27 Jaarlijkse strijd Musical Awards Concert Justin Bieber in GelreDome Arnhem Acteur en rockmuzikant Ted Neeley (72) krijgt er geen genoeg van. Al meer dan veertig jaar speelt hij een geloofwaardige Jezus op het toneel. Voor het eerst nu ook in Nederland. Media Entertainment De Tweeling, Soldaat van Oranje en The Bodyguard mengen zich in de strijd om de publieksprijs van de jaarlijkse Musical Awards. In totaal 23 shows doen mee. Stemmen kan via www.ad.nl/musicalawards Justin Bieber geeft op 8 oktober 2016 een con cert in GelreDome in Arnhem. Dat optreden maakt onderdeel uit van de Purpose World Tour, waarmee Bieber zijn nieuwe album pro moot. Dat album leverde Bieber in Nederland al twee nummer x-hits op. De kaartverkoop voor het concert begint op 17 december. Ik heb me altijd goed kunnen vinden in de manier waarop Jezus wordt uitgebeeld in deze musical w Het is negen uur s ochtends als hij de lobby inloopt van het Novotel World Forum in Den Haag: de man die hier van af zondag Jezus gaat spelen in de mu sical Jesus Christ Superstar. Niet zo maar een man met een baard en een klinkende stem, hij is dé Jezus uit de film Jesus Christ Superstar: de Ameri kaanse acteur en rockmuzikant Ted Neeley. Waar een acteur als Joop Doderer bij leven tevergeefs probeerde af te komen van zijn Swiebertje-imago, zo trots en 'dankbaar' is Neeley op en voor de rol die al meer dan veer tig jaar aan hem kleeft. Niet alleen qua uiterlijk (lang haar en een rom melig baardje), maar in zijn hele doen en laten lijkt hij zich te hebben vereenzelvigd met zijn alter ego. Vriendelijk, rustig pratend, spiri tueel en bevlogen. „Elke uitvoering voelt als de eer ste keer", zegt Neeley, die na 5.000 voorstellingen is gestopt met het tel len van het aantal maal dat hij in jesus Chris Superstar heeft gespeeld. „Albert Einstein heeft ooit gezegd: als je je be roep kiest, kies dan wat je wilt en je hebt nooit in je leven het gevoel dat je werkt. Het ver haal van Jezus is het mooiste dat ooit is ver teld. Al bij de eerste to nen van de ouverture van de musical word je als toe schouwer gepakt", legt hij uit. „Er zijn veel films en vertellin gen over het leven van Jezus ge weest, maar componist Andrew Lloyd Webber en tekstschrijver Tim Rice zetten hem nadrukkelijk neer als mens van vlees en bloed", gaat Neeley verder. „In het liedje I Don't Know How To Love Him zingt Maria Magdalena: 'He's a man, he's just a man'. Daarin zit voor mij de essentie van Jesus Christ Superstar. Er schuilt ook geen oordeel in de voorstelling. Judas verraadt Jezus, maar dat maakt hem niet automatisch tot de bad guy." Het was de toevoeging 'superstar' die de musical (uit 1970) en film (uit 1973) bij hun release omstreden maakte. Bij de theaters en bioscopen waar de voorstelling was te zien, stonden vaak protesterende christe nen die er moeite mee hadden dat Je zus als een popster werd getypeerd. Neeley: „Ik kom zelf uit een klein godvruchtig dorpje in Texas; mijn fa milie hoort bij de baptistenkerk. Toch heb ik mij vanuit mijn christe lijke achtergrond altijd goed kunnen vinden in de manier waarop Jezus wordt uitgebeeld in de musical. „In de beginperiode dat ik op Broadway in New York speelde, moest ik mij vaak langs protesteren de mensen bewegen om het theater binnen te komen. De mensen die boos waren, nodigde ik uit als mijn gast in het theater. Na afloop waren ze allemaal enthousiast en uiteinde lijk werden ze onze beste ambassa deurs." Nooit eerder was Ted Neeley in Nederland te zien. De huidige versie van de musical, die tien dagen in het World Forum in Den Haag staat, heeft door Italië getoerd met vol gens Neeley als hoogtepunt het op treden in de Arena van Verona. Eind augustus gaf hij een eerste voorproefje op het Uit-festival in Amsterdam. Terwijl het regende en stormde daalde Neeley vanaf grote hoogte, bungelend aan een kruis, neer op het Museumplein. Direct na dat het optreden op televisie te zien was, stond de reserveringstelefoon roodgloeiend. Dat deed de musical producent besluiten het aantal shows in het World Forum uit te breiden. „Als je aan zo'n kruis slingert bo ven de mensenmassa kun je je zor gen maken over een terroristische aanslag, maar bij mij spookte toen het liedje Singin' in the Rain door mijn hoofd. Bang ben ik niet, ook niet voor ouder worden en mijn ge zondheid. Ik heb in mijn leven nooit gerookt, altijd gezond gegeten en maak elke dag een fietsrit van 16 kilo meter. Ik ben een stuk ouder dan Je zus ooit is geworden en ik beheers mijn rol beter dan ooit." DONDERDAG 10 DECEMBER 2015 Cultuur door Nico Heemelaar Een leven lang Jezus Jesus Christ Superstar. Te zien: 13 t/m 23 december in het World Forum, Den Haag. Info: www.jesuschristmusical.nl Ted Neeley speelt voor het eerst Jezus in ons land. foto Margot de Heide

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27