Pouleduel bepalend voor kans op Spelen Verlinden en Verschuren staan onder druk in Sloterbad Wie naar de Spelen in Rio wil, moet dat nu al laten zien in het Sloterbad. Sebastiaan Verschuren en Joeri Verlinden kunnen flink aan de bak. 20 SPORT Goede start Hiroshima in WK clubs Traksel op het pluche Oranje heeft in Naestved indruk gemaakt tijdens de eerste vier wedstrijden. Drie grote zeges en tegen Zweden werd de winst op de valreep verspeeld (28-28). Maar bondscoach Henk Groener weet ook dat er ondanks dat goede be gin nog niets is verdiend. De sce nario's variëren van groen tot rood. Nederland begint vanavond als koploper van poule B aan het slot- duel met Polen. Bij een zege is Oranje zeker van de eerste of twee de plaats in de groep. Polen speelt kleurloos, maar is wel een taaie te genstander. Nederland verloor de laatste belangrijke wedstrijd tegen Polen (20-22), maar dat is een eeu wigheid geleden (WK 1999). De winnaar van poule B speelt in de achtste finales tegen de nummer vier van groep A, vermoedelijk Servië. Daarmee is de kans om de kwartfinales te bereiken reëel en dan lonkt deelname aan het Olym pisch kwalificatietoernooi (OKT). De eerste zeven teams van het WK gaan naar het OKT. Zweden kan Nederland nog passe ren. De Scandinavische ploeg moet 22 treffers goed maken, maar speelt tegen het zwakke Cuba. Oranje liet woensdag zien dat de Cubanen een figurant zijn in Nae stved, het leverde een 45-23 zege op: met 22 doelpunten verschil... De nummer twee van poule B moet zich instellen op een lood zwaar vervolg tegen de nummer drie uit groep A. Dat is met Monte negro, Hongarije en Denemarken verreweg de sterkste groep van het toernooi. Denemarken heeft ook nog eens het thuisvoordeel. Voor iedere wedstrijd verzamelen 12.000 fanatieke fans zich in de Jys- ke Bank Boxen van Herning. CODE ROOD: DERDE PLAATS Bij een nederlaag tegen Polen ein digt Nederland normaliter als der de in groep B. In dat geval wordt de achtste finale een loodzware opgave, een finale op weg richting Rio. Dat beseft Groener ook. „We zijn tijdens de laatste twee WK's uitgeschakeld door Noorwegen en Brazilië, de latere wereldkampioe nen. Toen kwamen we als vierde uit de groep. Nu zijn de vooruit zichten in ieder geval beter." Sanfrecce Hiroshima heeft het WK voetbal voor clubs gisteren geopend met een overwinning. De Japan ners versloegen in Yokoha ma Auckland City uit Nieuw-Zeeland met 2-0. Tijdens het toernooi ne men de beste clubs van al le FIFA-continenten het te gen elkaar op. Hiroshima stroomt dankzij de zege door naar de kwartfinales, terwijl topclubs FC Barcelo na en River Plate pas in de halve finale aan de bak moeten. Bobbie Traksel is gekozen als voorzitter van de atle- tencommissie van de inter nationale wielrenunie (UCI). De 34-jarige Neder lander werd uitverkoren tij dens de eerste bijeenkomst van de nieuwe commissie, die dertien leden telt. On der hen ook Iris Slappen- del, die de portefeuille wielrennen op de weg be heert met Traksel, en Ma rianne Vos (veldrijden). „We zijn de stem van de renners. Het werk kan be ginnen", aldus Traksel. Mensen tiaan heeft één van de beste terug- banen ter wereld op de 100 meter. En die kan zelfs de beste van de wereld worden. Bovendien is zijn start de afgelopen vier jaar conse quent beter geworden. Het is nu de kunst om - onder druk - alles stabiel te houden." Waar Verschuren met zijn no minatie op de 200 vrij al zo goed als zeker is van de Spelen, begint Joeri Verlinden dit weekend echt op nul. De 27-jarige vlinderslagspe cialist moet het morgen op de 100 meter vlinder laten zien. Voor de Limburger, die de afgelopen jaren werd geplaagd door blessures en hartritmestoornissen, is het halen van 'Rio' een must om zijn top sportcarrière voort te zetten. Door zijn mindere prestaties verloor hij vorig jaar zijn topsportersinko men, maar niet zijn topsporters mentaliteit. „Ik ben nog niet klaar met zwemmen", luidt het credo van Verlinden. Hoewel de belangen groot zijn, is Verlinden volgens zijn coach Marcel Wouda 'redelijk relaxed'. „Ik merk wel dat Joeri heel erg naar de wedstrijd toeleeft. Maar we moeten het ook niet groter maken dan het is: hij moet twee banen vlinderslag heel hard zwemmen", stelt Wouda nuchter. Met 51,96 seconden staat de limiet scherp. Het per soonlijk record van Verlin den is 51,75 en dateert van 2012. Maar volgens Wou da is het geen irreële tijd. „Ik denk dat Joeri het kan halen. Hij is top- fit en heeft de afgelo pen maanden op tech nisch gebied veel pro gressie geboekt." Mochten zwemmers er dit weekend in Amster dam niet in slagen olympi sche limieten te halen, dan vol gen in 2016 overigens nog twee kansen: op de Swim Cup Eindho ven in april en op de EK in Lon den (mei). AMSTERDAM. Zijn indrukwek kende baard is verdwenen en dat kan voor Sebastiaan Verschuren maar één ding betekenen: er wacht een belangrijke race. In zijn vertrouwde Amsterdamse Sloter- parkbad wil Verschuren aan alle onzekerheid een einde maken. De zwemmer die op de 200 meter al een Olympische nominatie op zak heeft, gaat vandaag op jacht naar een ticket op de 100 meter vrije slag. De 27-jarige Amsterdammer weet wat hem te doen staat. Hij moet onder de 48,47 seconden dui ken. „Het is bekend dat Sebastiaan de kwaliteiten heeft om zo'n tijd te zwemmen", zegt zijn coach Martin Truijens, die hierbij ver wijst naar de toptijd van Verschu- ren in april in Eindhoven: 48,25 se conden. Daar wist hij afgelopen zomer echter geen vervolg aan te geven. Op de wk in Kazan bleef Verschuren steken op 48,59 en liep hij de finale mis. De 100 meter vrije slag blijft een lastig nummer voor Verschu ren. Tijdens de Olympische Spe len van Londen in 2012 verbaasde hij de zwemwereld met een tijd van 47,88. Hiermee was Verschu ren slechts achthonderdsten ver wijderd van een bronzen medail le. In de jaren die volgden, kwam hij nimmer in de buurt van deze wereldtijd. Verschuren mist de ab solute topsnelheid op de eerste vijftig me ter. „Dat blijft moei lijk", erkent Trui jens. „Maar Sebas- Zwemmers moeten vechten voor Rio door Herman Nijman NAESTVED. De handbalsters van Oranje weten dat een goede presta tie bij het WK in Denemarken be palend is voor de kansen op deelna me aan de Olympische Spelen. De laatste wedstrijd in de groepsfase tegen Polen is daardoor vanavond van levensbelang. CODE GROEN: EERSTE PLAATS CODE ORANJE: TWEEDE PLAATS Programma, vandaag: China-Angola (16.15 uur), Nederland-Polen (18.30 uur), Cuba-Zweden (20.45 uur). Stand: Nederland 4-7 (+56), Zweden 4-7 (+34), Polen 4-6 (+11), Angola 4-2 (-14), China 4-2 (-36), Cuba 4-0 (-51). VOETBAL WIELRENNEN VOETBAL Hareide coacht Denen Age Hareide is de nieuwe bondscoach van het Deense voetbalelftal. De Noor volgt Morten Olsen op. Olsen stapte op nadat Denemar ken werd uitgeschakeld in de play-offs om een EK-tic- ket. Hareide speelde vijftig interlands namens Noorwe gen en was later bondscoach in zijn eigen land. Hareide vertrekt eind dit jaar bij het Zweedse Malmö FF. GOLF Luiten bij de besten Golfer Joost Luiten is goed aan zijn laatste toernooi van 2015 begonnen. De Rotter dammer opende het Thai land Golfs Championship met een ronde van 69 sla gen, drie onder par. Hij be landde met die score op de gedeelde twaalfde plaats. Lei der is Welshman Jamie Do naldson, die 63 slagen no teerde en drie slagen los is van zijn eerste belagers. Joeri Verlinden en coach Marcel Wouda. „We moe ten het ook niet groter maken dan het is: Joeri moet twee banen heel hard zwemmen." foto Pro Shots door Natasja Weber

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20