Financiering herbouw kerk Hoek is rond 11 Scalda in voorjaar naar Shanghai 14 ZEEUWS-VLAANDEREN Chinezen willen gebruikmaken van know-how Zeeuws-Vlaamse zorg en zijn geïnteresseerd in Warmco. Rotary houdt weer Santa Run Duizenden zakjes kruidnoten TERNEUZEN. Het opleidingscen trum Scalda in Terneuzen en zie kenhuis ZorgSaam gaan op nieuw naar China. En Chinese studenten en leraren komen ook naar Terneuzen om te leren van de aanpak van de verschillende vormen van zorg (eerste lijns, ouderenzorg, thuiszorg). De dean van de Shanghai Uni versity of Medicine en Health Sciences en burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen hebben daar toe, tijdens een recente handels missie, een overeenkomst gete kend. De overeenkomst wordt de komende maanden verder uit gewerkt. In het voorjaar reist een delegatie van Scalda af naar Shanghai om nadere afspraken over de uitwisselingen te maken, want die worden geïntensiveerd. 'We gaan proberen de technologie van Warmco in China te verkopen' Volgens Lonink wil de univer siteit de opleidingen (scholing en training) in de zorg verder uit bouwen en naar een hoger ni veau tillen. Hij gaat ervan uit dat het voor de Zeeuwse instellin gen uiteindelijk een bron van in komsten wordt. De afgelopen ja ren was er al sprake van structu rele contacten tussen ROC Westerschelde/Scalda en de zorg- opleidingen in China. De Chinezen bleken, tijdens de handelsmissie, ook bijzonder geïnteresseerd in Warmco, dat de levering van CO2 en rest warmte (afkomstig uit het pro ductieproces van Yara) verzorgt aan de glastuinbouw in de Ka naalzone. Lonink: „Tijdens de missie zijn afspraken gemaakt met Economische Zaken. Het project wordt ondersteund door het ministerie en we gaan probe ren de technologie in China te verkopen. Dat gebeurt in nauwe samenwerking met havenbedrijf Zeeland Seaports en Impuls Zee land. Lonink heeft tijdens de reis ook de nauwe contacten met de autoriteiten van het Minhang District verder aangehaald. Er rei zen regelmatig Chinese delega ties af naar Terneuzen. Dat wordt geïntensiveerd. Het precieze bedrag is niet be kendgemaakt, maar het benadert de kosten van nieuwbouw: 2,3 miljoen euro, inclusief de her bouw van de toren. Voor de extra's aan de nieuwbouw, de glas-in-loodramen en de investe ringen in duurzaamheid zoals het aanbrengen van zonnepane len en een warmtepomp is extra Herbouw begint in januari. Eerst worden de oude bijgebouwen gesloopt, die tijdelijk worden vervangen geld beschikbaar. Dat is voorna melijk afkomstig uit de succes volle geldwerving onder leden van de kerk en meelevende dorpsgenoten. Maar ook particu lieren en andere kerken uit de re gio en het land droegen een fiks bedrag bij. Tot nu toe werd in to taal 105.000 euro ingezameld. 30.000 euro daarvan is bestemd voor de plaatsing van de gebrand schilderde ramen. Met de herbouw wordt in ja nuari begonnen. Eerst worden de oude bijgebouwen gesloopt. Daar komen tijdelijke ruimten voor in de plaats. Volgens voorzitter Henk Sier- sema van de kerkenraad hebben verschillende architectenbureaus een ontwerp voor het nieuwe kerkgebouw ingediend. Het ont werp van bureau RoosRoos uit Goes werd uitverkoren. Inmid dels heeft ook de aanbesteding plaatsgevonden. Bouwbedrijf Van de Linde uit Goes kreeg de opdracht. De kerk moet eind no vember klaar zijn. In de regio Inschrijven voor nieuwjaarsduik Bouwclub De Bouwers heeft de inschrijving geopend voor de nieuwjaarsduik op vrijdag 1 janua ri in het koude water van de Wes- terschelde. De organisatie richt het haventerrein sfeervol in. Er is ook gelegenheid om de vaak ludie ke zwemkleding aan te trekken. Duikers houden in het water een oogje in het zeil. Een dweilband toetert een opkikkerende noot. Reglement en inschrijfformulier op Facebookpagina Nieuwsjaars- duik Walsoorden. Mooie verhalen tijdens wandeling Tijdens de verhalentocht Op ma- rote door Axel krijgen de deelne mers zaterdag verhalen en mu ziek voorgeschoteld. Vertrekpunt is om 19.30 uur Noordstraat 37. Onderweg vertellen Tiny Haak, Eriek Verbeecke en Nadia Wau- mans nostalgische verhalen. Voor de sfeervolle muzikale noot zor gen Ellen Shae, Tonny Gommers en Johny Blackman. Kaarten: Bru- na Axel of e-mail sankiekoster@kpnplanet.nl Woeste Wintertocht van Koesterpas Bij de kantine van voetbalvereni ging RIA W. gaat zaterdag de Woeste Winterwandeling van start. De organiserende stichting Koesterpas brengt met de wandel tocht over verschillende afstan den in beeld dat natuur en indus trie goed samen kunnen gaan. De trajecten van zes, twaalf en achttien kilometer eindigen ook in de kantine, waar de deelne mers soep wordt geserveerd. Aan vang vanaf 8.30 uur. Mijn dorp, mijn stad De Rotary Club Hulst houdt vrij dagavond tijdens de kerstmarkt in Hulst voor de tweede keer een Santa Run. De opbrengst van de recreatieve wandeltocht door Hulst, waarbij de deelnemers ver kleed als kerstman een parkoers afleggen, gaat naar de stichting Kinderen Kankervrij (KiKa). Vo rig jaar leverde dat 5000 euro op. Deelnemers betalen minimaal 10 euro. In ruil voor deze inleg ont vangen ze een kerstmanpak, een lot en een herinneringsmedaille. Om 18.20 uur verzamelen de kerstmannen op de Grote Markt voor een warming-up. Om 19.00 uur is de start. Na afloop is er een liveband. Inschrijven kan via www.hulst.rotarysantarun.nl. AXEL. De Halle, 9.30 uur: Formulie renbrigade; 10.00 uur: Schilderen; 13.30 uur: Kaarten; 15.00 uur: Taiji Qi gong; Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Gym; 13.30 uur: Vrij kaar ten, biljarten; CLINCE. Malper- tuus, 13.00 uur: KBO biljarten; 13.30 uur: Dansen; Café jojo's, 20.00 uur: Bingo; HEIKANT. 'tHeike, 13.00 uur: Biljar- ten;i9.30 uur: Line dance; HOEK. De Loven- hoek, 9.30 uur: Bil jarten; 13.30 uur: Bridge; HULST. Curamus Zoutestraat 28, 14.00 uur: Creatief, spelletjes; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwer ken; 14.00 uur: Sjoelen; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, kaart jes maken; 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Yoga, jeu de boules; 15.00 uur: Tai Chi; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Un Reve Ac quis, Samen Effect, Kreatieve vorming; KLOOSTERZANDE. WZC Antonius, 10.30 uur: Witte't Nog; 14.00 uur: In ternet café; De Binnendeur, 9.30 uur: Yoga; 13.00 uur: KBO biljarten, koersbal; SAS VAN CENT St.Albert, 14.00 uur: KBO kaarten, bil jarten; Warande, 13.00 uur: KBO biljarten, bin go; 13.15 uur: Senio ren web Internetca fé; 19.30 uur: Bloemschikken; 20.00 uur: Foto club, bijeenkomst PvdA; TERNEUZEN De Ves te, 8.45 uur: Yoga; 13.30 uur: Kaarten; De Kameleon, 19.00 uur: Line dance; Ter Schorre, 14.00 uur: Creatief Steun punt Terneuzen; WESTDORPE. De Kirke, 13.30 uur: So lo dans; ZUIDDORPE. 'tKaai- ke, 13.15 uur: Dans. Temeuzen lonkt weer naar China door Wout Bareman Burgemeester Jan Lonink door Wout Bareman HOEK. De kerkenraad en het colle ge van kerkrentmeesters van de Protestantse gemeente in Hoek hebben overeenstemming bereikt met verzekeraar Donatus over de uitkering voor herbouw van de af gebrande kerk. Die ging op 1 ja nuari van dit jaar in vlammen op. WALSOORDEN Carnavalsvereniging ACS De Nachtuuln presenteert zaterdag de Prins Carnaval voor 2016. Het is dan wel 12 december, maar de bekendmaking vindt wel plaats om elf over elf 's avonds. Ook wordt het carnavalslied gekozen. Het gebeurt allemaal in restaurant De Kaaipoort. AXEL WESTDORPE DOEL Handtekeningen tegen heropstart centrales Belgische milieuorgani saties hebben 165.000 handtekeningen verza meld tegen de herop start van de kerncen trales Doel 3 en Tihan- ge 2. Ze pleiten voor definitieve sluiting van de 'scheurtjescentra les'. De handtekenin gen zijn aangeboden aan federaal minister Jan Jambon van Binnen landse Zaken. De anti-kernenergieor- ganisaties zijn onder meer Nucleaire Stop Kernenergie, Milieu front Eijsden en Aache- naar Aktionsbündnis HULST gegen AKW. Direct na dat de herstart van de twee centrales bekend werden kwamen er ruim 100.000 handte keningen binnen. De rest was al eerder ver zameld. Bij de ontvangst van de handtekeningen ver wees een medewerker van het kabinet van Jambon naar de goed keuring van de her start door het Federaal Agentschap voor Nu- claire Controle. Maar de actievoerders la chen daarom. Ze zeg gen zeker te weten dat het agentschap onder één hoedje werkt met energieleverancier Elec- trabel. ZEEBRUCCE Eerste lading papierpulp voor Verbrugge De Braziliaanse groep Fibria Celulose heeft de eerste lading papier pulp afgeleverd bij de vestiging van Verbrug ge Terminals in Zee- brugge. Fibria, wereld speler op het gebied van woudproducten, tekende onlangs een contract met Verbrug ge. Voor de haven van Zeebrugge zijn de pa pier- en pulptrafieken een speerpunt. De tra fiek is goed voor drie miljoen ton per jaar. Verbrugge slaat in de haven staalproducten en nu ook pulp op. HOEK. Ze verdrongen de kinderen net niet, maar de ouderen van Hoek stortten zich zaterdagochtend massaal op de gratis zakjes pepernoten die door medewerkers van Bolletje op het marktplein werden uitge deeld, geassisteerd door Zwarte Piet. Via een Facebookactie had Bolletje Hoek onder het motto en 'strooit dan wat lekkers in een of andere Hoek' uitverkoren voor de gratis lading kruidnoten. Opponent Hoek van Holland kreeg minder stemmen. En dus deelde Bolletje duizenden zakjes pepernoten uit. Kinderen stonden er vol verwachting voor in de rij. En heel veel ouderen dus. En het restant ging naar Sluis. Zo maakte Bolletje een fout op Facebook (een foto van Sluis in plaats van Hoek) goed. foto Peter Nicolai MAANDAG SINT-JANSTEEN. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70