Miljoenen naar studie chemische industrie Broer verkeersdode steunt chauffeur Terrorist steekt in op metroreizigers Londen NIEUWS 5 Ê^KOOPJEDEALNL) dagaanbiedingen van i december DEN HAAG. Mobiele telefoons die krassen op het beeldscherm zelf kunnen herstellen door een spe ciaal laagje of verf die energie kan opwekken zoals een zonnepaneel. Het staat hoog op een verlanglijst je van minister Henk Kamp van Economische Zaken, die daarom vandaag een verbond sluit met en kele chemiegiganten. Akzo Nobel, Shell en BASF gaan samen met de universiteiten van Utrecht, Eind hoven en Groningen onderzoek doen naar die innovaties. Ze trekken daar samen de komen de tien jaar too miljoen euro voor uit, het ministerie levert tussen de 5,5 en 12 miljoen euro. Kamp hoopt zo dat Nederland voorop kan lopen in energiebespa rende innovatie. Veelbelovend noemt hij vooral onderzoek naar het gebruik van CO2 als grondstof voor de productie van nieuwe ma terialen. Nu al wordt CO2 gebruikt voor de productie van kunstmest. „Hier mee versterken we ook onze con currentiepositie. Het bevordert de economische groei en het levert nieuwe banen op." Het project moet in 2030 zo'n 75.000 banen hebben opgeleverd, verwacht de minister. nze gedachten gaan, zonder enig verwijt, uit naar de chauf feur. We wensen hem alle liefde en kracht toe om dit gebeuren een plaats te geven.' Bijzondere woorden van Eize de Vries, broer van de 64-jarige Maartje die afgelopen woensdag in Poeldijk werd doodgereden door een vrachtwagen. In een overlijdensadvertentie steekt hij de chauffeur een hart onder de riem. Ondanks het verdriet om zijn nét overleden zus, neemt Eize de Vries uit Deventer kort na het slechte nieuws woensdagavond contact op met de Westlandse po litie. „Om te vragen hoe de chauf feur er aan toe is", legt hij uit. 'De chauffeur blijkt compleet in de war. Niémand rijdt voor de lol een vrouw dood' „Mij wordt al gauw duidelijk dat het niét zijn schuld is geweest. Hij blijkt door het ongeluk bovendien compleet in de war. Dat snap ik: ik ken niémand die voor de lol een vrouw dood rijdt." De Vries wil maar één ding, en dat is de chauffeur vertellen dat hij hem geen enkel verwijt maakt. „Mijn zus was gehandicapt en leed aan een vorm van autisme. Ze reageert - al zolang ik haar ken: 63 jaar dus - traag op plotse ling veranderende situaties. Ik kan me zo indenken dat zij ook woens dag op haar fiets niet ad rem heeft gehandeld." Een dag na het ongeluk komt De Vries in contact met transport bedrijf Japal, waar de 54-jarige 's-Gravenzandse chauffeur werkt. „Zijn baas heeft me verteld dat de chauffeur compleet van de wereld is. Zelf is hij niet in staat iemand te woord te staan." Ook vertelt de Japal-directeur dat het bedrijf in Honselersdijk de vlag halfstok heeft gehangen. „Ie dereen is ontdaan en leeft mee. Bij de directeur valt zichtbaar een last van de schouders als hij merkt dat ik hem en zijn mede werker niets kwalijk neem." Aan het eind van zijn gesprek laat De Vries zijn telefoonnum mer achter. „Voor de chauffeur. Mijn zus ben ik kwijt, voor haar kan ik niets meer betekenen. Maar de chauffeur en zijn nabestaanden hoop ik via deze weg wél te kun nen steunen." Nu slechts 4,95 CADEAUTIP VOOR KERST! P.tvu CojtX-L 51,80 67% 34,85 Nu slechts 16,95 LONDEN. „Dit gebeurt als je met Syrië rotzooit. Al jullie bloed zal worden vergoten", riep de wild gebarende man waarna hij in stak op drie reizigers in de Lon- dense metro. Een van hen, een man van 56, raakte daarbij zeer ernstig gewond. Op de vloer voor de loketten van station Leytonstone, in het oosten van de Britse hoofdstad lag een grote plas bloed. Mensen vluchtten in paniek weg. Op vi deobeelden is te zien hoe de man later probeert uit te halen naar gewaarschuwde politieagen ten. Die wisten de 29-jarige da der te overmeesteren door met een stroomstootwapen op hem te vuren. De Londense politie be schouwt de steekpartij van zater dagavond als een terroristisch in cident. Momenteel geldt in Groot-Brittannië het op een na hoogste dreigingsniveau. Vol gens de autoriteiten is er een aan zienlijke kans op een grote aan slag, onder meer vanwege de deelname aan de strijd tegen IS, dat grote delen van Syrië onder controle heeft. Premier David Cameron kreeg vorige week toestemming van het parlement om IS-doelen te bombarderen. MAANDAG 7 DECEMBER 2015 IIJ IHIBMpi CARLISLE. Een man waadt door de straten van het Engelse Carlisle met zijn bezittingen op zijn nek. In Noord-Engeland en Schotland zijn zo'n duizend mensen geëvacueerd nadat rivieren weer eens buiten hun oevers zijn getreden na noodweer. Treinen rijden niet, bij ongeveer 60.000 huishoudens in de graafschappen Lancas hire en Cumbria viel de stroom uit en veel wegen staan blank.De storm die alle ellende veroorzaakt heeft de naam Desmond gekregen. Vooralsnog heeft het ontstuimige weer één leven geëist. In Londen kwam een 90-jarige man onder een bus terecht. Volgens de hulpdiensten werd hij ver moedelijk door een windstoot omvergeblazen. foto Phil Noble/Reuters. door Tobias den Hartog door Malou Seijdel Eize de Vries Eize de Vries met de tekst van de advertentie, foto Vincent Jannink O DUOPACK Siliconen Teen Ondersteuners - verhelpt pijn! Helpt tegen pijnlijke eeltknobbels Bescherming van je voet tegen stoten/schuren in de schoen Helpt de grote teen uit te lijnen naar de natuurlijke stand Werkt tegen verbogen tenen 1 bestelling 2 stuks Adviesprijs Korting U bespaart: 29,95 83% 25,- 12 paar herensokken van kwaliteitsmerk Pierre Cardin Nog geen €1,45 per paar Designsokken van hoge kwaliteit Behoudt de kleuren rekt na het wassen In maten 39-42 en 43-46 beschikbaar Adviesprijs Korting U bespaart: BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen liS) NIET TEVBE0EN? GEU) TEBUGl) door Gerben van 't Hof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5