Saman Groep wil 'energieles' geven Eigenaren suites in gelijk gesteld Dorpsraad Bruinisse spuwt vuur Ook kritiek op beheer natuurgebied Schouwen-Duiveland SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Natuurmonumenten vraagt bezoekers naar waardering van natuurgebied tussen Burghsluis en Zierikzee. Burgh-Haamstede Zierikzee Natuurgebied Zuidkust staan ook zeventien klachten over gevaarlijke afslagen op N59 en N57 naar de Zuidkust. Begijn: „We vragen al jaren om veiliger op- en afritten. Tot nu toe zonder veel resultaat. Maar bij de Schelp- hoek komen nu rotondes, begrijp ik." Een derde van de bezoekers is niet tevreden over het sanitair. Acht procent zelfs zeer ontevre den. Begijn wijdt dat aan onbe kendheid met de voorzieningen op de vier hoofdentrees: het ha ventje van Burghsluis, de Schelp- hoek, de Heerenkeet en parkeerter rein Hoofdpoortstraat in Zierik zee. „Maar de klachten komen ook van deelnemers aan excursies. Het startpunt hiervan ligt vaak mid denin het gebied. Voortaan zorgen we dat er bij de hoofdentrees wordt gestart." Met de aanleg van vijf nieuwe routes, waaronder de Bruinvissenroute bij Zierikzee, denkt Natuurmonumenten tege moet te komen aan klachten over het gebrek hieraan. Sommige klachten legt Begijn naast zich neer: „Sommigen wil len vlak voor de vogelkolonie par keren. Anderen vinden het land schap eentonig. Er zouden strui ken in moeten. Maar het is een vo- gelgebied. Kust- en weidevogels houden van het open landschap." KERKWERVE. Bezoekers van de Zuidkust van Schouwen geven dit natuurgebied een 8,1 als rapportcij fer. Er is ook kritiek. Bereikbaar heid en sanitair kunnen beter en er mogen ook meer routes komen. Dat blijkt uit een waarderings- onderzoek dat Natuurmonumen ten in september en oktober heeft laten doen. Door het uitdelen van flyers in Kerkwerve, Serooskerke, Burgh-Haamstede, Plan West in Zierikzee en bij de Plompe Toren werden 197 mensen bereid gevon den de online-enquête in te vul len. Daaronder bleken zich 105 le den van Natuurmonumenten te bevinden. Die gaven gemiddeld een 8,3; de niet-leden gaven een 8. Het zijn vooral Schouwen-Dui- velanders die de vragenlijst heb ben ingevuld. Zeventig procent woont binnen een straal van tien kilometer. De helft hiervan be zoekt het gebied met de auto. Dat de bezoekers over het alge meen positief zijn, blijkt niet al leen uit de 8-plus, maar ook uit het feit dat 60 procent vrienden en kennissen een bezoekje aan 'Plan Tureluur' aanbeveelt. Veertig procent bezoekt het gebied maan delijks, 34 procent zelfs wekelijks. „We gaan de bebording verbete ren", reageert boswachter Paul Be gijn op de vaak geuite klacht dat de Zuidkust moeilijk bereikbaar is. In de lijst met opmerkingen Delta Project Partners (DPP) liet in Burgh-Haamstede grand-ho- tel Ter Duin bouwen. Alle 139 ka mers en suites van het hotel ver kocht DPP aan investeerders. Dertig suites werden aan de man gebracht met een rede- mentsgarantie. Om die garantie draait het conflict. Achttien van de dertig eigenaren zeggen dat DPP 7 pro cent netto-opbrengst garandeert en zijn interpreteren dat als 7 eu ro van elke ingelegde 100 euro. Elke euro minder opbrengst dan 7, wordt dan door DPP bijgepast. DPP ziet dat anders en garan deert 7 procent, maar na aftrek van kosten. Daardoor krijgen de eigenaren uiteindelijk op elke 100 ingelegde euro's niet 7, maar slechts 4 of 5 euro in handen. DPP past minder bij. Uit de gisteren gepubliceerde uitspraak blijkt dat de rechter de kant van de eigenaren heeft geko zen. „Wij zullen DPP niet volgen in hun redenering van 'werkelijk bruto gegenereerde opbrengst, omdat DPP daarmee geen netto rendement garandeert", staat in het tussenvonnis. De eigenaren mogen 6 januari met berekenin gen komen. „Dan zal ook blijken of zij nog geld van mij krijgen of ik van hen", reageert Marco Bij de Vaate van DPP. De rechter gaf ook aan welke kosten voor rekening van DPP en welke op het conto van de ei genaren komen. DPP is daar blij mee, omdat de eigenaren nu niet „Wij willen ruimte bieden aan on- derwijsinstanties om jeugd te laten zien hoe belangrijk energiebespa ring is en wat je er zelf aan kunt doen", aldus algemeen directeur Da- De gemeente zette de verbouwing van een pand van ondernemer Mol stop. Hij had de wettelijk vast gestelde termijn waarin mensen bezwaar kunnen maken, niet afge wacht. „Ik snap dat er procedures zijn en nam zelf het risico. Maar ik vind het onzinnig om de bouw stop te zetten zonder echte bezwa ren", legt hij uit. „Ondernemers in het dorp zijn goed voor Bruinis se. En ik ben niet de enige bij wie dit gebeurde. Het lijkt alsof de ge meente regels belangrijker vindt dan mensen." Ook de vorige voorzitter stopte door gesteggel met de gemeente. niël Lodders. Het bedrijf krijgt re gelmatig verzoeken vanuit het on derwijs om presentaties of gastles sen te komen geven. „Wat is er nou mooier dan om ze straks met eigen ogen te laten zien hoe alles in z'n werk gaat", zegt Lodders. Saman start volgende maand met de bouw van een nieuw kantoor op het busi- nesspark in Zierikzee. Het complex wordt eind augustus in gebruik ge nomen. De huidige locatie aan de „Het spanningsveld met de ambte naren noodzaakt je om op te stap pen. Het is lastig om als vrijwilli ger samen te werken met de ge meente als je er privé problemen mee hebt gehad." Dorpsraadsecretaris Ronic 'Ik moet opstappen, door het spanningsveld met de ambtenaren' Julianastraat is uit z'n jasje gegroeid en wordt gesloopt. Op die plek komt een doorsteek voor voetgan gers tussen het nieuwe parkeerter rein aan het Groene Weegje en de Vissersdijk naar het centrum. In de nieuwbouw wordt een 'inspiratie centrum' ondergebracht, waarbin nen een breed scala aan producten zal worden opgesteld, zoals warmte pompen, zonne-energie en energie zuinige verlichting. Weijenberg baalt. „Er heerst on rust en frustratie: hoe moeten we verder?", vraagt ze zich af. „We voelen ons in de steek gelaten door de gemeente. Er komt geen schot in de zaken die we proberen op te pakken, zoals het master- plan Bruinisse. Er zijn veel initatie- ven, maar de gemeente doet er am per wat mee." Dat is volgens haar ook de reden dat niemand Mol wil opvolgen. De overgebleven leden gaan nu in overleg over de toekomst van de dorpsraad. „We treden nog niet af, maar zoeken naar motiva tie om door te gaan; erkenning voor wat we doen en constructie ve hulp van de gemeente." Wet houder Jacqueline van Burg meldt dat ze in de gesprekken met de dorpsraad nooit de signalen kreeg die Weijenberg noemt. De dorps raad moet zelf zoeken naar een op lossing. Ze kunnen desgewenst met Van Burg in gesprek. '6 januari zal blijken of eigenaren nog geld van mij krijgen of ik van hen' ongebreideld kosten kunnen op voeren waardoor hun huurop brengst laag lijkt en DPP dus veel moet bijpassen. De rechter stelde DPP in het gelijk als het gaat om de bankga rantie, die is afgegeven om de ei genaren te compenseren. De eige naren wilden die over vijf jaar in eens, terwijl DDP had aangebo den die jaarlijks te verrekenen. Uit het vonnis blijkt nergens dat DPP fraude wordt verweten. Die beschuldiging werd door slechts één van de eigenaren geuit. DONDERDAG 10 DECEMBER 2015 Zuidkust krijgt een dikke acht Ambtenaren, bestuurders en natuurbeschermers waren in februari op excursie in het vogelreservaat van de Schouwse Zuidkust, archieffoto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. De rechter volgt de ei genaren van hotelsuites in Burgh-Haamstede in hun definitie van 'netto-rendement'. Projectont wikkelaar DPP in Zierikzee moet de eigenaren nu waarschijnlijk meer geld uitkeren. door Marcel Modde ZIERIKZEE. De Saman Groep gaat zich meer richten op onderwijs en scholing in relatie tot energiebespa ring. door Elodie Kint BRUINISSE. Door privéproblemen met de gemeente stopt Henk Mol als voorzitter van de dorpsraad Bruinisse. Daarmee staat de toe komst van de raad op het spel, want opvolgers zijn er niet. Henk Mol, voormalig voorzitter Marco Bij de Vaate, DPP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70