STAP 3 Wat te doen met het eigen risico? STAP 4 Aanvullend verzekeren? STAP 6 t NIEUWS 17 STAF 5 Vergelijken De overstap 'Op de sites word ik er geen wijs uit' Wat is het eigen risico ook alweer? De over heid vindt dat Nederlanders voor basiszorg ook een deel uit eigen zak moeten betalen. Daarom stelt ze jaarlijks een verplicht bedrag vast, oftewel het eigen risico. Volgend jaar gaat dit bedrag met een tientje omhoog naar 385 euro. Dus: stel u laat uw bloed prikken, u heeft medicijnen nodig, of u moet een opera tie ondergaan, dan moet u eerst die 385 euro aanspreken. Alle zorgkosten die u maakt, wor den eerst uit uw eigen portemonnee betaalt. Bijvoorbeeld u gaat naar het ziekenhuis en de rekening is 1.400 euro. Dan betaalt u in een klap die 385 euro. Daarna wordt de zorg be taald uit het basispakket. Om het nog een beetje ingewikkelder te ma ken: u hoeft ook weer niet te allen tijde uw ei gen risico aan te spreken. Er zijn enkele uitzon deringen, zoals een bezoek aan de huisarts, verloskundige zorg of zorg uit het aanvullen de pakket. Daarvoor geldt geen eigen risico. Tot zover het wettelijk verplichte eigen risico. Dan is er ook nog zoiets als het vrijwillig ei gen risico. Dit kunt u verhogen met 100 tot 500 euro. Hoe hoger het vrijwillig eigen risi co, hoe lager de premie van uw basisverzeke ring. De meeste mensen maken hun eigen risi co niet op. Daarom kan het interessant zijn het eigen risico te verhogen. Daarbij kan de premiekorting oplopen tot zo'n 300 euro. ADDERTJE: Het blinkt leuk een lagere premie, maar heeft u pech en belandt u onverhoopt in het zieken huis dan kunt u tot wel 885 euro (wettelijk 350 vrijwillig eigen risico 500) dokken. Zorg wel dat u dat bedrag achter de hand heeft. Staat op uw lijstje (Stap 1) iets van een bril of lenzen, fysio of de tandarts? Dan moet u deze kosten voor eigen rekening nemen. Onder de basisverzekering vallen ze namelijk niet. U kunt zich daar wel extra voor verzekeren. Dit eet een aanvullend pakket. Opgepast: van het hele stappenplan is dit de grootste hersenbreker. Het is een persoonlijke afweging óf en welk pakket u kiest. Een voorbeeld: u bent een vrouw van 35 jaar die fysiotherapie nodig heeft, lenzen draagt, de anticonceptiepil slikt en van de tandarts heeft gehoord dat ze twee gaatjes heeft. In deze specifieke situatie loont het om aan vullend te verzekeren, zegt Sandra de Jong van de Consumentenbond. Dit zit 'm met de name in de fysiotherapie. Een behandeling kost gemiddeld zo'n 30 euro. Ter illustratie: een aanvullende verzekering met een gemiddelde dekking biedt negen fy- siobehandelingen. Deze verzekering kost 18 euro per maand. Als u negen behandelingen heeft, heeft u dat geld er al uit. Ook voor een tandartsverzekering is het be langrijk kritisch te kijken. Met twee gaatjes, twee controles en een gebitsreiniging per jaar komen de kosten uit op zo'n 200 euro per jaar. Als een tandartspolis neemt met een gemid delde dekking betaalt u zo'n 180 euro op jaar basis en is de vergoeding maximaal 250 euro. In dit geval is het dus de moeite waard om een verzekering te sluiten. Maar als u een goed gebit hebt kunt u er ook voor kiezen geen verzekering te sluiten en de kosten uit ei gen zak te betalen. Bijverzekeren voor anticonceptie of brillen en lenzen is geen aanrader, zegt Peter Ruys van Zorgkiezer. De pil kost ongeveer 8 euro per maand en de vergoeding voor brillen varieert per verzekeraar maar meestal kunt u slechts een keer in de twee of drie jaar een bedrag de clareren, vaak gemaximeerd tot 200 euro. Er bestaan verzekeringen waar u jaarlijks 450 euro kan terugkrijgen voor uw bril. Maar let wel, dan bent u wel ruim 118 euro per maand kwijt voor de aanvullende verzekering. ADDERTJE: Het afsluiten van een verzekering blijft een gok. denkt zonder aanvullende tand artsverzekering te kunnen, maar dan breekt plots een kies af waardoor een dure behande ling nodig is. Uw wensenlijstje staat op papier. Nu wilt u ongetwijfeld de beste deal. U kunt natuur lijk te rade gaan op internetsites van de ver zekeraars, maar dat vergt nogal wat doorzet tingsvermogen. Handiger is om een verge lijkingssite het werk te laten doen. Volgens de toezichthouder Autoriteit Finan ciële Markt (AFM) kunt u het beste terecht bij de grote vijf: Consumentenbond, Zorg kiezer, Hoyhoy, Independer en Pricewise. Die hebben volgens een vorig jaar gepubli ceerd onderzoek de boel redelijk op orde. Na het invoeren van uw wensen komen de mogelijke polissen in beeld. Ga niet alleen af op de prijs, maar werp ook een blik op de voorwaarden. Probeer meerdere vergelijkers uit. Het is vreemd, maar bij de ene vergelijker kunt u voor dezelfde verzekering goedkoper uit zijn dan bij de andere. Dit alles maakt u vast moedeloos. Maar toch, geef niet op! Volgens toezichthouder Autoriteit Consument Markt (ACM) kan deze tocht door de jungle echt lonen. In 2014 stapten 1,1 miljoen Nederlanders over. Bij elkaar hebben deze overstappers meer dan 50 miljoen euro bespaard. ADDERTJE: Echt onafhankelijk zijn vergelijkers ook weer niet. Ze verdienen aan de zorg verzekering die u afsluit via hun internetsite. Allereerst chapeau als u deze stap op papier heeft bereikt! Het overstappen hoeft zeker geen doel op zich te zijn, het is al heel mooi als u weet waar u eigenlijk voor verzekerd bent. Ruim 70 procent van de Nederlan ders is sinds de invoering van de nieuwe Zorgverzekeringswet nog nooit van zorgverzekeraar veran derd. Vooral ouderen en chronisch zieken hebben de neiging vast te houden aan hun oude vertrouwde zorgverzekeraar. Heeft u wel een andere geschikte verzekeraar gevonden? Dan hoeft u niet veel te doen, behalve de verzeke ring af te sluiten. De nieuwe verzeke raar zegt automatisch de oude polis op. ADDERTJE: Als u uw verzekering niet op zegt voor 31 december, blijft alles bij het oude. Dan kunt u pas weer eind vol gend jaar overstappen. Acute zorgverzeke ringstress, daar lijdt Yvonne Ruiter (58) uit Stadskanaal aan. Ze overweegt een overstap, maar ziet door de bomen het bos niet meer. Ruiter heeft een spierziekte, waardoor ze in een rolstoel zit en veel zorg nodig heeft. „Me dicatie, mijn hulp hond, bezoekjes aan de ergotherapeut, re validatiearts en fysio therapeut", somt ze op. „Ik word er op de websites van verzeke raars totaal geen wijs uit wat ik volgend jaar nog vergoed krijg. Het is een wir war van polissen." Haar huidige verzeke raar, Zilveren Kruis, vergoedde afgelopen jaar elk kwartaal de verzorging van haar hulphond Joy (250 eu ro). „Ik kan nergens vinden of dat bij an dere verzekeraars ook geldt. Ik kan niet zonder haar." Joy opent deuren en kast jes, geeft spullen aan en helpt met het uit trekken van kleding. Pas gisteravond werd duidelijk dat Zilveren Kruis een contract had afgesloten met het Refaja ziekenhuis in Stadskanaal, waar Ruiter regelmatig naartoe moet. „De on duidelijkheid maakte me angstig. Een an der, verder gelegen ziekenhuis is eigen lijk geen optie. Ik ben niet zo mobiel." Via sociale media pro beerde Zilveren Kruis haar onrust weg te nemen. „Niet in paniek raken Yvon ne, je hebt nog ruim de tijd om het juiste pakket te kiezen. We zitten er bovenop." Bovendien: „Wie een behandeling bij een zorgverlener is begon nen, mag die in 2016 ook daar afmaken." Ruiter is niet gerust: „Kunnen jullie mak kelijk zeggen. Jullie hebben niet de vele zorg nodig die ik no dig heb." VRIJDAG 11 DECEMBER 2015 Yvonne Ruiter heeft veel zorg nodig. Ze twijfelt of ze kan overstappen, foto Karei Zwaneveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17