Expositie insignes in het Zeeuws Museum FZo COLOFON 10 ZEELAND Instagram De Zeeuwse klei geeft nog steeds nieuwe middeleeuwse insignes prijs. Het Zeeuws Museum toont de speldjes als de sociale media van hun tijd. Online top-5 Uw reactie Twitter Sarah Oranje @sarahoranje Oh popjournalist, vertel me meer over je jaarlijstje terwijl ik je verlangend aan kijk en langzaam deze fonduevork m'n oor in duw. 088-0139910. itrmffiwn Zou u een piemel op uw jas spelden? Of een gekroonde vul va? Hoe vrij we ons zelf ook denken, het antwoord zal ontkennend zijn. Een prikkelend plaatje op Facebook of andere so ciale media, dat behoort tot de mogelijkheden. Mits de webbe heerder dat toestaat, want een te pel of erger wordt al gauw gewei gerd. Identiteit vroeger en nu, daar gaat het over de komende maan den in het Zeeuws Museum in Middelburg. Hoe presenteren we onszelf aan de buitenwereld? Hoe laten we zien waar we voor staan? Dat we daar in de middeleeuwen zeker zo hard over nadachten als te genwoordig, toont de ten toonstelling met insig nes - allerhande opge graven speldjes, bro ches en hangers. Wie destijds een bedevaartoord had bezocht, speldde een afbeelding van de aanbeden heili ge op zijn hoed, borst of mouw. In Zeeland waren Aardenburg, Sint Anna ter Muiden, Vrouwenpolder en Reimerswaal popu laire bestemmin gen voor pelgrims. Dat is de catego rie religieuze insig nes. Daarnaast, en in feite talrijker, zijn de draagversierselen met seksu ele afbeeldingen. Piemels met vleugels, piemels in een bootje, vrouwelijke geslachtsorganen met hoed en staf, vier penissen die een vulva op een troon dra gen. Wie dergelijke speldjes droegen en waarom, is nog steeds niet duidelijk. Waren het vooral zotten en gestoor den die hun medemensen voor hun afwijkend gedrag waarschuwden? Als dat zo was, dan waren er tussen 1200 en 1550 wel heel veel mensen die de weg kwijt waren. Of hadden de seksuele afbeeldin gen vooral betrekking op voortplanting en vruchtbaar heid? Ook dat is niet met ze kerheid te zeggen. We zijn niet meer zo thuis in de beeldcultuur die voor de gemiddelde middeleeuwer heel gewoon was. Het is maar goed dat het Zeeuws Museum onder de ti tel Sign© the Times - Social media van de middeleeuwen weer eens uitgebreid aan dacht vraagt voor middel eeuwse insignes. Dat was in 1988 voor het laatst, toen in Middelburg de expositie Heili gen uit de modder was te zien. Hoogste tijd, dus. Want sinds dien zijn er talrijke nieuwe vond sten bijgekomen. Zeeland is bij uitstek één van de re gio's waar veel insignes worden gevonden. In bouwputten, in ver dronken dorpen. De meestal van een tin-lood-legering ge maakte speldjes blij ven wonderwel goed bewaard in de Zeeuw se klei. Het Zeeuws Mu seum onderneemt een poging om verleden en heden met elkaar te ver binden. Op die manier wil Ivo van Werkho ven, samensteller van de expositie, gedachten op gang brengen over beeldcultuur toen en nu. Vandaag de dag zijn we gewend aan de uit Japan afkomsti- 1. Schildersbedrijf Houtepen Sas van Gent failliet 2. Fusiebesprekingen Dow en DuPont 3. Wildgroei aan kappers in Goes (video) 4. Souburgse krijgt al haar spaar geld terug 5. Opgepakt op de eerste dag na terugkeer uit Torentijd Na Duitsland was Nederland in 2014 logistiek het best functio nerende land ter wereld. Zee land wil in 2020 op kop komen. De Egel vindt het een ondoor dacht plan: „De infrastructuur is hier niet op berekend. Eén snel weg A58 voor in- en uitgaand verkeer. De overige routes over de weg zijn niet geschikt voor grote transportgroei en zeker niet in de zomer. En er is één spoor dat aan zijn max zit. Over water is er misschien ruimte." Sociale media van Het is weer tijd voor de jaarlijst jes; wat waren de favoriete nummers dit jaar? De muziek- herinneringen van 2015 wor den door velen gerangschikt. Er is een verschil tussen favoriete, beste en meest geluisterde nummers, zo blijkt op Twitter. Piet Grim maakte deze #pzcfoto van de Koopmanshaven en de toe gang van de Michiel de Ruijterhaven in Vlissingen. Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Gruijthuijsen Commercieel directeur Tessa van Waarde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42