Jan Kooijman slaat vleugels uit naar Vlaanderen Kinderen naar het strand, papa in de bloedhete studio 28 CULTUUR SHOW 'Blurred lines': hoger beroep Clip 'Parijs' best bekeken Lodiers naar BNR Nieuws Ultieme kersth Robin Thicke, Pharrell Willi ams en T.I. leggen zich niet neer bij de verloren plagiaat zaak van de nazaten van Mar vin Gaye. Ze hebben hoger be roep bij de rechter ingediend. In maart bepaalde de recher dat het drietal voor Blurred Li nes, hun wereldhit uit 2013, stukken had gekopieerd uit Marvin Gaye's Got To Give It Up. Het drietal verzocht de rechter om de zaak opnieuw te doen omdat het plagiaaton- derzoek in hun ogen niet naar behoren was gedaan. De rech ter vond echter dat de proce dure goed was verlopen. Inzet nu is de hoogte van de vergoe ding die ze moeten betalen. Er zijn dagen dat we knettergek worden van elkaar Het nummer Parijs van zan ger Kenny B is met ruim 20 miljoen views dit jaar de best bekeken muziekvideo van Ne derland. In de top 10 staan ver der twee videoclips van Ron nie Flex en Lil' Kleine: Drank drugs (vierde plaats) en Zeg dat niet (negende plaats). Dat heeft YouTube gisteren ge meld. Op de tweede plaats in het lijstje staat See You Again van Wiz Khalifa, gevolgd door Lean On van Major Lazer DJ Snake. Hello van Adele staat op de vijfde plaats. In de lijst van best bekeken YouTu- be-video's staan ook twee pa rodieën op het Kenny B-num- mer. Patrick Lodiers gaat per 8 ja nuari aan de slag als presenta tor bij BNR Nieuwsradio. Hij neemt op de vrijdagen het programma De Ochtendspits voor zijn rekening, meldt de radiozender. De andere dagen blijft Tom van 't Hek de pre sentator van de ochtendshow. „Voor mij is dit naast mijn werk voor KRO-NCRV een geweldige kans. Ik houd van radio en van BNR", zegt Lo diers. Hoofdredacteur Sjors Fröhlich van BNR Nieuwsra dio: „Patrick is iemand die zich dagelijks verwondert over de wereld. Dat is een goe de eigenschap voor een nieuwspresentator." Samen met een team van deskun digen schiet Jan Kooijman (34) in Opgejaagd vrouwen te hulp wier privacy door (cyber)stalking ge schonden wordt. „Vrouwen over drijven niet als het op seksisme en intimidatie op straat aankomt. Soms gaat het verder en ontaardt het in stalking", zegt hij. De focus in het programma ligt op vrouwelijke slachtoffers. „Maar ik zou heel graag ook een aflevering willen maken waarin we een mannelijk slachtoffer te hulp schieten. Het komt ook voor dat mannen gestalkt worden door vrouwen." Opgejaagd doet denken aan het RTL 5-programma Internetpes- ters Aangepakt van misdaadver slaggever Peter R. de Vries. Vol gens Katrien Luyten, eindredactri ce van Opgejaagd, draait het Vlaamse programma om meer dan alleen cyberstalking. „Het verhaal van het slachtoffer speelt de grootste rol", legt ze uit. „Het is de bedoeling dat daders gecon fronteerd worden met hun slacht offers. Voor ieder slachtoffer zoe ken we een oplossing." Door zijn rol als jurylid bij So You Think You Can Dance is Kooij man geen onbekende in Vlaande- 'Een nieuw kerstalbum stond al heel lang op mijn wensenlijstje' Jaap Buijs, sinds het begin van Jans carrière zijn manager, overleed in juni aan slokdarm kanker. Hij omschreef hem gere geld als 'een tweede vader'. „Al les wat ik heb bereikt, heb ik aan hem te danken. Bij elk suc ces, bij alles wat er in mijn car rière gebeurt, sta ik daarbij stil." Met Kerstmis schoof de 'God- father van de Palingsound' gere geld aan in huize Smit. „Dat zal nu een extra moment zijn om hem te missen. We zullen het de ze feestdagen veel over hem heb ben, maar we hebben het sowieso nog vaak over hem", zegt de Vo- lendammer. „Er zijn zo veel anekdotes over Jaap te vertellen. De mooie verhalen, de trots dat hij het negentien jaar geleden met mij aandurfde, dat over heerst het verlies. Daar naast: als iemand om wie je geeft al twee jaar zo ziek is, dan is er ook een gevoel van opluchting dat hij uit zijn lijden is verlost." Hoewel Jaap Buijs er dit jaar voor het eerst niet bij is, verheugt Jan zich op de feestelijke dagen aan het einde van het jaar. Hij viert kerst met zijn gezin op Curasao. „Kersta- 1'vond zijn we nog bij mijn ouders. Dan eten we uitgebreid met de hele familie, de tafel staat vol lekkernijen. De volgende dag vliegen we. Dat doen we al een aantal jaar zo en dat bevalt heel goed. Jaap is er ook vaak bij geweest." Verrast hij doch- ters Fem en Emma en zoontje Senn met pakjes onder de kerstboom? „Nee, zij zijn al enorm ver wend met Sinter klaas", zegt hij ferm. Dan, aarzelend: „Voor uit, misschien iets kleins." Jan Smit zit straks met een dubbel gevoel aan de kerstmaaltijd. De zanger kijkt terug op een jaar vol zakelijke successen, zoals een gou den plaat voor zijn cd Kerst voor Ie dereen. Maar 2015 is ook het jaar waarin hij zijn manager en goede vriend Jaap Buijs verloor. „Ik mis hem nog elke dag", vertelt de zanger. Het is hartje zomer wanneer Smit (29) de kerstboom optuigt. De gordijnen gaan dicht, de kaarsjes aan. „Het was 33 graden. Mijn vrouw ging met de kinde ren een dagje naar het strand en papa sloop de studio in om zijn kerstalbum op te nemen", zegt hij met een grijns. De plaat is de opvolger van Kerstmis met jantje Smit uit 1997. „Toen zong ik de kerstnummers nog met een kinderstem metje, nu kom ik met volwassen versies. Mijn moeder vraagt me al jaren wanneer ik weer eens een kerstalbum ga maken. Zij is gek op kerstliedjes, net als ik. „Een nieuw kerstalbum maken stond al heel lang op mijn wensenlijstje. Ik had er alleen ik steeds geen tijd voor. Dit jaar is het er eindelijk van gekomen. Of mijn moeder er blij mee is? Ik heb haar de cd met Sinterklaas gegeven, maar zij is de laatste om mij op de schou der te kloppen. Daar is ze veel te nuchter voor." De fans zijn er in elk geval dol op. Nog ver voor de Hollandse winter echt losbarst, bereikt Kerst mis voor iedereen de gouden status. Dat betekent dat er al 20.000 exemplaren van de cd over de toon bank gingen. En ook zijn jubileumtour nee volgend jaar is al nagenoeg uitver- kocht, stelt Smit te- vreden vast. „In veel opzichten is 2015 een topjaar geweest", aldus de zanger. „Maar het blijft ook het jaar waarin mijn grote vriend mij is ontvallen." 'meest vriendelijke, vleiende mailtje dat ik ooit uit de televisie wereld ontving' noemt. Volgens Katrien Luyten is Kooij man bij de vrouwenzender op zijn plek. „Jan is slim en betrok ken. Bovendien heeft hij een goe de connectie met vrouwen, dat zullen jullie in Nederland vast ook gemerkt hebben." Naast Opgejaagd liggen er meer projecten voor Kooijman in het verschiet bij de Vlaamse zen der VIJF. „Maar dat is op dit mo ment nog niet concreet genoeg om er meer over te zeggen", al dus Kooijman. ren. Het dansprogramma deed het de afgelopen jaren stukken be ter in België dan in Nederland. De netmanager van VIJF benader de hem met wat Kooijman het MUZIEK Angelina Jolie actrice en vrouw van Brad Pitt MUZIEK RADIO door Eline Kramp HILVERSUM. Jan Kooijman wil dit najaar onze zuiderburen bewijzen dat hij kan presenteren in het pro gramma Opgejaagd op de Bel gische zender VIJF. En daar blijft het niet bij: andere Vlaamse pro jecten zitten in de pijplijn. Met 3 3 graden kerstliedjes zingen Jan Smit levert niet alleen een album vol kerstliedjes af, ook op televisie is hij helemaal in kerstsfeer. In Oh Dennenboom (elke woensdagavond op NPO 3) zoekt hij samen met muzikale vrienden als Jeroen van der Boom en de 3JS naar de ultieme kersthit. In zes weken moe ten ze een nummer afleve ren. Het resultaat is vanaf 17 december te downloa den. De opbrengst gaat naar Serious Request. door Chantal Blommers Jan Kooijman. foto Jerry Lampen/ANP Kippa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28