Na dip vorig jaar voelen PW'ers dat ze de wind in de rug hebben Gunstige peilingen balsemen het partijgemoed en Wilders droomt van Torentje. 8 NIEUWS DEN HAAG. Deze week nog gaan ze de deur uit. Wervingsadverten ties, voor nieuwe PW-Kamerle- den na de volgende verkiezingen. Er komen dan weer 'klasjes', zodat de PW-bankjes na maart 2017 aan gevuld kunnen worden. Een kwestie van vooruitzien, legt Geert Wilders uit. De peilin gen voor zijn partij zijn immers al maanden goed. 39 zetels, volgens de laatste enquête. „Al ben ik de eerste om die peilingen te relative ren", zegt Wilders. „Jaren terug stond ik op dertig en binnen een jaar weer op nul. En later viel het weer alleszins mee. Het zijn dus 'slechts' peilingen." Aangenaam Toch doet het de sfeer in de frac tie goed, erkent hij. De stemming in één woord? Wilders: „Aange naam." Gestuwd door het kristal heldere asielstandpunt ('grenzen dicht!'), weet de PW virtueel de kiezer achter zich te krijgen. En dat is geen sinecure. Vorig jaar nog had de partij het behoorlijk verbruid, toen Wilders met zijn uitspraak over minder Marokkanen de publieke opinie te gen zich gekeerd zag. Zelfs partij genoten ging het te ver: twee Ka merleden, vier Statenleden en een gemeenteraadslid stapten op. Maar zie hoe de achtergebleven PW'ers inmiddels door het Ka mergebouw lopen. Zelfverzekerd. Borst vooruit, kin omhoog. Bij el ke stap geruggensteund door de aanhoudende gunstige peilingen. Ze permitteren zich venijnige in terrupties, of twitteren triomfan telijk 'Nederland is van ons'. PW'er Barry Madlener grin nikt om die waarneming. „Of dat nu zo is... Maar de sfeer is goed, dat zal ik zeker niet tegenspre ken." Een andere PW'er: „Het is relaxed, niemand die - zoals bij an dere partijen - zich met hopeloze peilingen direct zorgen hoeft te maken over baan, hypotheek en kindertjes." Premierschap Wilders zelf gaat voorop in de her wonnen zelfverzekerdheid. Hij verhult niet langer dat hij droomt van het premierschap. De PW-lei- der schetste zelfs alvast welke mi nistersposten hij wil hebben in 'het kabinet Wilders-I'. Zoals een minister voor Immigratie en Inte gratie. „En dan hoor ik het CDA zeggen: we gaan niet meer met de PW in zee. Nou, laten we eens kij ken na de volgende verkiezingen. Hoe vaker Buma dat roept, hoe sneller hij aan de onderhande lingstafel zit als wij straks een ver kiezingsoverwinning hebben ge haald. Ik zou zeggen: roep nog maar tien keer." Het mag duide lijk zijn: de peilingsdip van vorig jaar is vergeten en begraven. Wat helpt: de PW kon - een vaste reflex - de muren optrekken toen de partij kritiek kreeg. Een scheuring bleef uit, Wilders zag hoe zijn getrouwe Kamerleden achter hem bleven staan. Negen mannen en vrouwen van de oude harde kern uit 2006. Die hadden er samen immers al wat kilome ters op zitten. Wilders ziet dat ook. „En in de Tweede Kamer is het: de PW tegen de rest. Nou pri ma, want wij weten dat Neder land er schoon genoeg van heeft. De eindeloze stroom van vluchte lingen, de islamisering. Het vraagt een radicale koerswijziging in het beleid. Het voortbestaan van Ne derland staat op het spel. Onze welvaart, vrijheid, veiligheid. Men sen hebben dat door en zien dat wij daar iets aan kunnen verande ren." Binnen de fractie kon de rust worden bewaard toen de populari teit vorig jaar een dip doormaakte, meent Madlener. „Ons geluid is bovendien niet veranderd, onge acht peilingen. Daarom hoop en denk ik dat kiezers zich straks niet door verkiezingspraatjes van de WD laten weglokken." Niet dat de fractieleden niets merkten van de turbulentie van vorig jaar. De eerste maanden na de beruch te Marokkanen-uitspraak van Wil ders weigerden andere partijen za ken te doen met PW'ers. Moties werden bij voorbaat niet ge steund, of niet ondertekend. Pesterijen Even leek er stilletjes sprake van een cordon sanitaire. Kamerlid Dion Graus (trots koploper in aan tallen moties) sprak bijna sme kend zijn commissiegenoten aan: „Zie me nu even niet als een tok- kie van de PW." Collega Fleur Agema werd zorg vuldig buiten een motie van wan trouwen tegen staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezond heid) gehouden. Die 'pesterijen' zijn overgegaan, zegt een PW'er, al volhardt de PvdA nog als enige 'De sfeer is goed, dat zal ik zeker niet tegenspreken' partij in het negeren van Wilders en zijn fractiegenoten. „Lekker de mocratisch...," verzucht diezelfde PW'er. Wilders lag er toch al geen se conde wakker van, zegt hij. „Met één of twee aangenomen moties verander je Nederland niet. Dit land is toe aan een grote verande ring." De andere partijen 'worste len', vindt hij. „In woorden probe ren ze in het asieldebat ons een beetje na te doen, maar het komt niet in de buurt van het origineel. Laat staan dat ze echt eens iets doen." 'Haags gedoe' Dat wil niet zeggen dat politieke rivalen de PW-leider nooit in een hoek krijgen. Recent nog, nota be ne in een debat over vluchtelin gen, werd hij verbaal overmees terd door Alexander Pechtold (D66) en vooral Sybrand Buma (CDA). Een zeldzaamheid. 'Haags gedoe', reageert Wilders daar nu op. Een week later ging het aantal zetels voor de PW in de peilingen nog iets omhoog, zegt hij afgeme ten. Niet dat de andere partijen zich daar openlijk door laten kisten. Buiten het zicht van de camera's schamperen ze verbeten dat 'pei lingen slechts peilingen zijn'. Om er vervolgens ook quasinoncha- lant op te wijzen dat hoge peilin gen bij de PW zich lang niet al tijd uitbetalen. De laatste vier verkiezingen was er zelfs verlies. Veel kiezers zouden bij de peilingen nog met de PW flirten, om hun eigenlijke partij 'wakker te schudden' en bij de daadwerkelijke stembusgang toch weer hun gebruikelijke stem uit te brengen. Wilders kent die theorie. „Daar om verzoek ik ook: geef ons nu echt die macht. Anders krijgen we de tanker, die echt op de rotsen af stevent, niet in beweging. De kie zer beseft dat ook. Rutte beware." Het enige wat nu op het PW-gemoed drukt, is de straf zaak tegen Wilders, juist vanwege zijn veelbesproken Marokka nen-uitspraken. Een absolute wildcard, want niemand kan voor spellen wat dit met de gunst van de kiezer gaat doen. Of met de stemming in de fractie. Minder Syriërs Wilders sust. „Het is vooral voor mij vervelend. En weet u, als ik nu zou vragen: willen jullie meer of minder Syriërs in dit land? Dan weet ik zeker dat het antwoord 'minder' zou zijn. Ze krijgen mij toch niet stil, hoe vaak ze me ook vervolgen. Ik verander mijn toon niet." Zelfs als dat ten koste gaat van zijn droompeilingen, wil hij nog gezegd hebben. Maurice de Hond Eenvandaag 'In de IWeede Kamer is het: de PW tegen de rest. Nou prima' PW in de peilingen De PVV bereikt in de peilingen een historisch hoogtepunt. Politieke Barometer 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 Zelfverzekerd in de Kamer door Tobias den Hartog Barry Madlener Kamerlid PVV Geert Wilders in reactie op de opmerking: „Het is weer leuk om een PW' er te zijn." foto Rnhin-LÏÏrprht Geert Wilders fractieleider PVV 40 zetels BD I BRON: ALLEPEILINGEN.COM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8