DE WRAAK VAN DE 44 EEN CULINAIRE KERST THUIS! Makkelijk Heerlijk Feestelijk www.proefsec.nl Tf* THUIS I 7 (§1 THUISBIOS Met pure en verse Zeeuwse producten! Bestel nu alvast uw culinaire kerstdiner of bel: 06-543 677 68 zien toen ze maandenlang ronddobberden in een gammel reddingsbootje', zegt Ron Howard, regisseur van In the Heart of the Sea. Regisseur Ron Howard Zijn acteurs moesten voor dit epische drama over walviswaart wekenlang op dieet. „Ik wilde hun ribben &D00R AB ZAGT Het was een langgekoes terde wens van regis seur Ron Howard om ooit een epische speel film over de walvis- jacht te maken. Dertig jaar geleden had de Amerikaanse regisseur (als ac teur bekend uit de serie Happy Days een uitgelezen aanleiding: de aanslag op de Rainbow Warrior, het Neder landse vlaggenschip van Greenpeace. „Ik kreeg het budget niet rond. Bo vendien was de computertechniek nog niet zo vergevorderd om de jacht op walvissen overtuigend in beeld te brengen", vertelt hij in Londen. Het plan verdween in de ijskast. De regisseur concentreerde zich op ande re films zoals de Oscarwinnaar A Beau tiful Mind (met Russell Crowe als wis kundig genie) en Rush (over de rivali teit tussen de topcoureurs Niki Lauda en James Hunt). De acteur die de rol van de laatste speelde, de Australische spierenbundel Chris Hemsworth, duwde Howard na de opnamen een scenario onder de neus dat hem met een intrigeerde: het waargebeurde ver haal over de totstandkoming van het klassieke boek Moby Dick van Herman Melville. „Ik dacht eerst dat het fictie was, maar na mijn eigen research bleek dat Melville inderdaad met een overlevende van een walvisvaarder had gesproken om inspiratie op te doen." Het navertellen van belangwekken de geschiedenissen vormt een terugke rend element in het oeuvre van Ho ward, die het liefst films maakt over bestaande figuren. Zoals de astronau ten in Apollo 13, de interviewer David Frost die president Richard Nixon in het nauw brengt en nu dus het lot van de bemanning van de walvisvaarder Essex die in 1820 ten onder ging na de confrontatie met de voorloper van Moby Dick. „Het is mijn uitdaging dit soort historische gebeurtenissen zo ge loofwaardig mogelijk na te bootsen. Tijdens beeldresearch ontdekte ik een filmpje uit de jaren twintig, waarin op dezelfde primitieve wijze gejaagd wordt op walvissen zoals in mijn film gebeurt. Alle medewerkers moesten deze compilatie zien om de realiteit zo dicht mogelijk te benaderen." Howard eiste het uiterste van zijn ac teurs. Als hun schip ten onder is ge gaan, moeten zij maandenlang zien te overleven in een gammel reddings bootje. „Ze moesten afvallen en we kenlang op dieet. Ik wilde hun ribben zien. Het is fascinerend te zien wat zo'n afvalregime met mannen doet. Ze werden heel emotioneel. Om het min ste of geringste begonnen zij te hui len. Zelfs Chris (Hemsworth red.) die toch te boek staat als een stoere kerel." Dobberend op zee en overgeleverd aan de hongersnood nemen de beman ningsleden drastische besluiten. Zoals kannibalisme. „Ook dat is echt ge beurd. Mijn producenten waren daar nerveus over. Ik kreeg diverse memo's met het verzoek het opeten van de lij ken niet te expliciet te tonen. Ik sugge reer dan ook meer dan ik toon." Ook moest hij een beslissing nemen over de reuzenwalvis die alle ellende veroorzaakt. „De walvis in In the Heart of the Sea komt op voor zijn soortgeno ten die vanwege de destijds zo kostba re walvisolie werden afgemaakt. In dat opzicht gaat deze film over de wraak van de natuur op de mens." Het is fascinerend te zien wat een dergelijk afvalregime met mannen doet. Ze werden heel emotioneel Amy M UZI EKDOCU M ENTAI RE A Very Murray Christmas MUZIEK Donderdag 10 december 2015 WALVIS Nu op dvd, blu-ray en vod Haar leven konden we al volgen door haar muziek. Amy Whinehou- se schreef teksten die recht streeks uit haar getroebleerde ziel kwamen. En wat we niet te weten kwamen over de 'Rehab'-zange- res, werd aangevuld door de rod delpers. Dat het ooit fout zou gaan met de verslaafde Amy was een kwestie van tijd. De docu mentaire Amy toont minutieus de teloorgang van de te vroeg gestor ven superster middels homevideo beelden, concertregistraties en haar eigen interviews. De innerlij ke demonen van Amy waren nau welijks te verslaan, maar dat ze gered had kunnen worden is een voldongen feit. Dat maakt deze best bezochte doc van het jaar een confronterend portret. nu op Netflix Komiek Bill Murray haalt de muzi kale kerstspecial van weleer te rug. Hierin speelt hij een versie van zichzelf vlak voordat zijn avondvullend programma start. Door een sneeuwstorm komt nie mand opdagen. Slechts mondjes maat druppelen gasten binnen, zoals George Clooney, Miley Cy rus en Chris Rock. Niet de min sten dus, maar veel impact heb ben ze niet. Het dunne gegeven dient als kapstok voor het voor dragen van Amerikaanse kerstlied jes. Die zijn op de achtergrond pri ma te pruimen, maar als regie- klus van Sofia Coppola is zo'n gezapige kerstviering ondermaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60