El Nino Ethiopië verdorren 'I 1 Sam Buijsman krijgt zijn therapie niet meer vergoed aat Kloof tussen de Randstad en gebieden waar mensen wegtrekken wordt groter Leegloop zorgt voor snellere daling van banen dan in rest van het land. PvdA eist actie van kabinet. Peace out nomiel Ik ben Foxtjj de nieuwe Reynaert! En David Audenaert beeft mij getekend. Kerstbomen kiezen met Romke van de Kaa DEN HAAG. De krimpregio's zijn harder geraakt door de economi sche crisis dan de rest van Neder land. Het aantal banen is er snel ler gedaald. Vooral de noordelijke regio's kregen sinds 2008 een knauw. Ze kampen niet alleen met een ver grijzende en wegtrekkende bevol king, maar verloren sinds het be gin van de economische crisis ook meer banen dan landelijk het ge middelde was. Zeeuws-Vlaande- ren doet het nog relatief goed in vergelijking met andere krimpre gio's. Het totaalaantal banen is er sinds 2008 met bijna vijf procent afgenomen. De achteruitgang is daarmee minder groot dan in de vijf overige krimpregio's, maar wel groter dan elders in het land. De daling in Zeeuws-Vlaande- ren deed zich vooral voor in de pe riode 2011-2013. In 2009 en 2010 steeg het aantal banen er juist. Vo rig jaar stabiliseerde het aantal ba nen, terwijl in de helft van de krimpregio's de daling doorzette. Als rekening wordt gehouden met de omvang van de beroepsbevol king, die in Zeeuws-Vlaanderen is afgenomen, is het aantal banen sinds 2008 slechts beperkt ge daald: van 53 per 100 mensen naar 52. Landelijk daalde het aandeel sterker: van 64 naar 61. In Zuidoost-Drenthe liep het aantal banen met 9 procent terug, blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vandaag presenteert. Ook in Delf zijl, Oost-Groningen, Achterhoek en Zuid-Limburg gingen meer ba nen verloren dan de landelijke 3 procent. De kloof tussen de Rand stad en de krimpregio's wordt gro ter. Verdween landelijk bijvoor beeld 3 procent van de banen in het onderwijs; in de krimpregio's was dat 11 procent. Dat komt door dat er minder kinderen zijn. Re gio's waar de bevolking krimpt, belanden in een negatieve spiraal, verklaart Jan Latten, hoogleraar so ciale demografie en hoofddemo- 'Regio's waar de bevolking krimpt, belanden in een negatieve spiraal' graaf van het CBS. „De vergrijzen de bevolking heeft doorgaans min der koopkracht. Hoogopgeleiden vertrekken naar de Randstad. Met als gevolg dat de regio voor bedrij ven nog onaantrekkelijker wordt Nieuwe strip over Reynaert de vos om zich te vestigen. De leegstand neemt toe, huizenprijzen komen onder druk, culturele voorzienin gen verwijnen." De arbeidsparticipatie in krimp- gebieden ligt ook lager, blijkt uit de cijfers. Had landelijk 65 pro cent van de beroepsbevolking vo rig jaar betaald werk, in Zuid-Lim burg en Oost-Groningen was dat nog geen 60 procent. De PvdA eist extra inspanningen van het kabi net. Kamerlid Albert de Vries wil een initiatiefwet waarmee krimp- gebieden mogen afwijken van wet telijke normen om de problema tiek het hoofd te kunnen bieden. Er bestaat al een actieplan, maar de PvdA denkt dat er nog een schep bovenop moet. Meer nieuws zie: www.pzc.nl AFHAALBON EEMIjJjJETJE OP UE i'JMiJ Christiaan Huygens Knip deze bon uit en lever hem in bij Bruna, Plus of Primera. Geldig t/m ij december 2015. 8 711688 555530 In Binnen&Buiten www.pzc.nl Editie WALCHEREN VRIJDAG 11 december 2015 257e jaargang nr. 292 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 Wisselend weer PAGINA 15 Krimpregio's harder getroffen door Annemieke van Dongen, Laurens Kok en Rolf Bosboom Jan Latten, hoofddemograaf CBS I v pagina 7: Zuid-Limburg maakte van nood een deugd ^ollandse held2^ ZEELAND 2 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1