KOOP JE FAVORIETE KRANT NU MET 20% KORTING! 20% ut J bruna kortingspas Miljoenen mensen zitten te springen om voedselhulp NIEUWS 15 Door de ergste droogte in dertig jaar maakt het Afrikaanse land zich op voor een nieuwe hongersnood. Overal waar ze kijkt, ziet Simone Filippini, direc teur van hulporga nisatie Cordaid, zand en kale rot sen. „Er is hier al twee jaar geen druppel regen gevallen", verzucht ze door de telefoon vanuit Ethio pië. „Het land is geel in plaats van groen." Ethiopië wordt hard getroffen door het klimaatverschijnsel El Nino. Dat ontstaat als het oceaan water voor de westkust van La tijns-Amerika een paar graden warmer wordt. In bepaalde delen van de wereld leidt dat tot uitzon derlijk veel neerslag, terwijl het in bijvoorbeeld Ethiopië kurkdroog blijft. „De oogsten zijn mislukt. De bevolking en de dieren heb ben nauwelijks meer te eten", zegt Filippini. „Vrijwel iedereen leeft van de veeteelt. De dieren zijn hun voedsel én hun kapitaal." Volgens de Verenigde Naties hebben inmiddels meer dan tien miljoen Ethiopiërs dringend voed selhulp nodig. Vanuit ons land zijn inmiddels elf organisaties te hulp geschoten. De Nederlandse overheid zegde toe bijna 9 mil joen euro vrij te maken. „We zorgen voor drinkwater en zetten vol in op het tegengaan en behandelen van ondervoe ding", zegt Filippini. „Ethiopiërs eten toch al niet zo gevarieerd. Vaak blijft het bij wat melk en pannenkoeken. Dat maakt de men sen kwetsbaar. Ze hebben nauwe lijks toegang tot gezondheidszorg. Ik kocht net wat kamelenmelk bij een vrouw en ze wees gelijk naar haar hoofd. Ze had hoofdpijn en 'Er is al twee jaar geen druppel regen gevallen, het land is geel in plaats van groen' vroeg om een aspirine. Zelfs zo iets simpels is niet voorhanden." Met vrachtwagens wordt drink water uit de hooglanden aange voerd. Het is uren rijden over hob belige wegen. „De overheid doet haar best de bevolking te helpen en heeft op tijd aan de bel getrok ken. Maar Ethiopië kan de proble men niet alleen de baas. Helaas ko men Westerse landen vaak pas in actie als het al te laat is." Kinderen zijn extra kwetsbaar, waarschuwde Save the Children eerder deze week. „Ondervoeding kan leiden tot groeistoornissen en problemen in de psychische ont wikkeling", schreef de hulporgani satie. Er is op dit moment zelfs spra ke van de ergste droogte in dertig jaar. „Zelfs al zou het nu gaan rege nen dan duurt het maanden voor de rivieren weer zijn gevuld en mensen weer van hun eigen land kunnen eten", zegt Filippini. De regering in Addis Abeba ver wacht niet dat de hongersnood zo groot wordt als in 1985. Toen hiel den artiesten van over de hele we reld onder de naam Live Aid in Londen een benefietconcert om dat miljoenen Ethiopiërs verkom merden. De toen gemaakte beel den van kinderen met hongerbuik- jes en ingevallen wangen staan menigeen nog op het netvlies. „Ik weet niet welke kant het op zal gaan", zegt Filippini. „De men sen die ik hier spreek, vooral de ouderen, zijn wel degelijk bang. Zij hebben de hongersnood van de jaren '80 aan den lijve onder vonden. Zij weten hoe verwoes tend honger en dorst zijn." Scan deze kortingspas in de Bruna winkel en ontvang direct je korting 8 717439 056837 VRIJDAG 11 DECEMBER 2015 El Nino laat Ethiopië verdorren door Gerben van 't Hof Simone Filippini directeur Cordaid Droogte teistert Ethiopië. De oogsten zijn mislukt en het vee sterft. Foto boven: Simone Filip pini, directeur Cordaid, pro beert de bevolking te hel pen waar ze kan. foto Petterik Wiggers Actie geldig tot zondag 31 januari 2016, exclusief bij bruna. °i Op vertoon van deze kranten voordeel pas ontvangt u, exclusief bij Bruna, 20% korting op onderstaande kranten.' 'Deze actie loopt tot zondag 31 januari 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15