Buurthuis De Pit uit Goes maakt kans op een Appeltje van Oranje De Schutse in Sint-Annaland en Ten Anker in Tholen kookten voor noodopvang BEVELANDEN en THOLEN 15 Maanden hebben ze zich voorbereid op koken voor de vluchtelingen. Af gelopen weekend was 't zover. 'Heel aangrijpend om mee te maken/ 'Bieb in de buurt kan van start' Drie dagen lang lunch en diner voor ruim 225 mensen met heel andere eetge woonten serve ren, ga er maar eens aan staan. Bij zorgcentra De Schutse in Sint-Annaland en Ten Anker in Tholen-stad hebben ze samen de ze uitdaging aangepakt. „Stel dat er over een aantal weken weer een groep komt, dan doen we het weer met even veel plezier", zegt facilitair manager Henk Aarnoud- se van De Schutse stellig. De zorgcentra toonden zich al snel bereid een steentje bij te dra- 'Als je de trieste verhalen zo hoort, bevat je zelf ook iets van de ellende waarin ze zitten' Henk Aarnoudse, De Schutse gen aan de opvang, toen de ge meente Tholen enkele maanden geleden een beroep op hen deed. En hoewel het lang onduidelijk bleef wanneer de vluchtelingen precies in de Meulvliet zouden ar riveren, zijn Aarnoudse en zijn collega's voortvarend aan de slag gegaan met de voorbereidingen. „We hebben overleg gehad met collega's van Zorgstroom, die op Walcheren al eerder voor vluchte lingen kookten. Ook hebben we maaltijden bedacht, daar mon- sters van ingrediënten voor opge vraagd bij de leverancier en daar mee gerechten gekookt en natuur lijk geproefd." In tegenstelling tot de maaltijden die normaal de keu ken verlaten, moest alles halal be reid zijn. „En de vluchtelingen zijn ook heel andere smaken ge wend, veel pittiger." Zodoende werd de eerste maal tijd - penne met bolognesesaus - al behoorlijk gekruid bereid. „Maar de potjes sambal en flesjes chilisaus die we er naast hadden gezet, waren aan het eind bijna leeg", lacht Aarnoudse. Het diner viel volgens hem goed in de smaak. De mensen kwamen spe ciaal terug om ons te bedanken, en veel van hen hebben ook een tweede of derde portie genomen." De maaltijden zijn in de keukens van de tehuizen bereid en in De Meulvliet geportioneerd en uitge deeld. „Ook 's middags kregen ze een eenvoudige warme maaltijd, bijvoorbeeld een linzensoep." Om dat die rond een uur of 13.00 werd opgediend en de hoofdmaaltijd met vlees 's avonds op het menu stond, hebben bewoners van de Schutse niets gemerkt van het extra werk. „Die zijn namelijk ge wend om 12 uur warm te eten." KI Van het personeel bij De Schut se en Ten Anker werd wel extra in zet gevraagd, maar dat deden ze volgens Aarnoudse graag. „En in de Meulvliet werden we geholpen door vrijwilligers. Ook de gemeen te Tholen had daar alles heel goed geregeld, zodat de maaltijden ge woon heel goed zijn verlopen." Behalve dat Aarnoudse met te vredenheid terugkijkt, heeft de er varing hem ook aangegrepen. „Je hoort zo veel triest verhalen. Men sen die hun familie zijn verloren bij een bombardement. Mensen die net als ons een hoge standaard van leven gewend waren en nu hier met hun gezinnetje zijn be land. Als je ze zo ziet, bevat je zelf ook een beetje dat ze in buitenge woon grote ellende bevinden." Het verzorgen van de maaltijden was al met al 'heel mooi om te doen'. „De mensen waren ge woon heel blij, een bevestiging voor ons dat het goed gelukt is." De prijs van het Oranje Fonds wordt volgend jaar voor de veer tiende keer uitgereikt. Dit jaar zoekt het Oranje Fonds naar ont moetingsplekken die helemaal worden gerund door vrijwilli gers. Om in de laatste ronde te eindigen, moet De Pit hoog eindi gen in de categorie 'Zuid' waar negen andere ontmoetingsplaat sen uit Noord-Brabant en Lim burg met elkaar de strijd aangaan in een online stemronde. Wat de vrijwilligers betreft, zit het met De Pit wel goed. Zo'n 110 mensen zetten zich via Stich ting Buurtwerk Goes-Zuid belan geloos in, een groot deel daarvan bestaat uit jongeren. De Pit om schrijft zichzelf op de stemwebsi- Buurthuis De Pit noemt zichzelf met zo'n 110 vrijwilligers en tal van activiteiten de spil van de wijk Goes-Zuid te als de spil van de wijk Goes-Zuid. Behalve dat diverse vaste clubs geregeld in De Pit bij eenkomen (jongerensoos, senio- rensoos en diverse hobbyclubs), organiseren de vrijwilligers het hele jaar rond verschillende acti viteiten rond Sinterklaas, Kerst en Koningsdag, rommelmarkten en de kindervakantieweek. Koningin Maxima reikt in mei 2016 de prijs voor de veertiende keer uit. De prijs bestaat uit een bronzen beeldje, gemaakt door Prinses Beatrix en een geldbe drag van 15.000 euro. THOLEN. Met zo'n veertig aanmel dingen zijn er voldoende vrijwilli gers om in alle plaatsen op Tho len een 'Bieb in de Buurt" te star ten wanneer volgend jaar de ge wone bibliotheken sluiten. Dat antwoordt het college van B&W op vragen van de Christenunie. Deze zomer is de eerste (tijdelij ke) Bieb in de Buurt in Tho len-stad begonnen. Gevraagd naar de ervaringen, heeft het col lege hier geen cijfers over. Wel merkt de gemeente dat sommige leden zijn afgehaakt. Afgaand op eigen waarneming en ervaringen van vrijwilligers constateert de gemeente echter ook een 'toege nomen tevredenheid'. De Bieb in de Buurt is ruim twee keer vaker open dan de oude bibliotheek. 0118 6-3 69 68 MAANDAG 7 DECEMBER 2015 Trieste verhalen bij 't eten door Joeri Wisse Facilitair manager van de Schutse, Henk Aarnoudse: 'Het Turks brood dat ze naast de maaltijd krijgen, ging als zoetje broodjes over de toonbank. Ook op fruit waren ze erg gesteld.' Pasta, pasta en nog eens pasta, foto's Leo Adriaansen GOES. Buurthuis De Pit in Goes-Zuid is de enige Zeeuwse kandidaat die kans maakt op een 'Appeltje van Oranje' van het Oranje Fonds. Stemmen kan nog tot zondag via www.oranjefonds.nl/appeltjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68