Musical 'Sky' legt de lat hoog Een echte maar dan in 1678 (U&i 26 CULTUUR SHOW Het schrijven duurde langer dan eerst gedacht. De ochtendgave ligt er nu eindelijk. Souffleurs van schrijver A.F.Th. Circus is hit in kerstvakantie Metropole Orkest maakt weer kans op een Grammy Award Sneeuwbui in Ziggo Dome Dat kan ook amper an ders als het producen tentrio bestaat uit Ro bin de Levita Soldaat van OranjeJohn Ewbank en Mar co Borsato. Ewbank schreef de mu ziek voor de voorstelling die in april volgend jaar in première gaat en gisteren werd gepresenteerd. Vooral de bemoeienis van Bor sato springt in het oog. Hij vervult officieel de rol van vocal coach én coproducent, maar verschijnt ook als publiekstrekker met zijn naam prominent op de affiche. Immers: veel songs dragen zijn signatuur. Zo krijgen Afscheid nemen bestaat niet, Ik kan het niet alleen, Vlinder en ook het recente Mooi een twee de leven in de musical. 'Marco en ik werken de laatste tijd nauwer samen dan ooit tevoren' Ewbank schreef de songs al in 2003, nadat hij het script van de Amerikaanse Sarah Miles las. Omdat de productie van de mu sical vertraging opliep, maakte Borsato van de gelegenheid ge bruik een deel ervan zelf op te ne men. „Natuurlijk is Marco goed in zetbaar als twitterbom", duidde Ewbank, die Borsato bij het pro ject haalde toen de voorbereiding echt op gang kwam. „Maar het voelde ook onnatuurlijk om dit zonder hem te doen. We werken de laatste tijd nauwer samen dan ooit." Borsato zei met gerust hart zijn fiat aan de productie te geven: „Ik ben nooit bang om risico te ne men als ik ergens in geloof. Dat heb ik met de film Wit Licht al eer der gedaan." Andere attentiemagneet moet de revolutionaire 3D-technologie worden die het verhaal over het eenzame pubermeisje Sky visueel ondersteunt. Op het rode theater pluche met een 3D-bril op is voor Nederland een nieuw concept. Als de Nijmeegse klerk Caspar Son- mans na zijn huwe lijksnacht wakker wordt, blijkt zijn mooie bruid Sara spoorloos verdwenen. Het is de ochtend van 10 juli in het ramp jaar 1672 en de stad is die nacht in genomen door het Franse leger. De Ochtendgave, de roman rond de Vrede van Nijmegen die vandaag uitkomt, is de eerste his torische roman van A.F.Th, van der Heijden. Toch is het een ech te A.F.Th., met een ingenieus plot over een driehoeksverhouding te gen de achtergrond van enkele in grijpende gebeurtenissen. Zoals altijd liet Van der Heijden zich van tevoren ruim voorlichten en verrichtte hij uitgebreide re search. Drie belangwekkende momen ten in de historie van Nijmegen vormen het decor van De Ochtend gave. Het boek begint met de ont hoofding van burgemeester Wil lem Roukens in 1705, de inname van de stad door het leger van Lo- dewijk XIV in 1672 en de Vrede van Nijmegen in 1678. Hoofdper soon Caspar Sonmans is de scha kel tussen deze drie belangrijke momenten in de historie van de keizerstad. De hoofdpersoon is in 1672 nog belast met het dagelijks tel len van het aantal kogelgaten in de Sint Stevenstoren tijdens het Franse beleg. Bij de vredesonder handelingen in 1678 heeft hij zich inmiddels opgewerkt tot een be langrijke administrateur, die de afspraken en verdragen op schrift moet stellen. Hij krijgt zo weer indirect con tact met zijn verdwenen bruid, die als dubbelspion informatie doorspeelt vanuit de Franse dele gatie naar de Nederlandse. Ze blijkt de concubine te zijn van de Franse markies Ezechiël Calayan- ni, dezelfde die Caspar dagelijks 50 gulden 'vluchtgeld' heeft laten betalen voor zijn bruid. Na het sluiten van de vrede weet Caspar zijn bruid mee te nemen uit de Franse ambassade, achtervolgd door haar jaloerse Franse min naar. Op de Grote Markt komt het tot een dramatisch hoogte punt. Het is niet toevallig dat de ro man zich in historisch Nijmegen afspeelt. De gemeente en de schrijver tekenden in februari 2009 een contract dat er een no velle zou verschijnen bij de 330-ja- Caspar krijgt indirect contact met zijn verdwenen bruid, die dubbelspion is rige herdenking van de Vrede van Nijmegen, later dat jaar. De gemeente betaalde ervoor: 15.000 euro als voorschot en bij voltooi ing zou nog eens 15.000 euro over gemaakt worden. Al snel raakte Van der Heijden geïnspireerd door het thema en vroeg uitstel. De bescheiden no velle zou een vuistdikke roman worden van zeshonderd pagina's. Toen sloeg het noodlot toe. Van der Heijdens zoon Tonio veronge lukte en na een periode van rouw resulteerde dat in een veelgepre zen andere roman: Tonio. Lange tijd leek het erop dat de Nijmeegse roman er nooit meer zou komen. Totdat uitgeverij De Bezige Bij en de gemeente Nijme gen enkele weken geleden, met zeven jaar vertraging, het verschij nen van De Ochtendgave aankon digden. Van de eerder geopperde zes honderd pagina's is uiteindelijk de helft overgebleven. Het boek is verdeeld in vier delen, waarbij de gebeurtenissen zich telkens afspe len op één van de drie historische dagen voor Nijmegen. Die delen kenmerken zich door- typisch A.F.Th, - gedetail leerde beschrijvingen, gebaseerd op actuele feiten. Zo komen we te weten dat het Franse delegatie lid Charles Colbert de broer is van Jean-Baptiste, die wordt ge zien als naamgever van het beken de mannenjasje. De Nijmeegse ge meenteraad van 1702 krijgt ruim driehonderd jaar na dato nog een sneer van de schrijver voor het verpatsen van de fraaie Romeinse collectie van oudheidkundige Jo hannes Smetius. Mooi detail is het ooievaarspaar, dat regelmatig terugkeert in het verhaal. De twee staan op de markt vastgebonden om visafval op te eten. De ooievaar is niet al leen symbool van zwangerschap, maar ook van trouw aan ouders, staat en kerk en van onsterfelijk heid. Bij de ontknoping op de markt speelt de vrouwtjesooie vaar een belangrijke rol. Na de mooie traagheid van de eerste drie delen, neemt Van der Heijden in de epiloog van deel vier plots grote stappen. In een dialoog tussen vader Caspar en zoon Etienne worden veel losse eindjes aan elkaar gebonden. Ook de belangrijkste vraag wordt dan beantwoord: wie is de echte va der van Etienne? Is hij daarmee de ochtendgave van Caspar voor zijn bruid aan het einde van de huwelijksnacht? PROF. DR. PETER RIETBERGEN, hoog leraar aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen: „In februari 2009 hebben we uren lang met elkaar ge praat over de Vrede van Nijmegen, vrij uitgebreid dus. Hij wist op dat moment nog niet veel over die periode. We heb ben het vooral ge had over het ramp jaar 1672, hoe de Fransen hebben huisgehouden in Oost-Gelderland. Ik heb hem nog andere boeken geadviseerd. Zo heb ik zeifin 1978 een congres ge organiseerd over de Vrede van Nijmegen en daarbij is een her denkingsbundel ge schreven. Daarin staat te lezen hoe de koetsen door de stra ten reden, wie vol gens het protocol het eerst naar bin nen mocht bij het betreden van een huis. Er zaten toen veel gezanten in de stad en die moesten allemaal gehuisvest worden. Ik heb hem verteld wie waar zat." Nog nooit waren in Nederland zo veel circusproducties te zien tij dens de kerstvakantie als dit jaar. Dat meldt de Vereniging van Ne derlandse Circus Ondernemin gen (VNCO). Bijna elke stad in Nederland kent inmiddels een kerstcircustraditie. „Tegenwoordig is de kerstvakan tie voor circussen de drukste tijd van het jaar", zegt Marcel van den Ende, voorzitter van de VNCO. Kerstcircus Ahoy en het Wereld kerstcircus in Carré zijn de twee grootste circussen en trekken sa men bijna 100.000 bezoekers. Wintercircus Martin Hanson gaat voor de 37e keer op tournee langs theaters in het land. Het Metropole Orkest maakt we derom kans op een Grammy Award. Het album Sylvia, dat het Nederlandse orkest opnam met de Amerikaanse jazzformatie Snarky Puppy, is genomineerd voor de prestigieuze muziekprijs in de categorie beste hedendaagse instrumentale album. Het is de zeventiende keer dat het Metropole Orkest kans maakt op een Grammy. Dat is een re cord voor een Nederlandse ar tiest. „Deze nominatie is wat mij betreft de meest bijzondere uit de geschiedenis van het orkest", reageert directeur Mare Altink. „Het toont aan hoe het Metropole Orkest bij de absolute wereldtop behoort." Volgens Altink mag ie dereen trots zijn op de nomina tie. „Het is een visitekaartje voor de Nederlandse cultuur in het buitenland." Of het Metropole Orkest de Grammy wint, wordt op 15 fe bruari duidelijk. Dan worden de Grammy's voor de 58e keer uitge reikt. De Amerikaanse rapper Kendrick Lamar heeft met elf no minaties de grootste kans een Grammy 2016 in de wacht te sle pen. Taylor Swift en The Weeknd hebben beiden zeven nominaties op zak. Ook populaire artiesten als Ed Sheeran, Mark Bronson, Sam Hunt en Meghan Trainor be horen tot de kanshebbers. Tijdens de kerstshow in de Am sterdamse Ziggo Dome wordt op 26 en 27 december de grootste lo kale sneeuwbui ooit in Neder land gegenereerd. Tientallen sneeuwkanonnen in de zaal gaan ervoor zorgen dat het publiek on der een pak echte sneeuw wordt bedekt. Dat maakten RTL Neder land en Stage Entertainment Ne derland gisteren bekend. De rode draad van de Christmas Show is een kerstsprookje, waarin de 10-jarige Max droomt van een witte kerst. Wanneer de weer man op tv vertelt dat het dit jaar wéér niet zal gebeuren, gaat Max op zoek naar een kerstfee die dat alsnog voor elkaar kan krijgen. Marco Borsato stort zich in een musicalavontuur. foto ANP KIPPA door Stefan Raatgever Aan voorspellingen over het succes durft niemand zich te wagen, maar duidelijk is dat de musical Sky een project is waarvan de ambities tot in de hemel rijken. John Ewbank componist AF.Th. door Geert Willems A.F.Th, van der Heijden - De ochtend gave, De Bezige Bij, 23,90 euro (hard cover), 18,90 euro. Peter Rietbergen. HUBERT C.W. HEN DRIKS, studiege noot filosofie van A.F.Th, en nu direc- A.F.Th, van der Heijden, foto ANP KIPPA portretten souffleurs: Bert Beelen, Do Visser, Gerard Verschooten THEATER MUZIEKPRIJS THEATER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26