Gesteggel over de 250 Utropiavogels Zeeuwse restaurants behouden sterren Parijs kan het niet alleen Opa Opzichtige truien met truttig 2 ZEELAND Geloof niet alles wat je in de krant leest. Het ultieme sinterklaascadeau was niet de cd van Adèle, het Poepspel of Lego, maar de Foute Kersttrui. Kerstmis is nog nooit zo gezellig geweest. COMMENTAAR Parijs tobt met het klimaat. De wereld kijkt met argus ogen mee. Zal het dit keer wél lukken om een enigszins geloofwaardig akkoord te sluiten? En komt er dan echt actie om de uitstoot van CO2 terug te dringen? De voor- en tegenstanders van drastische veranderingen in ons gedrag en van harde ingrepen in de energiesector gaan elkaar met alle denk bare argumenten te lijf. Gelukkig is de consensus over de negatie ve invloed van de mens op het klimaat groter dan ooit. Steeds meer mensen zien in, dat de productie van energie en voedsel veel duurzamer moet worden. Liefst snel, want de aarde warmt op. De te verwachten ge volgen: hongersnoden en over stromingen. In Parijs is al wel wat winst geboekt. De G7 komt met veel geld over de brug. De zeven geïndustrialiseerde landen willen miljarden investeren in duurza me energie voor Afrika. Zo wordt dat continent minder afhankelijk van fossiele brandstof. Dit is een stap in de goede richting. Hoe ver Parijs precies komt, moet worden afgewacht. Maar de belangrijk ste verandering zal van de gewone burger moeten komen. Die moet voor een duurzame leefstijl kiezen. Bijvoorbeeld minder vlees, minder kilometers en meer duurzame energie. Is het niet voor zichzelf, dan toch voor zijn kinderen. De consensus over de invloed van de mens op het klimaat was nog nooit zo groot Tropische vogel- en plantentuin Utropia moest op 1 november de deuren sluiten, omdat het gebouw niet voldeed aan de eisen van die renwelzijn. Sindsdien zoekt eige naar Ricardo Brasser een bedrijf dat de vogels wil overnemen. Hij dacht een goede partij te hebben gevon den in de Berkenhof. „Ik betwijfel of ze wel echt zo hun best hebben gedaan als ze hadden toegezegd", zegt een teleurgestelde Brasser. Antes reageert heel stellig: „Wij willen al heel lang uitbreiden met 'We zijn tot de conclusie gekomen dat vogels niet passen bij het Tropisch bos' vogels en hebben daar begin 2014 vergunningen voor aangevraagd. Die aanvragen lopen nog steeds. Het plan was er dus al voordat Utro pia dicht moest. We hadden best vo gels willen overnemen, maar zo lang er geen vergunning is, houdt het op. Ik wil graag netjes de forme le trajecten volgen." Nu de Berkenhof is afgehaakt, heeft tropische plantenwereld Om nium in Goes volgens Brasser beslo ten een deel van de vogels over te nemen. Omniumdirecteur Dies van de Velde zegt echter dat van overna me geen sprake is. „Op verzoek van Ricardo hebben we een gesprek ge had om de mogelijkheden te bekij ken. We zijn tot de conclusie geko men dat vogels niet passen bij het concept van het Tropisch bos. Bo vendien is de vegetatie ongeschikt voor zo veel vogels. Om die rede nen hebben wij ons teruggetrokken nog voordat Berkenhof dat deed." Brasser is verbaasd over de uit spraken van Van de Velde en hij wil er inhoudelijk niet verder op in gaan. Op de vraag wat er nu met de vogels gaat gebeuren, antwoordt Brasser: „Ik hoop en ik ga er nog steeds van uit dat alle vogels voor het einde van het jaar weg zijn." Almanak De vijf kleinkinderen van de Terneu- zenaar stonden op 't heerlijk avondje voor de open haard uit volle borst te zingen. Opa was toevallig precies op dat moment een blokje om met de hond. Hij miste dan ook het gebons op de ruit, het daaropvolgende gehuil van zijn jongste kleinkind Ruben (2) en de vreugde van de andere vier bij het openen van de voordeur. Ruben vertelde de volgende ochtend nog eens levendig over dat moment. „Ra men kloppen... beetje spannend... deur open", klonk het. „En wat zag je toen", vroeg zijn vader. Het ant woord verraste hem: „Opa!" Doorstart gloort voor dorpsraad Het is misschien toch niet einde verhaal voor de dorpsraad van Krabbendij- ke. Het huidige bestuur be sloot onlangs de activitei ten per 1 januari te staken, omdat er onvoldoende vrij willigers waren om verder te gaan. Inmiddels hebben zich drie nieuwe kandida ten aangemeld en heeft een vierde persoon serieu ze interesse getoond. Naar aanleiding van een gesprek met wethouder Jaap Sinke is gisteren besloten in elk geval tot 1 maart door te gaan met de dorpsraad. Oefenmidweek voor militairen Militairen van het Com mando Luchtdoelartillerie uit Venray oefenen sinds gisteren in de gemeente Noord-Beveland. De oefe ning duurt nog tot en met vrijdag 11 december en staat in het teken van het betrekken van opstellingen en het verplaatsen van mili taire voertuigen. In het to taal doen 230 mensen mee. Zij worden ondersteund door 56 militaire voertui gen. Van munitie wordt geen gebruikgemaakt en het verkeer ondervindt geen hinder. Vluchtelingen weg uit Tholen De crisisopvang van vluch telingen in Tholen is gister middag beëindigd. De 200 vluchtelingen zijn in bus sen naar een volgende op- vanglocatie in Roosendaal gebracht. Volgens de ge meente is de opvang in Meulvliet zonder inciden ten verlopen. Vanaf mor genmiddag 17.00 uur is het gebouw weer klaar voor re gulier gebruik. Vandaag is er nog een napraatsessie voor alle vrijwilligers die hebben meegeholpen. Mantelzorghuis op plek gezet Vandaag wordt in Wemel- dinge een mantelzorgwo ning geplaatst. Bouwbe drijf Risseeuw uit Axel hijst rond 11.00 uur van morgen een volledig aange paste zorgwoning in de tuin aan de Oude Polder weg nummer 8. De wo ning is in de werkplaats in Axel gebouwd en wordt daar vroeg in de ochtend opgeladen. De mantelzor- ger komt in het bestaande huis te wonen. De zorgbe hoevende betrekt de nieu we mantelzorgwoning. Er ligt er nog precies één, in het rek bij de Lidl-vestiging aan het Vlissingse Pablo Picasso-plein. Een grijze is het, met over de volle breedte een vrolijk grijnzend rendier. Waar schijnlijk per ongeluk op de ver keerde plek weggelegd (tussen de kindertruitjes) want verder zijn ze allemaal op, de foute kersttruien voor dames en he ren. Vorige week maandag kwamen ze binnen. Nog geen week later zijn ze allemaal weg. Bedrijfsleider Sander Post: „Men sen vroeger er spe cifiek naar: heb je nog kersttruien? Er was veel vraag naar." Zijn eigen vrouw heeft het ook te pakken. „Ik kwam thuis en ze had er ook één ge kocht. 'Kijk eens Sander, leuk hè?' Nee, die was niet van de Lidl. Van Action, geloof ik." Bij Action liggen er nog een paar, bij Zeeman was de voor raad binnen een paar dagen op, meldt de verkoopster van het fi liaal in de Walstraat. Het nijpen de tekort aan foute kersttruien resulteert in wanhopige oproe pen op social media ('Help! Weet iemand waar je foute kersttruien kunt krijgen?'). De gelukkigen die er wél één we- 'Help! Weet iemand waar je foute kersttruien kunt krijgen?' ten te bemachtigen, posten triomfantelijke selfies op Face- book of Instagram (#foutekersttrui). 'Daar kunnen we mooi op in springen', dachten handige jon gens bij de Postcodeloterij. Wie meedoet aan een speciale actie, krijgt een gratis trui. Woord voerder Arjan Beerman: „We hebben zes soorten, en ook een rokjesvariant. Die met het ren dier loopt het hardst. We krij gen telefoontjes: wat moeten we doen om er één te krijgen? Het slaat goed aan." Wat bezielt Nederland om massaal voor de foute kersttrui te vallen? Beer man filosofeert: „Ze zijn grappig, leuk, gezellig, te gendraads. Vroe ger kon zo'n door oma gebrei de trui echt niet. Nu zijn er zelfs bedrijven die een speciale kersttruiendag organiseren." Volgens de website rus- taagh.nl is de Foute Kersttrui dit jaar een must voor mannen die de show willen stelen op de kerstborrel van het werk of ge woon aan het kerstdiner. Maar de kersttrui wordt ook ingezet voor het goede doel. Amerika is het land waar de 'ugly swea- ter'-rage begon. Daar werd, in 2011, de tweede vrijdag van de cember uitgeroepen tot nationa le Ugly Christmas Sweater Day. VLISSINGEN. Geen enkel Zeeuws restaurant met één of meer Mi- chelinsterren verliest een ster. Ook zijn er geen die er voor het eerst één krijgen. De nieuwe Mi- chelingids is gisteren bekendge maakt in Amsterdam. De Kromme Watergang in Slijkplaat en Inter Scaldes in Kruiningen behouden hun twee sterren. Ook de vijf restaurants in Zeeland met één Michelinster behouden die. Dat zijn: het Kat- se Veer (Wilhelminadorp), Pure C (Cadzand-Bad), Spetters (Bres- kens), 't Vlasbloemeken (Koe wacht) en La Trinité (Sluis). Landelijk steeg alleen restau rant de Groene Lantaarn uit Zee- wolde. Dat restaurant had een ster en heeft er een bijgekregen. De zeven restaurants die be kroond zijn met één ster zijn res taurant De Heeren van Harinx- ma in Beetsterzwaag, Het Roode Koper in Ermelo, De Swarte Ruij- ter in Holten, Zarzo in Eindho ven, Joelia in Rotterdam, Aan de Zweth in Schipluiden en Strand- lodge Winterswijk. De Kromme Dissel in Heel- sum heeft een record gebroken. Het is het enige Nederlandse res taurant dat 45 jaar lang onafge broken een ster bezit. In het hele land hebben 107 zaken een ster. door Ellen Jobse MIDDELBURG. Berkenhofs Tropical Zoo in Kwadendamme ziet af van de overname van de 250 Utropiavo gels. Jeroen Antes van de Berken hof zegt dat het niet haalbaar is ge bleken om in twee maanden tijd al les vergunning- en budgettech- nisch rond te krijgen. Dies van de Velde, directeur Omnium Tip? redactie@pzc.nl KRABBENDIJKE NOORD-BEVELAND THOLEN WEMELDINGE Kersttrui door Ondine van der Vleuten door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65