IINNEN&BUI1 5 EIGEN TUIN EERST Hoeveel flessen wijn nemen we mee? Wat maakt het uit, we hebben een shopper op wieltjes! We willen niet meer zonder, en al helemaal niet rond de kerst. Bij de roos of margriet denk je niet meteen aan seks. Hoe anders is dit met de amaryllis I. Playmarket, €99; 2. Presentsathome.nl €43,95; 3. Reisenthel, €59,99; 4. Incidence Paris, €45,80; 5. Typhoon, €68,95; 6. Andersen, €155 Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitvliegen. Vandaag: de amaryllis. niets anders zijn dan de geslachtsorga nen van de plant. Ze zijn er niet voor ons, maar voor de voortplanting. Maar bij rozen of margrieten denk je niet onmiddellijk aan seks. Hoe anders is dit bij de amaryllis. De vlezige groene bloemstengel die als een fallus oprijst uit de amaryllisbol is steevast een bron van flauwe grapjes. Misschien krijg je de amaryllis daarom zo vaak cadeau. Een cadeau vraagt om een mooie verpak king. Losse bollen zijn niet aantrekkelijk om te geven. Vandaar dat de bol vaak in een doosvormige geschenkver pakking wordt verkocht. En - als hij niet fees telijk is verpakt - in een plastic pot die vaak te klein is. De nieuwste trend is de wax ama ryllis: de bol is in siliconenwas gedoopt en ge spoten in vro lijke kleuren, rood, blauw, en zelfs paars. Voor de feestdagen zijn er goud- en zil verkleurige bollen, al dan niet met glit ters. Zo'n wax amaryllis is de ultieme wegwerp- plant. Je zet het ding op de vensterbank waarop hij door een standaard van ijzer- draad blijft staan. Water geven is over bodig. Het voedsel voor groei en bloei zit opgeslagen in de bol en naarmate de bloemstengels groeien teert de bol in zijn wassen huls in op zijn reserves. Zonder water en mest blijft de bloem stengel korter dan die van een amaryllis die gewoon in een bloempot staat. En door velen wordt dat als een voordeel gezien. Na de bloei gooi je de plant weg. Toch is er veel te zeggen voor de ouder wetse amaryllis in een bloempot. Verwij der dat lelijke plastic potje en zet de amaryllis in een pot die behoorlijk gro ter is dan de bol zelf. Geef in het begin spaarzaam water en bemest pas als de plant bloeit. Het handigst is een weke lijkse mestgift in het gietwater. Verzorg de amaryllis verder als elke andere ka merplant. een warme plaats, maar niet in de volle zon. Stop in september met water geven en haal de plant weer naar binnen. Laat de amaryllis twee maanden droog rus ten op een koele plaats, bijvoorbeeld in een schuur. Zet de plant daarna in de warme huiskamer en geef wat water zodra de bol uitloopt. Op die manier kun je jarenlang van je amaryllis genie ten. vrijdag II december 2015 Fallus Natuurlijk weten we allemaal dat bloemen In mei kan de pot naar buiten. Zet hem op -> Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57