Top over klimaat loopt toch weer uit Geen angst voor overvaller Beate Zschape legt voor het eerst verklaring af In liefst 53 pagina's tekst probeert verdachte zich jaren na moord op tien mannen vrij te pleiten. 10 NIEUWS PARIJS. Op de wereldklimaattop in Parijs hebben de ontwikkelings landen gisteravond gehakt ge maakt van een Frans compromis voorstel dat de opmaat had moe ten zijn naar een akkoord vrijdaga vond. De top met 195 landen gaat nu vrijwel zeker het weekend in. De tekst 'kan dienen als basis voor verdere discussie', aldus een reeks critici gisteravond beleefd, maar ze maakten meteen duide lijk dat er dan wel heel veel moet veranderen. Positief vinden de ontwikkelingslanden dat de ont werptekst vooralsnog de keus laat tussen een beperking van de maxi male temperatuurstijging tot '2 graden', 'duidelijk minder dan 2 graden' of '1,5 graden'. Een rede lijk academische discussie: alle lan- denplannen bij elkaar tellen op dit moment nog op tot een tempe ratuurstijging van 3,5 graden. „We gaan niet akkoord met een tekst die neerkomt op de uitroei ing van ons volk", aldus één van de zuidelijke vertegenwoordigers. Zij willen bindende afspraken en meer geld om zich aan te passen aan de gevolgen van klimaatveran dering dan de 100 miljard dollar per jaar die de industrielanden daarvoor vanaf 2020 willen uittrek ken. De industrielanden zelf zien het precies andersom. Zij vinden dat rijke ontwikkelingslanden als China, Zuid-Afrika en Brazilië best kunnen meebetalen, waar door hun eigen aandeel in de 100 miljard omlaag kan. MÜNCHEN. De van terrorisme ver dachte Beate Zschape (40), hoofd verdachte in een geruchtmakend neonaziproces in München, ont kent elke betrokkenheid bij een reeks racistisch gemotiveerde moorden en twee bomaanslagen. In een verklaring van 53 pagina's, voorgelezen door een van haar ad vocaten, omschreef Zschape zich zelf gisteren als een slachtoffer van de omstandigheden. Voor het eerst in de tweeëneenhalf jaar dat dit proces nu duurt, doorbrak Zschape haar stilzwijgen. Zschapes (bed)vrienden Uwe Mundlos en Uwe Böhnhardt pleegden tussen 2000 en 2007 in Duitsland tien moorden: op acht Turkse Duitsers, een Griekse Duitser en een politieagente. Bo vendien maakten zij zich schul dig aan twee aanslagen en vijf tien roofovervallen. Zschape zou van de moorden telkens achteraf hebben gehoord en 'verbijsterd' zijn geweest. Omdat Zschape, die een onge lukkige jeugd had met een afwezi ge vader en een werkloze alcoholi sche moeder, in de twee mannen een 'vervangende familie' had ge vonden, durfde zij naar eigen zeg gen de band niet te verbreken. Bo vendien dreigden haar vrienden met zelfmoord indien zij naar de politie zou stappen. Ze zou onder die druk hebben geleden, aldus Zschape: „Ik dronk drie tot vier flessen sekt per dag en verwaar loosde de katten." Zschape ontkent tevens mede oprichter te zijn van de extreem rechtse terreurcel Nationalsozia- listischer Untergrund (NSU), die zij met Mundlos en Böhnhardt zou hebben gevormd en die nog minstens honderd leden zou tel len. 'Ik dronk drie tot vier flessen sekt per dag enverwaarloosde de katten' Advocaten en woordvoerders van de slachtoffers reageerden veront waardigd. „Dit is een slag in het gezicht", zei Gamse Kubasik, dochter van een van de slachtof fers. Zschape verontschuldigde zich bij de nabestaanden. Ze zei zich 'moreel schuldig' te voelen. Maar Gamse Kubasik weigerde die excuses aan te nemen. Zschape bekende wel schuld aan de brandstichting in de geza menlijke woning van het trio in Zwickau. Maar zij benadrukte dat zij vooraf zou hebben geprobeerd om de buren te waarschuwen. Volgens proceswaarnemers pro beert Zschape daarmee de aan klacht in de brandstichtingskwes tie - poging tot moord - af te zwakken. Veel blijft nog onduidelijk. „De nabestaanden komen niet te weten waarom hun vaders, man nen en zonen moesten sterven", schreef verslaggever Özlem Top- cu van weekblad Die Zeit op twit ter. Zschape onthulde wel waarom in 2007 de agente Michele Kiese- wetter werd vermoord. De daders waren uit op Kiesewetters dienst pistool, omdat de eigen wapens zouden hebben gehaperd. Mund los en Böhnhardt pleegden in 2011 zelfmoord, terwijl ze op de vlucht waren na hun laatste roofoverval. Zschape gaf zichzelf later aan bij de politie. Waarnemers hoopten dat Zschapes verklaring antwoorden zou geven op enkele urgente vra gen, waaronder die naar de diep gaande infiltratie door de Duitse geheime dienst in het neonazimi lieu. Maar daar kwam het niet van. Volgens commentatoren heeft Zschape met haar plotselin ge besluit om alsnog te verklaren slechts één doel voor ogen: haar mededaderschap bestrijden, in de hoop op een lagere straf. Met mij kunt u vertrouwen opeen veilig verwarmd huis Als Ton Hoek (73) door de winkelstraat van Sint Pancras fietst, hoort hij een vrouw gil len. „Hou 'm tegen!", roept ze. Een man met een zwarte panty over zijn hoofd rent een boek winkel uit. In zijn hand draagt hij een grote gele tas. „Ik dacht: die komt hier niet mee weg", zegt Hoek tegen Pieter van Vol lenhoven, die hem en Anneloes Boersen (52) en Robert de Jonge (51) gisteren onderscheidde voor hun burgermoed. Gedrieën gre pen ze 16 september een gewa pende overvaller in de kladden. Even voor vier uur rent de 25-jarige dader de boekwinkel in. „Dit is een overval, ik wil geld", schreeuwt hij. Boersen is er ook, als klant en ze wordt meteen zie dend: „Ik heb zelf een winkel en weet wat het is om bestolen te worden." Zodra de overvaller de winkel uitsprint, gaat Boersen hem achterna. Ze blokkeert de deur van zijn vluchtauto, waar door hij niet kan instappen. Boer sen onthoudt het kenteken, waar door de politie later twee mede verdachten in de auto in de boeien kan slaan. Dan achtervolgt Hoek de vluchtende overvaller op zijn fiets, rijdt hem klem in een heg. „Hij trok opeens een pistool, maar ik schrok niet. Ik dacht al leen: ik laat hem niet gaan, al schiet hij me overhoop." Toch ontkomt de dader, hij duwt Hoek met fiets en al omver. Op dat moment ziet De Jonge de dader en gaat hij er achteraan, in zijn auto. De vertegenwoordi ger rijdt de overvaller klem, stapt uit en werkt hem tegen de grond. „Het wapen was weg, dus ik voelde geen angst." Samen met Hoek houdt De Jonge de da der in bedwang: „Ik ging boven op hem zitten. Hij kon geen kant op." Fantastisch werk, vindt Van Vollenhoven. De voorzitter van de Stichting Maatschappij en Vei ligheid gaf ze gisteren een zilve ren penning: „Deze burgermoed is inspirerend." Hoek vindt zich zelf geen held. „Ik heb gedaan wat ik moest doen. Later bleek dat het wapen van de overvaller nep was. Zijn buit was zeven pakjes sigaretten. Wat een loser." Neonaziliefje ontkent door Frans Boogaard door Wierd Duk Beate Zschape lid terreurcel NSU Beate Zschape en haar advocaat Is uw cvok? Dankzij onze centrale verwarming kunnen we 's avonds heerlijk gaan slapen, en de volgende ochtend in een comfortabel verwarmd huis weer opstaan. Als alles in orde is, tenminste. Want het gevaar van koolstofmonoxide ligt altijd op de loer. Oók in een huis met centra Ie verwarming, Met name als de cv-ketel niet goed en regelmatig onderhouden is. Er is nu een nieuw onafhankelijk kwaliteitslabel voor professioneel cv-onderhoud: 0K CV. Dit label geeft u de zekerheid veilig en kostenbesparend te stoken. U vindt alle OK CV-gecertificeerde installatiebedrijven via ok-cv.nl. Veilig, besparend en betrouwbaar cv-onderhoud door Peter Winterman Wie durft een gewapende crimi neel te overmeesteren? Drie om standers in Sint Pancras toonden geen angst en werkten een over valler naar de grond. „Ik heb ge daan wat ik moest doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10