Openbare leven ligt komende dagen grotendeels stil O hollands nieuwe. NIEUWS 11 De lucht boven Peking is zo smerig dat de Chinese overheid voor het eerst in de geschiedenis een code rood heeft afgegeven. hollandsnieuwe.nl/pzc PEKING. De meeste Chinezen stap pen nog zorgeloos rond zonder. Maar Eline Reintjes (22) gaat al leen nog naar buiten met een mondkapje voor. „Het is anders niet te doen", vertelt de studente vanuit de metropool. „De lucht smaakt vies. Ademen gaat zwaar. Dat kapje houdt in elk geval nog wat troep tegen. Het is helemaal zwart als ik het aan het eind van de dag afdoe." Boven de stad hangt een grijs bruine, verstikkende deken. Het zicht is op sommige plekken min der dan 200 meter. Uit metingen blijkt dat de hoeveelheid fijnstof in de lucht is gestegen naar 300 microgram per kubieke meter, ter wijl de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) een maximum van 25 microgram verantwoord vindt. De deeltjes zijn zeer klein en kun nen tot diep in de longen door dringen. Gisteren kondigde de Chinese overheid voor het eerst code rood af. Scholen blijven de komende da gen gesloten. Bouwvakkers mo gen niet meer werken. Het auto verkeer is door het stadsbestuur aan banden gelegd. De ene dag mogen alleen wagens met een even kentekennummer de weg op. De andere dag die met een on even nummer. Inwoners krijgen het advies zoveel mogelijk binnen te blijven. Het hoogste alarm voor lucht verontreiniging komt op het mo ment dat China in Parijs klimaat onderhandelingen voert. De eco nomie in China groeit razendsnel en de vraag naar energie is gigan tisch. Het land is grotendeels af hankelijk van vervuilende brand stoffen als steenkool. President Xi Jinping heeft een zware dobber aan het terugdrin gen van de luchtverontreiniging, een grote ergernis van de Chine zen. Industrieën moeten investe ren om de lucht schoner te krij gen. Veel fabrieken zijn eigendom van de staat en hebben daardoor nogal wat politieke invloed. On dernemingen stellen Xi voor de keuze: werk of schone lucht. De Chinese multimiljonair Chen Guangbiao haalde in 2013 vanwege de smog een stunt uit. Hij gaf in Peking frisse lucht weg in groene en oranje blikjes. „Ik wil de overheid en bedrijven duidelijk maken dat ze niet alleen economi sche groei en hoge winsten moe ten nastreven", zei Chen destijds. „Het gaat ten koste van het mi lieu, onze kinderen en kleinkinde ren." De luchtverontreiniging be perkt zich niet tot Peking. Heel het noorden en delen van Mid- den-China gaan eronder gebukt. Er is weinig wind, waardoor de smog blijft hangen. De problemen houden volgens de meteorologi sche dienst in China in elk geval tot het weekeinde aan. Daarna stroomt naar verwachting koude lucht binnen en klaart de hemel wat op. Voorlopig gaat Reintjes niet meer op de fiets naar de universi teit. „Je ogen beginnen dan gelijk te tranen. Daarom neem ik nu de bus. Ik wist van de luchtvervui ling in Peking voordat ik hier kwam wonen. Maar ik heb het on derschat. Ik maak me zorgen om mijn gezondheid." totaal per maand MB/Ml N/SMS Liever Sim Only? Nu Sim Only 1000 voor maar 10,- per maand! DINSDAG 8 DECEMBER 2015 Peking hapt naar adem door Gerben van 't Hof nunes Store App store 22,- gteondheid Passbook Verrassend december yo deel! Bij hollandsnieuwe vinden we het heel normaal dat je minder betaalt naarmate je meer verbruikt. Dus als je eens buiten je bundel gaat, betaal je nu een lager tarief! En in combinatie met de iPhone 5s wordt het deze decembermaand helemaal feest! Want die kost slechts 22,- per maand. Inclusief 1000 MB/MIN/SMS. Profiteer direct op: Toestel t.w.v. 519,- i.c.m. 2-jarig contract. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot en met 31 december 2015.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11