'Nederland te laks in dossier Decembermoorden' PW blokkeert kookavondje effeweg.nl NIEUWS 5 Romeo Hoost is 'principieel' al 33 jaar niet meer in Suriname ge weest. Pas als president Desi Bou terse en 24 andere verdachten zich voor een onafhankelijke rech ter hebben verantwoord voor de Decembermoorden, zet hij weer voet op Surinaamse bodem. „Zo lang Bouterse niet vervolgd en be recht wordt, is Suriname voor mij geen democratische rechtsstaat", zegt de voorzitter van het Comité Herdenking Slachtoffers Surina me. Zijn neef - politicus en advo caat Eddy Hoost - was een van de vijftien mannen die op 8 decem ber 1982 bij Fort Zeelandia werden doodgeschoten door het militaire regime van Bouterse. Die ontkent betrokkenheid, maar getuigenver klaringen bewijzen het tegendeel. In mei 2012 legde de krijgsraad de rechtszaak stil, nadat het parle ment een maand daarvoor een om streden amnestiewet aannam waardoor de huidige president ver oordeling zou ontlopen. Na een klacht van nabestaanden gelastte het Hof van Justitie in Suriname onlangs alsnog de voortzetting van het proces. Bouterse zit in zijn tweede ter mijn als president, nadat hij deze zomer met overmacht de verkie zingen won. Maar de steun van de jonge bevolking brokkelt af. Na ja ren van welvaart gaat het nu eco nomisch zo slecht dat de Suri naamse dollar gedevalueerd is. El ke dag wordt in Paramaribo gede monstreerd tegen het wanbeleid. „Bouterse gooit alles op de in ternationale crisis, dat is onzin", zegt Hoost. „Er zijn miljarden ver kwanseld. De gewone Surinamer 'Zolang Bouterse niet vervolgd wordt, is Suriname geen democratische rechtsstaat' wordt getroffen. De protestbewe ging groeit." Bouterse is in Nederland bij ver stek veroordeeld tot elf jaar cel vanwege drugshandel. Volgens SP-Kamerlid Harry van Bommel kan Nederland een veel actievere rol spelen. „Neder land heeft veel te weinig gedaan in dit dossier. Het gaat hier om een internationaal misdrijf tegen de menselijkheid. Daarvoor kan Bouterse ook in Nederland be recht worden", zegt hij. „Boven dien heeft Bouterse een dubbele nationaliteit. Het is goed als ook openheid van zaken wordt gege ven over de rol van Nederland bij de coup in 1980, die hier werd toe gejuicht en gesteund." De Decembermoorden vormen de rode draad in zijn boek Surina- mers in de polder - interviews met vijftien bekende Surinamers - dat vandaag bij de herdenking gepre senteerd wordt. Oud-nieuwsleze res Noraly Beyer hekelt daarin de Nederlandse 'onverschilligheid'. „Een van de slachtoffers, de jour nalist Frank Wijngaarde, had een Nederlands paspoort. Zou je je daar niet voor inzetten? Waarom zijn de dossiers uit de jaren '80 ge sloten tot 2060? Wat heeft Neder land te verbergen?" Ondertussen probeert nabe staande Dew Baboeram om Bou terse in een interview tot een ge tuigenis te dwingen. Dat wordt hem niet in dank afgenomen. „Ik vind het schaamteloos. Het schuurt tegen verraad aan", zegt Beyer. Andere nabestaanden keuren in de zoektocht naar gerechtig heid een gesprek met Bouterse af. „Berechting vindt plaats voor de rechter, niet in een gesprek. Ik wil dat hij veroordeeld wordt en ach ter de tralies verdwijnt", zegt Hoost. Hij vreest dat Bouterse niet veroordeeld wordt. „Als hij vrijuit gaat, zal ik dat met pijn in het hart moeten accepteren. Tot die tijd is hij voor mij een moordenaar." De PW Gelderland sloot zich aan bij het protest. PW-fractieleider Marjolein Faber schreef op inter net dat ze bezorgd was over de vei ligheid van de ouderen in het zorg centrum. Vanuit het restaurant kunnen vluchtelingen volgens haar zo de afdelingen op. „Daarbij komt nog dat het merendeel van de vluchtelingen man is." De cliëntenraad van Boszicht en locatiemanager Grete Visser, te vens in Nijmegen gemeenteraads lid voor D66, waren juist voor de kookavond met vluchtelingen van noodopvang Heumensoord. PW- fractieleider Faber speelde haar zorgen door naar weblog GeenStijl. Daar kreeg de locatie manager het in reacties voor de kiezen. Zij voelt zich bedreigd. Volgens Boszicht-woordvoer- ster Marion van de Coevering is er inmiddels 'zo veel gedoe' over het kookavondje, dat het is afgebla zen. „De discussie geeft onrust en het zijn kwetsbare mensen. Er zijn zelfs anonieme posters tegen het initiatief opgehangen in het huis." Volgens Van de Coevering zijn niet alle bewoners tegen. „Maar de rust moet terugkeren." Ze zegt dat de meeste ouderen in appartementen wonen met een eigen voordeur. Daarnaast zijn er gesloten afdelingen. „De voordeur is open, maar daarmee kun je nog niet zomaar bij iedereen binnen." PW'er Faber is tevreden. Ze ge looft niet dat er alleen Syrische vrouwen zouden koken. „Dat is het begin. Daarna gaan ze de boel oprekken. Je laat toch ook geen vreemden, van wie je niks weet, zomaar in je eigen huis?" De detective reist direct af naar Kiev om te spreken met ultrana- tionalistische militieleider Borys Humeniuk. Hij laat weten hoe graag Nederland de schilderijen terug wil. Maar zijn voorgevoel blijkt te kloppen. De Oekraïners willen 5 miljoen euro. Brand kan ze een onkostenvergoeding van 50.000 euro bieden. „Daar waren ze niet zo blij mee. Ze zouden ruggespraak gaan houden." De kunst jager hoort nooit meer iets, maar verneemt van in formanten dat de Oekraïners on dertussen proberen de werken aan anderen te verkopen. Eerst worden er 24 schilderijen aange boden, daarna 15 en onlangs nog 12. Het moment om in te grijpen en de publiciteit te zoeken. „Als we nu niets doen, verdwijnen ze voorgoed. Iedere koper moet we ten dat het om gestolen kunst gaat. En wat de werkelijke waar de is", zegt directeur Ad Heer- dink van het museum. Verontrustend is volgens Brand dat de schilderijen niet in handen zijn van 'doorsnee' crimi nelen. Achter de ultrarechtse mi litie verschuilen zich hoogge plaatste personen. Onder wie de leider van de extreemrechtse par tij Svoboda, maar ook het voor malig hoofd van de geheime dienst. „Criminelen willen nog weieens genoegen nemen met minder. Deze mensen is het al leen te doen om het geld en ze zijn zeer gewelddadig." Het museum hoopt de stuk ken nog te redden, al houden ze met het ergst denkbare rekening. Zelfs overleg op hoog diploma tiek niveau tussen Nederland en Oekraïne mocht niet baten. Vol gens Brand zijn sommige stuk ken al aangeboden aan crimine len in Kazachstan en Afghanis tan. „Als ze daar zijn, wordt het heel lastig ze terug te krijgen." ■Q1 Kerstmarkt Münsterva €15 Q1 Keulen en Oberhausenva €73 Q Luxemburg, Metz en Trier va. €119 "Q" Valkenburg en Maastrichtva €129 "Q1 Eisenach, Erfurt en Weimar va €159 www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 DINSDAG 8 DECEMBER 2015 door Tonny van der Mee AMSTERDAM. De Surinaamse ge meenschap herdenkt vandaag de Decembermoorden (1982). Voor nabestaanden gaat de zoektocht naar gerechtigheid een nieuwe fase in, nu president Desi Bouterse als nog wordt vervolgd. Romeo Hoost Comité Herdenking Slachtoffers Suriname door Wilma de Cort NIJMEGEN. Het Nijmeegse zorgcen trum Boszicht ziet af van een kook avondje met Syrische vluchtelin gen. Dit nadat de zoon van een be woner van het zorgcentrum daarte gen in verzet kwam. De Oekraïners stuurden een foto van de 'Boerenbruiloft' van Hendrik Bogaert met een actuele krant naar de ambassa de in Kiev. Schilderij boven: stilleven van Herman Henstenburg Schilderij links: De Grashaven van Matthias Withoos Dagtocht Vertrek: 22 december Ook mogelijk: Dortmund, Oberhausen of Düsseldorf! 2 daagse busreis Vertrek: 19 december Logies en ontbijt Inclusief vervoer per luxe touringcar 3 daagse busreis Vertrek: 18 december Logies en ontbijt Inclusief vervoer per luxe touringcar 3 daagse busreis Vertrek: 18 december Halfpension Inclusief vervoer per luxe touringcar 4 daagse busreis -18 dec 5 daagse busreis -14 dec Halfpension Inclusief vervoer per luxe touringcar Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5