50.000 Doorbraak: eerste nestje puppy's geboren na ivf-behandeling Wapen vergeten bij Diensten elders vaak goedkoper en efficiënter Verdwijnen van arbeidsplaatsen in de bankensector zet de komende jaren door, verwachten kenners. 6 NIEUWS llili UTRECHT. 50.000 banen gingen de afgelopen jaren al verloren in de fi nanciële sector. Deze week kondig de Rabobank het verlies van nog eens 9.000 arbeidsplaatsen aan. En dat is nog maar het begin, vre zen kenners. Voortgaande automa tisering en nieuwe toetreders zet ten de eens zo zekere baan bij bank of verzekeraar op het spel. Van de 300.000 mensen die in 2007 nog in de financiële sector werkten zijn er over vijfjaar maxi maal 200.000 over. De krediet crisis, en nog meer de stormach tige opkomst van de smartphone, hebben flink huisgehouden. De klant komt niet meer naar de bank, maar zit op de bank thuis zijn geldzaken te regelen. Als reactie op die ontwikkeling sloten alle banken de afgelopen ja ren honderden kantoren in heel het land. Dat kostte tienduizen den banen. FNV Finance en vak bond De Unie vermoeden dat er de komende jaren nog eens 50.000 van de uo.ooo banen in de bankensector verdwijnen als ge volg van de opkomst van het mo biele bankieren. „Toen ik die voorspelling eer der deed, werd ik voor gek ver klaard", zegt Carla Kiburg van FNV Finance. „Maar inmiddels denk ik dat het er eerder meer dan minder zullen worden." De nieuwe bedreiging komt van buitenaf, van de techbedrij- ven. Apple en Google hebben zich al op de lucratieve markt voor be talingsverkeer gestort. Zij probe ren al klanten bij de bank weg te lokken en ze via hun eigen plat form te laten betalen. Ook op andere gebieden neemt de concurrentie toe van de techbe- drijven. Zo schieten crowdfun- dingplatforms als paddenstoelen uit de grond. En inmiddels komen er kleinschalige initiatieven als Spotcap en Zencap, die zich rich ten op kredietverlening. „Daar zijn het niet langer men sen, maar een algoritme in de com puter dat bepaalt of je een krediet krijgt. Dat is veel goedkoper en ef ficiënter dan mensen de beoorde- ling laten doen. Als klant heb je het voordeel dat je soms al binnen een paar uur weet of je een kre diet krijgt", zegt Don Ginsel van Holland Fintech, de club die de fi nanciële techbedrijven met elkaar in contact brengt en faciliteert. Ook voor hypotheken kan de computer in veel gevallen de mens op de bank vervangen, denkt Ginsel. De nieuwe concur renten zijn nu nog kleinschalig, maar dat is geen reden voor ban ken om rustig achterover te leu nen. Grote kapitaalkrachtige inves teerders zoals het Duitse Rocket Internet, waar onder andere Zalan- do onderdeel van is, investeren nu in Nederlandse techbedrijven op de financiële markt. Ginsel verwacht dat de nieuwe toetreders de banken de helft van de markt afkunnen pakken. „Ban kieren is eigenlijk het aanbieden van veel diensten. Je kunt er on der meer geld overmaken, een hy potheek afsluiten, je vermogen la ten beheren. Die diensten kunnen vaak goedkoper en efficiënter door andere aanbieders gedaan worden." Hoogleraar Banking and Finan ce Harald Benink denkt niet dat de situatie hopeloos is voor de banken. „Die programma's pikken de krenten uit de pap. Complexe re kredietaanvragen moeten ook een kans krijgen. Daar heb je toch de banken en de mensen voor no dig." De banken moeten wel harder werken voor hun geld, denkt ook Benink. „Ze moeten zich onder scheiden op basis van kennis, rela ties en netwerken. Neem de Rabo bank, die hebben enorme erva ring op het gebied van agrarische financiering. Op dat gebied heb ben ze een enorme kennisvoor sprong. Daar moeten ze gebruik van maken." De zeven hondjes werden afgelo pen juli geboren. Hun bestaan werd geheim gehouden, maar het onderzoek naar de vruchtbaar heidsbehandeling is nu gepubli ceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Public Library of Scien ce ONE. De onderzoekers van Cornell University in Amerika plaatsten 19 embryo's in een draagmoeder, die 7 puppy's wierp: 5 beagles en een kruising tussen een beag- le-moeder en cockerspaniël-vader. „We pakten elk van de puppy's, wreven ze droog met een hand doek en toen ze begonnen te pie pen wisten we dat we succes had den", aldus hoofdonderzoeker Alexander Travis. Bij ivf worden eitjes buiten het lichaam bevrucht waarna zich een embryo vormt. Dat wordt vervol gens in de vrouw geplaatst. Het is een veel toegepaste behandeling bij mensen. De eerste ivf-baby is in 1978 geboren. De geboorte van de reageerbuis hondjes ging niet zonder slag of stoot. De voortplantingscyclus bij honden steekt anders in elkaar dan bij andere zoogdieren. Met ex perimenten ontdekten de weten schappers dat een eicel een dag la ter uit de eileider gehaald moest worden dan gedacht. Ook het te rugplaatsen van de bevruchte eicellen in de teef luistert nauw. Honden zijn hooguit twee keer per jaar loops. „Ons onderzoek is een grote stap in de diergenees kunde", zegt Travis. „We kunnen deze techniek nu gebruiken om de genen van bedreigde rassen te bewaren." Alle puppy's zijn inmiddels ge adopteerd, op één vrouwtje na dat in het laboratorium van de univer siteit wordt gehouden om voor na geslacht te zorgen. Leerlingen die zich in het toilet bevonden tijdens het incident, hebben de agente meteen gewe zen op het feit dat ze haar pis tool in de wc had laten liggen. De beveiligster is vervolgens te ruggekomen en heeft haar wa pen gepakt en terug in de hol ster gedaan. De schoolleiding van Sorgh- vliet benadrukt dat het wapen niet in handen is geweest van de leerlingen. De Dienst Bewaken en Beveiligen, een speciale dienst binnen de Landelijke Een heid van de Nationale Politie, be treurt het incident. „De politie heeft dit voorval onderzocht en er zijn maatregelen genomen om herhaling te voorkomen. Tevens zijn er interne maatregelen geno men tegen de desbetreffende col lega", laat de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) weten. Die maatregel houdt volgens De schoolleiding van Sorghvliet benadrukt dat het wapen niet in handen is geweest van de leerlingen Banken verliezen helft marktaandeel door Peet Vogels FNV Finance en vakbond De Unie vermoeden dat er de komende jaren nog eens 50.000 van de 110.000 banen in de bankensector verdwijnen als gevolg van de opkomst van mobiel bankieren. door Cerben van 't Hof WASHINGTON. Amerikaanse weten schappers zijn er voor het eerst in geslaagd om puppy's ter wereld te brengen via in-vitrofertilisatie (ivf). SHH door Peter Winterman DEN HAAG. Een agente die zorgt voor de bewaking van prinses Amalia op het gymnasium Sorgh- vliet in Den Haag heeft half okto ber haar dienstwapen achtergela ten op een wc van de school.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6