'Heler' Westfriese doeken: kunstkenner liegt expres cruisewinkel.nl Complete voorraad vuurwerk gestolen uit tuincentrum NIEUWS 11 Holland America Line [and America Line b"J Humeniuk geeft in de Oekraïense internet- krant Glavcom en in discussie met Brand op de Oekraïense tv zijn versie van de gebeurtenissen rond de in 2014 gestolen doeken. Hij beweert dat hij niet weet waar de 24 schilde rijen zijn of wie ze in handen heeft. Laat staan dat hij (namens OOeN) ze zou willen verkopen. Volgens Humeniuk heeft hij zich afgelopen zomer inderdaad op de Nederlandse ambassade ge meld, omdat hij via-via had ge hoord dat er zich Nederlandse schilderijen in de zelfverklaarde Volksrepubliek Donetsk (DNR) zouden bevinden. Ze zouden zijn gevonden in het huis van iemand 'heel dicht bij' de in 2014 gevlucht Oekraïen se president Janoekovitsj, zegt He- menjoek. „Ik ging naar de ambas sade om de zaak aanhangig te ma ken. Ze zeiden dat ik een held van Nederland was, dat ik ze een dienst van onschatbare waarde had geleverd en dat ze zelf allang een streep door die collectie had den gezet." Volgens Nederlandse media kwam hij juist naar de ambassade, om de kunst te koop aan te bie den. Humeniuk zegt dat hij later contact heeft gehad met kunstroof- expert Arthur Brand, de kunstroof- expert die maandag het woord voerde tijdens de persconferentie in het Westfries Museum. „Hij zei me letterlijk dat de collectie van weinig waarde was, van derde rangs kunstenaars, dat het mu seum duidelijk slecht beveiligd was en dat de werken alleen maar voor Hoorn historische waarde heeft, omdat de kunstenaars daar vandaan kwamen of er werkten." Bovendien zou Brand volgens Humeniuk hebben gezegd dat hij begreep dat de doeken in de DNR waren en dat het terugbrengen er van gevaarlijk zou zijn voor Oek raïense militairen. „Daarom wa ren ze (Nederland, red.) bereid om 50.000 euro te betalen", zegt de voormalige bataljonscomman dant. Het gesprek eindigde en naar eigen zeggen van Humeniuk kreeg hij snel daarna een bericht van Brand. „Als ik de collectie niet zou teruggeven, zou hij naar Inter pol (Europese opsporingsdienst, red.) stappen." Met de mensen die zouden weten waar de collectie is, heeft Humeniuk geen contact meer, zegt hij. „Maar alles wat Brand over de zaak zei, is fake." Welke reden zou de Nederland se kunstexpert daarvoor hebben? Het antwoord laat zich raden. Hu meniuk: „Nederland wil in de aan loop naar het referendum in april Oekraïne zwart maken. Misschien wordt hij inmiddels wel door Rus land betaald. Ik sleep hem voor de rechter en wil op zijn minst excu ses." Uit het tuincentrum van Paddy en Chantal Knijnenburg in het Westlandse Monster is de com plete voorraad vuurwerk gesto len. Daarnaast lieten de dieven ook een enorme smeerboel ach ter. „Ze hebben zich absoluut niet ingehouden. De toiletpot en de bril zaten helemaal on der", zegt Paddy Knijnenburg. Ook elders in de winkel richt ten de inbrekers een ravage aan. „Ze hebben alles in het kantoor overhoop gehaald, zich tegoed gedaan aan onze cola en koekjes. En het ergste van alles: ze hebben al het vuurwerk meegenomen. Echt alles." Het gaat om een partij van ze ven pallets die in twee opslag cellen lag. Over hoe de dieven zich toegang hebben verschaft wil Knijenburg in belang van het politie-onderzoek niet veel kwijt. Het tuincentrum ligt vrij afgelegen. Knijnenburg schat de schade op enkele tienduizen den euro's. „We hebben andere vuurwerkverkopers in de buurt gevraagd hun ogen open te hou den voor eventuele aanbiedin gen van gestolen vuurwerk." Charlie Hebdo op 1 in Facebooklijst Het meest besproken onder werp op Facebook van het afge lopen jaar is wat Nederland be treft de aanslag op de redactie van het Franse satirische tijd schrift Charlie Hebdo. De aan slagen in Parijs op 13 november staan op een tweede plaats en zanger Ali B bekleedt de derde plek in de top tien die Face book samenstelde. Wereldwijd zijn de komende presidentsver kiezingen in de VS het meest besproken onderwerp op Face book. Duizenden euro's achter blik worstjes Een onderzoek in het Vaticaan naar mogelijke financiële mal versaties heeft tot een verras sende vondst geleid. Verborgen in het bureau van een priester, achter een oud blik Weense worstjes, vonden de onderzoe kers 20.000 euro baar geld. Dat meldden Duitse media. Het geld is in beslag genomen en de geestelijke, Mauro Ugolini, is geschorst. De chef van de priester, de 67-jarige Duitse kar dinaal Gerhard Ludwig Müller, moet een verklaring afleggen. Boekopwww.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 BOEKT U BIJ CRUISEWINKEL Cruise naar Noord- en Zuid- Europa vanaf Rotterdam 15 dagen IJsland 15 dagen Spanje Portugal 8 dagen Noorse fjorden DONDERDAG 10 DECEMBER 2015 door onze correspondent Joost Bosman De Oekraïense verdachte van de heling van de schilderijen van het Westfries Museum dreigt kunst diefstalonderzoeker Arthur Brand een proces aan te doen. „Hij ver draait feiten en liegt bewust", zegt Borys Humeniuk, voormalig batal jonscommandant van de ultranatio- nalistische Organisatie van Oek raïense Nationalisten (OOeN). Borys Humeniuk, oud-bataljonscommandant, wordt verdacht van heling van gestolen kunst. Hij zegt dat hij ten onrechte zwart wordt gemaakt. Matthias Grasel, die haar verklaring voorlas, foto Michael Dalder/Reuters MONSTER AMSTERDAM VATICAANSTAD Het ms Rotterdam van Holland America Line heeft ook in 2016 Rotterdam als thuishaven, van waaruit zij prachtige cruises naar zowel Noord- als Zuid-Europa maakt. In mei en juni zet het ms Rotterdam koers naar de Noorse Fjorden, waarbij zij in acht dagen o.a. Kristiansand, Flam en Oslo bezoekt. Tijdens uw reis geniet u van de prachtige natuur en de sfeervolle Noorse steden. Op 18 juni staat een extra bijzondere cruise gepland, dan zet het schip namelijk koers richting IJsland en Schotland. Met nog slechts enkele hutten beschikbaar is deze 15-daagse cruise zeer populair! Een ideale stedentrip in het voorjaar is de 15-daagse cruise vanaf Rotterdam naar Spanje en Portugal op 23 april. Het schip ligt twee dagen in Cadiz en Lissabon, de ideale gelegenheid deze steden te verkennen! Momenteel geniet u bij Holland America Line van extra voordeel, naast verlaagde tarieven profiteert u op vele geselecteerde afvaarten van een gratis hut- upgrade!* Zo beleeft u bijvoorbeeld het comfort van een buitenhut voor de prijs van een binnenhut. Holland America Line staat bekend om haar uitstekende restaurants, Nederlandssprekend personeel en natuurlijk uitmuntende service. Tarieven zijn o.v.v. beschikbaarheid en wijzigingen. Incl. alle belastingen en volpension. Kijk voor de voorwaarden op www.cruisewinkel.nl Vertrek 18 juni o.a. Kirkwall, Reykjavik, Akureyri Rondreis Rotterdam Binnenhut v.a. 2.123,- Zeezichthut v.a. 2.298,- Balkonsuite v.a. 3.998,- Vertrek 23 april o.a. Cadiz, Malaga, Lissabon Rondreis Rotterdam Binnenhut v.a. 1.298,' Zeezichthut v.a. 1.298,- Balkonsuite v.a. 1.898,- v Bovenstaande prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v. 2 personen per hut Vertrek 14 mei en 11 juni o.a. Flam, Kristiansand, Oslo Rondreis Rotterdam Binnenhut v.a. 799,- Zeezichthut v.a. 799,- Balkonsuite v.a. 1.298,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11