Colombia vindt moeder aller scheepswrakken s stjpjstipreizen.nl StipvondeDoo.nl Cruise Grieken land, Turkije en Kroatië**** 8-/9-daagse cruise Middellandse NIEUWS 9 €50 27% nu v.a. boek online of bel met 088 - 70 70 600 „Goed nieuws! We hebben het gal joen San José gevonden", jubelde de Colombiaanse president Juan Manuel Santos op Twitter. Geflan keerd door marinepersoneel maak te Santos later op de marinebasis in Cartagena bekend dat Colom bia een museum zal bouwen waar de schatten uit het Spaanse gal joen straks te zien zullen zijn. Vol gens de Colombiaanse regering be treft het een van de grootste vond sten ooit. De lading is naar schat ting minimaal een miljard euro waard. In oude verslagen staat dat de San José 116 smaragden, twee ton platina en de complete juwelenver- zameling van de gouverneur van Peru vervoerde. De San José maak te deel uit van de vloot van Philip V, die in de Spaanse Successieoor log tegen de Britten vocht. De Brit se vloot bracht het galjoen in 1708 tot zinken nabij het eiland Baru. Alle zeshonderd mensen aan boord verdronken toen het schip vol waardevolle edelstenen en munten naar de zeebodem zakte. „Spanje vervoerde scheepsladin gen vol zilver vanuit Zuid-Ameri- ka naar Europa", vertelt maritiem historicus Ruud Paesie. „Daarmee bekostigde het land de oorlog. De Spanjaarden lieten het zilver van uit mijnen met muilezels naar de Caribische zee brengen waar ze het aan boord van hun schepen laadden." Vorige week stuitte een team van internationale experts, de Co lombiaanse marine en de archeolo gische dienst van het Latijns-Ame rikaanse land, op het wrak van de San José. Het galjoen ligt op 300 meter diepte. De onderzoekers maakten opnamen met onderwa terrobots. Daarop zijn de bronzen kanonnen, wapens, talloze krui ken en andere archeologische vondsten te zien. Het is moeilijk om eeuwenoude vaartuigen te lo kaliseren, weet Paesie. „Zuurstof en zout tasten het hout aan waar door van de schepen vaak weinig meer over is." Toch lukt het bergingsbedrij ven en archeologen om wrakken op te sporen. Met speciale appara tuur lukt het om ijzeren en bron zen voorwerpen op de zeebodem te detecteren. „Een vondst levert veel geld én een schat aan informa tie voor historici op", zegt Paesie. „Zo zijn de bronzen kanonnen vaak voorzien van een wapen. Aan de hand daarvan kan een schip worden geïdentificeerd." De San José is de inzet van een jarenlang juridisch conflict ge weest. Het Amerikaanse bergings bedrijf SSA stelde in 1981 in grote lijnen het gebied vast waar het vaartuig ten onder was gegaan. SSA en de Colombiaanse overheid kwamen overeen de opbrengsten te delen, mocht het schip worden gevonden. Later claimde de rege ring in Bogota alles. Een Ameri kaanse rechter gaf het land in 2011 gelijk omdat het wrak op Colombi aanse bodem ligt. De jacht op scheepswrakken is lucratief. „Soms worden wrakken zelfs met explosieven geopend om de schatten eruit te halen", aldus Paesie. „Munten zijn gewild bij particulieren die er veel geld voor neertellen. De handel is dankzij sociale media heel toegankelijk ge worden. Je hoeft alleen maar te googelen om te zien wat er op de markt wordt gebracht." De San José is een van naar schat ting duizend gaijoenen en han delsschepen die tussen de koraal riffen voor de kust van Colombia liggen. „Al die wrakken liggen ver moedelijk volgeladen met zilver en andere schatten", zegt Paesie. „Daardoor blijven ze zo tot de ver beelding spreken." MEER LEGENDARISCHE SCHEPEN EN SCHATTEN Normaal bij Stip 45? nü tijdelijk v.a. Nérgens voordeliger korting concept! Tijdelijk Incl. vliegreis v.a. Amsterdam of Eindhoven vertrek mei t/m september vliegreis, cruise per Norwegian Jade incL alle maaltijden aan boord en Ultimate Beverage Package t.w.v. 448 p.p. o.a. Dubrovnik, Athene, Kusadasi en Split zie stipreizen.nl/crntkb vertrek december t/m mei incl. vliegreis en 8-daagse cruise per Costa Diadema****+ o.b.v. volpension ook met hotelnacht Barcelona te boeken o.a. Barcelona, Mallorca en Rome zie stipreizen.nl/diadema It 5?- iö, korting Kijk dus snel op stipvandedag.nl MAANDAG 7 DECEMBER 2015 Olieverfschilderij (Samuel Scott) van de aanval van Britse galjoenen, waarbij de San José tot zinken werd gebracht. door Gerben van 't Hof BOGOTA. Archeologen zijn door het dolle heen na de vondst van een eeuwenoud Spaans schip bar stensvol edelstenen, goud en zilver voor de kust van Colombia. Het be treft waarschijnlijk de grootste schat die ooit op de zeebodem is gevonden. In voorgaande eeuwen zijn duizenden schepen vol legendarische schat ten gezonken. Een paar voorbeelden: HMS Sussex Amerikaanse schat zoekers stuitten in 2002 op het schip met 3,3 miljard aan goud en zilver aan boord. Merchant Royal Zonk in ruw weer op 23 september 1641 voor de kust van het Engelse Cornwall. Is afgeladen vol met goud en zilver, maar nog niet gevonden. Rooswijk VOC-schip uit de 18e eeuw dat in 2004 voor de Engelse kust bij Kent werd gevonden. De lading zilver van ruim 650.000 euro is overgedragen aan Nederland. HMS Fantome Zonk bij Canada met schatten die in 1812 tijdens de Anglo- Amerikaanse oorlog werden geplunderd. Cruisevoordeel bij Stip! Wet het nieuwste schip van r^ctn Diadema NORWEGIAN CRUISE LINE Venetië S Split Dubrovnik Atben Savona Marseille Spefcia Rome Barcelona Mallorca 3nvs (&ir\\ Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9