Staking bij casino Problemen bij verrekening pensioen na echtscheiding 'Myn bedrijf is \VQ overal waar ik ben Stork krijgt Amerikaanse eigenaar ECONOMIE 21 Verkoop 'echte' kerstboom daalt /mnd per gebruiker Met Cloucfvan KPN Het bedrijf Stork, dat diensten verleent aan de olie-, gas-, che mie- en energiesector, komt in handen van Fluor. Dit Ameri kaanse concern neemt Stork voor 695 miljoen euro over van de Britse investeringsmaatschap pij Arle Capital Partners. Door het samengaan van Stork en Fluor ontstaat een bedrijf met een jaarlijkse omzet van 2,1 mil jard euro en circa 19.000 werkne mers. Het hoofdkantoor van de nieuwe onderneming, die Stork zal gaan heten, komt in Neder land. De nieuwe firma zal geleid gaan worden door Stork-topman Arnold Steenbakker. Er worden deze maand zo'n 2 mil joen kerstbomen verkocht, iets minder dan de 2,1 miljoen in 2014. Dat verwacht de vereniging voor kerstbomenkwekers. Ongeveer de helft van de bomen komt uit andere landen, zoals Duitsland. luchtvaart vullen we elkaar goed aan. Jullie hebben de geavanceer de techniek, wij de grote interne markt." Met nu al 1,4 miljard Chine zen die hun welvaart zien 'Wij zijn erg dankbaar voor het bezoek van de koning. Dit geeft extra kracht aan onze relatie' groeien, zal China de VS over vijftien jaar hebben ingehaald als grootste markt voor passa giersvervoer, voorspelt lucht vaartorganisatie IATA. Nederland vormt voor de Chi nese ambities geen bedreiging. „We bouwen zelf geen vliegtui gen meer", verklaart voorzitter René van Doorn van luchtvaart brancheorganisatie NAG. „Dank zij ons Fokker-verleden hebben we wel een goede toeleveringsin dustrie, die wordt gesteund door de overheid. Dat is belangrijk in een sector waar investeringen pas na tien tot vijftien jaar wor den terugverdiend." Relatie De betrokkenheid van het ko ningshuis is daarom erg belang rijk voor China, bevestigt de am bassadeur. „Wij zijn erg dank baar voor het bezoek van de ko ning. Dit geeft extra kracht aan onze relatie. Samen kunnen we veel bereiken." Al is het de vraag hoe lang de Chinezen Nederland nog nodig hebben. Het is een kwestie van tijd voor het kopieergrage land zijn eigen testfaciliteiten heeft gebouwd. Voor de directie van de windtunnel is dat niet de eer ste zorg. De tunnel zelf kunnen de Chinezen zo nabouwen als ze er genoeg geld in stoppen, zegt directielid Christophe Hermans, „Maar de veertig jaar kennis, er varing en meettechnieken die wij hebben opgebouwd, die re pliceer je niet in een paar jaar." DEN HAAG. FNV begint donder dag met actievoeren bij Holland Casino. De vakbond wil daar mee de eigen looneis kracht bij zetten. FNV roept medewerkers uit het land op hun werk neer te leggen en naar het casino in Utrecht te komen om zich daar te laten inschrijven als staker. Wat de impact van de actie gaat zijn, is moeilijk te voorspellen. Gasten van het staatsgokbedrijf kunnen in alle vestigingen te maken krijgen met een beperkt spelaanbod. FNV is wat betreft aanhang de kleinste bond onder het perso neel van Holland Casino. De ach terban van FNV telt ongeveer vijfhonderd medewerkers. Holland Casino deed vorige week een poging om de acties op voorhand te laten verbieden. De kortgedingrechter wees de bezwaren van het bedrijf af. FNV eist een loonsverhoging van 3 procent. De bond vindt dat de 3.000 medewerkers onvol doende meeprofiteren van de re sultaten van Holland Casino. Op papier is het allemaal goed ge regeld. Wie gaat scheiden moet de partner de helft van het pensioen dat is opgebouwd tijdens het hu welijk meegeven. Maar de praktijk is weerbarstig, merkt Peter Jung van PensioenScheiden. Hij heeft een dagtaak aan het bijstaan van mensen in de problemen. Dan gaat het niet om kleine problemen. „Ik heb iemand gehad die 99 procent van zijn pensioen moest afdragen. Zelfs iemand die 110 procent moest betalen. Ab surd." Vooral bij mensen die tussen 1981 en mei 1995 zijn gescheiden komt veel ellende voor. Dat heeft te maken met het duurder wor den van de pensioenen. „Kostte de inkoop van 1 euro pensioen je in de jaren tachtig nog 12 euro, nu is dat vaak al 17 of 18 euro", rekent Jung voor. „Als je in de jaren tach tig scheidde en het pensioen verre kende, was je 12.000 euro kwijt voor een pensioenoverdracht van 1.000 euro. Als je die berekening nu laat uitvoeren, kost je dat 17.000 euro." Zeker vanaf 2009 berekenen pensioenfondsen en verzekeraars de aanspraken verkeerd volgens Jung. Ze moeten met de kostprijs 'Ik heb iemand gehad die 99 procent van zijn pensioen moest afdragen' rekenen die gold toen de schei ding plaatshad. Jung: „Zo wordt pensioen dat is opgebouwd na de scheiding alsnog in de scheiding betrokken. Dat kan niet." Tot mei 1995 was er geen wetge ving over de verrekening van pen sioenen bij scheiding. En dat le vert nog steeds problemen op. Partners moeten elkaar aanspre ken op verrekening. En als een partner weigerde, moest de rech ter worden ingeschakeld om dat af te dwingen. Dat is voor veel men sen te duur. „Zij kunnen zich geen advocaat veroorloven", zegt Jung. Maar zelfs als het wel lukt, is dat vaak niet het einde van de el lende. Want de pensioenverzeke raar moet berekenen hoeveel pen sioen er moet worden overgedra gen. En dat gebeurt vaak niet goed, constateert Jung. Een partij die zich gedupeerd voelt, kan een berekening laten maken door een specialist. Maar dat kost al snel duizenden euro's. „En vaak gaat het om kleine pen sioenen. Dan wegen de kosten niet tegen de baten op", zegt Jung. Het Verbond van Verzekeraars erkent dat verzekeraars en pen sioenfondsen zich bij de bereke ningen baseren op de kostprijs op het moment van berekening. „Dat is ook conform de wet- en regelge ving", aldus een zegsman. „De Ombudsman pensioenen heeft er naar gekeken en er ook juridisch advies over ingewonnen en ziet geen onregelmatigheden. Er ko men ook weinig klachten over. Bo vendien kunnen ex-partners altijd een andere verdeling afspreken." kpn.com/zakelijk 0800 0403 j kpn XL winkel Altijd de meest recente Office-programma's. Met 1 terabyte cloudopslag. Overal veilig toegang tot uw bestanden en e-mails met Office 365. DINSDAG 8 DECEMBER 2015 In het derde kwartaal van 2015 deden consumenten 2,2 miljoen keer een online aankoop met hun smartphone, een stijging van 42 procent vergeleken met 2014. de polder Chen Xu Chinese ambassadeur door Peet Vogels LEMMER. Scheiden doet lijden. Ze ker als het om pensioenen gaat. In duizenden gevallen krijgen ex-part ners te veel of juist te weinig pen sioen van de ander. Achteraf je recht halen is een zware opgave. Peter Jung PensioenScheiden Koning Willem-Alexander voor de gigantische ventilator in de windtunnel in Marknesse. foto Robin Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21