8 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Fotograaf Catrinus van der Veen kreeg de kans om rond te kijken in de noodopvang in Leeuwarden. Nelofar Sarwari (27) en haar zus Yalda (25) uit Afghani stan waren een van de eersten in de enorme hal. Van de vier stapelbedden in hun hokje van 5 bij 6 meter bezetten ze er twee. De zussen breiden in twee dagen een kleurige, geblokte deken voor hun moeder Aqela (65). De ochtenden beginnen met bidden rond de klok van 6.00 uur. Dat doen ze om de beurt; ze heb ben maar één bidkleed kunnen meenemen. Om 8.00 uur start de dag echt met een Hollands ontbijt van sneetjes wit- of bruinbrood. Van 10.00 tot 12.00 uur krijgen Ne lofar en Yalda taalles. Ze missen geen moment en ze zijn bloedse rieus in hun studie. In de middag breien en stude ren de vrouwen in de Friezenhal. Hun moeder zit of ligt meestal op het bed. Ze hebben de pech dat hun ruimte zonder plafond - dat heeft geen van de slaapruimten - aan de buitenkant van een hele rij cabines ligt. Het bed van hun moeder staat tegen de achterwand. Aan de ande re kant van de dunne afscheiding van bordkarton lopen mensen, spelen kinderen met een bal of scheuren ze op rollerskates door de gangen. Uitkleden, aankleden, de jonge vrouwen doen dat maar in de wc-ruimte dichtbij. Het is rumoerig in de hal. Soms gaan mensen met elkaar op de vuist. Vaak kinderen, maar ook wel volwassen mannen. De veilig heidsdienst of de politie grijpt el- ke dag wel een keer in, zegt Nelo far. „We bemoeien ons er niet mee." Na het avondeten en het bidden ontspannen ze wat. Als om 21.30 uur de ledlampen in de hal doven, gaan de spots aan de buitenkant van de schotten aan. „We gaan daar dan onder zitten en leren Nederlands." Met slapen hebben de vrouwen geen moeite, ook al dempt het ge luid pas na middernacht. Kinde ren zijn vaak tot laat op en racen door de gangen. Gesprekken, ge roezemoes, geschuif van stoelen, klappen van deuren, machines, er is altijd geluid. Na een halve dag in de Friezenhal piepen je oren. Nelofar en Yalda zijn oprecht, ze spreken hun verhaal op geen enkel moment tegen. Zijn aardig, Soms gaan mensen met elkaar op de vuist. De veiligheidsdienst of de politie grijpt elke dag wel een keer in. vriendelijk en tegelijk ambitieus en zeer strijdvaardig. Willen niets liever dan in het vrije Nederland hun toekomst opbouwen. Voor zichzelf en voor Nederland. „We willen jullie land helpen." Enkele dagen later zitten ze gebroken aan het lunchtafeltje. „We moeten te rug naar Hongarije", zeggen ze. Twee maanden gaat het nog du ren voor de IND hun exact vertelt wat te doen. „We kunnen dan een advocaat inhuren om het besluit aan te vechten." LEVEN TUSSEN MUREN VAN KARTON Kinderen spelen in de 'gangen' van het opvangcentrum in de Friezenhal van het WTC Expo in Leeuwarden. door Marscha van der Vlies Bewoners tuigen hun kerstboom op, compleet met ballen en lichtjes. Een jonge vluchteling uit het Oost-Afrikaanse Eritrea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8