Terrorist uit eigen land 'nieuw1 in VS Bloedonderzoek Dascha roept veel vragen op SPECIALE DECEMBERACTIE Echtpaar moet rondkomen van €5 korting 6 NIEUWS Bij de familie Roffel uit Denekamp komt 400 tot 500 euro te weinig binnen voor de maandelijkse lasten. molenaar^ per levensjaar CjescLikt \Zoof cdUla tev/etvcem, tot wwa-aufi fLLe^st 10 Laa, beVeék. Thuis proefrijden? Bel 0800 - 27 40 400 of kijk opwww.molenaar.nl Driekwart van de uitkeringsgerech tigden zit finan cieel aan de grond. Ook voor de familie Roffel uit Denekamp is het dagelijks le ven niet meer te betalen. Voor Sinterklaas spelen en de kleinkinderen eens flink verwen nen met cadeaus? Het zat er afge lopen weekend niet in voor Derk-Jan Roffel (57) en zijn vrouw Wies (61). Ja, een advents- kalender, dat was de verwenne rij. „Die waren in de aanbieding bij de Lidl, bij ons net over de grens in Duitsland. Twee stuks voor 1,50 euro." Niet alleen buiten waait een gure wind, de kou hangt ook in het huurhuis van het echtpaar uit het Overijsselse Denekamp. De luxe om die te verdrijven door de verwarming een paar graden hoger te zetten, hebben ze niet. Daarnaast lijden ze ook aan fi nanciële kou. Alleen de huurach terstand bedraagt al 1.800 euro, vertelt Derk-Jan openhartig. „Ge lukkig gaat onze woningcoöpera tie er coulant mee om. We heb ben een betalingsregeling en de medewerkster is heel meele vend." Elke maand komen ze zo'n 400 tot 500 euro tekort. Hun fi nanciële problemen zijn begon nen in 2012. Derk-Jan dacht even de heg te snoeien, viel van het huishoudtrapje en belandde met Twee IS-sympathisanten die met semi-automatische geweren veer tien doden maken en het wapen arsenaal van een kleine legereen heid in huis hebben. De VS is ge schrokken van deze eerste 'suc cesvolle' aanval van aanhangers van de terreurgroep, afgelopen woensdag in San Bernardino. President Obama vond het no dig vannacht de natie toe te spre ken vanuit zijn Oval Office, iets wat hij zelden doet. Hij zou on der meer ingaan op de verander de aard van terreurdreiging, meldt het Witte Huis. Want ter rorisme blijkt niet langer iets dat, zoals op 11 september 2001, van buiten komt. „Dat idee had het Amerikaanse publiek nog wel", analyseert Lorenzo Vidino, terrorismedeskundige van de Ge orge Washington Universiteit in Washington. „De inlichtingendiensten ove rigens niet. De directeuren van de FBI spraken bijvoorbeeld al langer van de onvermijdelijk heid van een aanslag." Dit jaar ar resteerde de FBI 56 mensen van wege banden met of steun aan IS, net als de schutters in San Bernardino vooral Amerikanen of mensen met een permanente verblijfsvergunning. Dat is een recordaantal terrorisme-arresta- ties sinds 9/11. Zo'n 250 Amerika nen hebben geprobeerd of zijn erin geslaagd naar IS-gebied te reizen. Daarnaast is er een groep van zeker honderden sympathi santen die zich online roert en voedt met IS-propaganda. Zo zwoer ook Tafsheen Malik op Facebook trouw aan 'kalief Al-Baghdadi toen ze met haar man Syed Farook veertien van diens collega's vermoordde. Overigens is de dreiging in de VS getalsmatig veel kleiner dan in Europa, met op een bevolking van 319 miljoen mensen 250 Syriëgangers, ongeveer evenveel als Nederland. De andere kant is dat kwaadwillenden in Amerika veel makkelijker toegang hebben tot wapens. Vindino: „In Europa moer je naar de zwarte markt van Molenbeek. Hier in de VS kun je naar de lokale wapenhan delaar om legaal iets te kopen." discotheek Let's Get Down op die bewuste vrijdagavond. Een andere vraag is hoe het kan dat een meis je van 16 een flinke hoeveelheid al cohol in haar bloed heeft, terwijl drankgebruik en -verkoop onder 18 jaar verboden is. In een reactie laat de disco theek weren dat er een 'zeer streng' drankbeleid geldt bij fees ten. „Geen 18 is geen alcohol. Wij werken met polsbandjes en achter iedere bar staat een id-scanner tij dens r6 plusfeesren. Drugs staan we al helemaal niet toe." Parallel aan het onderzoek van Van de Goot doet ook het NFI bloedonderzoek, in opdracht van de politie. De resultaten daarvan worden op zijn vroegst vandaag verwacht. Vrijwel direct na het overlijden van Dascha ging de politie uit van zelfmoord. Het toont volgens Van de Goot aan dat het lijkschouw- proces van de politie 'tot op het bot rot' is. „Je kunt aan de buiten kant niet zien waarom iemand dood is." Peter R. de Vries, die namens de familie het woord voert, sluit zelfmoord als doodsoorzaak overi gens niet uit, ook niet na de resul taten van het bloedonderzoek. „De getuigenis van de machinist, die verklaarde dat ze op het spoor stond en niet reageerde op zijn claxonneren, is natuurlijk een be langrijke bevinding. De vraag is waarom ze niet reageerde." Dat Dascha Graafsma zelfmoord wilde plegen, daar gelooft foren sisch patholoog Frank van de Goot, net als Dascha's vader, hele maal niets meer van. Het 16-jarige meisje uit Hollandsche Rading, dat ruim een week geleden over leed op het spoor bij Hilversum, blijkt op de avond voor haar dood een forse hoeveelheid alcohol te hebben genuttigd. Ook toont toxicologisch onder zoek aan dat er drugs in haar bloed zat. De exacte stof wil Van de Goot in verband met het poli tieonderzoek niet noemen. „Maar het is geen heel ingewikkeld spul. Het wordt recreatief gebruikt, werkt bedwelmend en je kunt er van in de war raken." Hoe die drugs in haar lichaam terechtkwamen, is nog onbekend. De politie reconstrueert momen teel de gang van zaken in en om 'Je kunt aan de buitenkant niet zien waarom iemand dood is' www.molenaar.nl luxe comfortabele stoel j OPVOUWBAAR Tot 20 km Binnen buiten Zeer compact vanaf €449,- 'x' Leven is niet meer te betalen door Natasja de Groot door onze correspondent Karlijn van Houwelingen SAN BERNARDINO. De Amerikaan se terreuraanpak voldoet niet, klinkt in de VS nu San Bernardino is getroffen door jihadistisch ge weld van eigen bodem. De Ameri kanen kunnen nog veel leren van Europa. U gaat er graag op uit. Lekker naar buiten, op bezoek bij vrienden, met de kleinkinderen op pad of gewoon even een boodschap doen. Met een scootmobiel blijft u actief, ook als lopen lastiger wordt. Profiteer nu van de speciale Decemberactie. door Sander van Mersbergen HILVERSUM. 'Een forse alcoholspie- gel' en drugs 'waar je van in de war kunt raken'. Dat bracht toxicolo gisch onderzoek op het lichaam van de vorige week overleden Dascha Graafsma (16) aan het licht. Het roept veel vragen op. Frank van de Goot forensisch patholoog René Graafsma, de vader van Dascha. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP Ontvang tijdelijk €5 korting per levensjaar bij aankoop van een vaste scootmobiel. Bel voor 19 dec. vooreen thuisadvies, niet geldig i.c.m. andere acties. BEZOEK EEN SHOWROOM BIJ U IN DE BUURT Kijk op www.molenaar.nl voor alle adressen en het aanbod per showroom. VASTE MODELLEN Tot 70 km Zeer veilig Tot 20 km/u vanaf €1890,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6