I I Pijnlijk: post bezorgt rouwkaarten te laat Stichting Halt, Veiligheidsregio Zeeland en politie zetten in op veilige jaarwisseling ZEELAND 5 Erbij gestaan is meegedaan Het Nederlandse vuurwerk is legaal Leerlingen van basisscholen in Zeeland krijgen deze maand voorlichting over vuur werkoverlast rond de jaarwisseling. Rolluik dicht en televisie aan Naam: Jesse van Dikkenburg Leeftijd: 11 jaar School: 't Honk, Kapelle „Ik wist niet dat je ook strafbaar bent als je bij iemand blijft staan die iets doet wat niet mag - ook al doe je zelf niets. Erbij gestaan is meegedaan, zo werd ons verteld." Naam: Anne Schipper Leeftijd: tx jaar School: 't Honk, Kapelle „Ik heb geleerd dat het meeste vuurwerk met een Nederlands etiket legaal is. Al weet je het pas zeker als je je vuurwerk bij een Nederlandse winkel koopt." Gespannen kijkt groep acht van basisschool 't Honk in Kapelle toe hoe brandweermannen Adryan Lamper en Richard Jasper- se een sterretje afsteken vlakbij de borstkas van een stoffen paspop met T-shirt aan. Op het geknetter van de vuurvonkjes na is het muis stil in de Kapelse brandweerkazer ne. Even lijkt het alsof er niets ge beurt, tot plotseling een klein vlammetje verschijnt bij de kraag van het T-shirt. Lamper wijst op de brandende pop en benadrukt hoe belangrijk het is om vuur werk volgens de regels af te ste ken. „Anders kan zelfs een ogen schijnlijk onschuldig sterretje le vens in gevaar brengen." Voor het vuur verder om zich heen kan grij pen, dooft hij de vlammen met een blusdeken. Ondertussen infor meert hij de kinderen over wat ze vooral wel en niet moeten doen wanneer ze iemand te hulp willen schieten. De demonstratie is onderdeel van de voorlichting 'Overlast rond de jaarwisseling' van stichting Halt in samenwerking met Veilig heidsregio Zeeland en de politie. Tussen 7 en 16 december geeft Halt kinderen uit groep acht van basisscholen in heel Zeeland uit leg over verschillende vormen van overlast tijdens de jaarwisseling en de gevolgen hiervan voor ande re mensen. „We proberen jonge ren bewust te maken van de scha de die ze aanrichten met vernielin gen, brandstichting en baldadig gedrag met (illegaal) vuurwerk", zegt Leenke Rentmeester van stichting Halt. „Samen met politie en brandweer gaat het op een in teractieve manier over onderwer pen als vuurwerkregels, groeps druk en het beledigen van hulp verleners. In de hoop dat we daar mee de overlast kunnen beper ken." De kennis van de leerlingen wordt getest tijdens een quiz met vragen als 'hoeveel procent van de vuurwerkslachtoffers is toeschou wer', 'wat is de oorspronkelijke functie van vuurwerk' en 'hoeveel kost het om de kapotte ruit van een bushokje te vervangen'. Heel wat handen worden voor monden geslagen als politieman Silvan Vael vertelt dat het antwoord op de laatstgenoemde vraag zeven honderd euro is en dat de dader het bedrag zelf moet betalen. „Zo veel geld heb ik niet eens", roept een meisje. De elfjarige Jesse van Dikken burg vertelt na afloop dat hij niet meer zo snel een rotje in een riool- put zal gooien, wat hij in het verle den wel eens deed. „Het knalt zo lekker hard en ik dacht dat het geen kwaad kon. Nu weet ik dat de put vanbinnen kapot gaat en dat het zeshonderd euro kost om zo'n put te vervangen. Dat heb ik er niet voor over." Naam: Theo Eversdijk Leeftijd: 11 jaar School: 't Honk, Kapelle „Als je huisdieren hebt die bang zijn van vuurwerk, kun je de angst verminderen door de televisie aan te zetten of het rolluik dicht te doen." Goormachtigs moeder Maria Jagt-Sinke overleed zondag op 93-jarige leeftijd. Op zo'n mo ment moet er van alles geregeld worden. Gelukkig is er dan een uitvaartondernemer om te hel pen, ook met de rouwkaarten. Die bracht maandag de rouwkaarten in een speciale verzamelenvelop- pe naar PostNL. Daar zouden ze worden verstuurd via de rouw kaartenservice van PostNL. Maar dinsdag bleken de rouwkaarten niet bezorgd te zijn. „Geen mens had ze gekregen. De crematie is donderdag al. Sommige mensen moeten van ver komen", zegt de Arnemuidenaar. Toen hij merkte dat de brieven niet waren aangeko men, heeft hij zoveel mogelijk mensen zelf gebeld. Pas gisteren vielen de kaarten in de bus. Na vraag bij PostNL leerde hem dat op het sorteercentrum iets mis moet zijn gegaan. Hanne Kluck, woordvoerster van PostNL, vertelt dat een team in actie komt wan neer rouwkaarten niet bezorgd zijn. „Rouwkaarten doorlopen bij ons een speciaal traject, apart van 'Bezorging van rouwkaarten kun je maar één keer goed doen' de gewone post. Op het sorteer centrum is een speciale hoek waar we deze brieven verwerken. We checken of de adressen kloppen, controleren of de enveloppen niet leeg zijn. Is er iets mis, dan ne men we contact op met de afzen der. We vragen dan bijvoorbeeld of we alsnog een kopie van een rouwkaart in een lege enveloppe moeten doen. De kaarten worden ook apart gestempeld." Tijdens het hele traject worden de rouwkaarten in de gaten gehou den. Ondanks alle goede zorgen kan het toch een keer misgaan. Kluck: „Het komt zeer sporadisch voor, maar als het gebeurt, is het erg pijnlijk. Bezorging van rouw kaarten kun je maar één keer goed doen. Rouwbrieven krijgen een co de mee waarmee we de brieven kunnen traceren. Zodra we horen dat kaarten niet bezorgd zijn, gaat het team op zoek en overlegt met betrokkenen over een oplossing." Ook de uitvaartondernemer maakte niet eerder mee dat rouw brieven te laat werden bezorgd. PostNL heeft gisteren met Goormachtig gebeld om over de kwestie te praten. „Maar wat valt er te compenseren? Ik ben ge woon kwaad dat dit is gebeurd." DONDERDAG 10 DECEMBER 2015 Brandweerman Adryan Lamper laat zien wat je moet doen wanneer iemand vlam vat door vuurwerk, foto's Marcelle Davidse Onschuldig sterretje kan levens in gevaar brengen door Ellen Jobse door Theo Giele ARNEMUIDEN. De zoon en de uit vaartonderneming deden alles goed. Toch werden de rouwkaarten niet op tijd bezorgd. „Dan denk je dat het geregeld is en dan gebeurt dit", zegt Leo Goormachtig uit Ar- nemuiden. Goormachtig en PostNL zijn het eens. Het is bijzonder pijn lijk als er iets misgaat met de be zorging van rouwbrieven. Hanne Kluck, PostNL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37