Scholen moeten voor het eerst kiezen uit drie eindtoetsen Ruim een derde van leerlingen uit groep 8 doet dit jaar een andere eindtoets. Die is kindvriendelijker, vinden de scholen. VLISSINGEN. Steeds meer Zeeuwse basisscholen stappen af van de Ci- to-eindtoets voor groep 8-leerlin- gen. Ze vinden de toets te eenzij dig en te weinig kindvriendelijk. Iets meer dan een derde van de scholen kiest dit schooljaar voor de IEP Eindtoets van Bureau ICE, blijkt uit een inventarisatie van de PZC onder 173 van de ruim twee honderd Zeeuwse basisscholen. Bijna zestig procent kiest de Centrale Eindtoets van het Colle ge voor Toetsen en Examens. De ze toets wordt door Cito gemaakt. Een klein deel van de basisscho len kiest voor de Route 8-toets, of moet nog een keuze maken. Basis scholen hebben daarvoor tot eind januari de tijd. Vorig jaar koos nog ruim tach tig procent van de Zeeuwse basis scholen voor de eindtoets van Ci to. Een deel was toen terughou dend met overstappen, omdat het eerst de kwaliteit van de andere toetsen af wilde wachten. Basisscholen geven aan dat ze niet voor de Centrale Eindtoets kiezen, omdat er in de vragen te weinig variatie zit. Sommige kin deren, vooral leerlingen die niet sterk zijn in lezen en schrijven, hebben moeite met de 'talige' vra gen, zelfs op het onderdeel reke nen. Ook vinden scholen dat de Cito-toets veel druk geeft en lang duurt. De 15 basisscholen die onder de Alpha Scholengroep vallen, zijn vorig jaar al overgestapt op de IEP eindtoets. Ze zijn daar tevreden over, onder meer omdat de toets overzichtelijk is, open én gesloten vragen bevat, en een kindvriende lijke vormgeving heeft. De scholen die wel voor de Cen trale Eindtoets kiezen, geven aan dat ze al jarenlang goede ervarin gen hebben met Cito. Bovendien vinden ze dat de resultaten van de eindtoets goed aansluiten bij de toetsgegevens die de school in de groepen 1 tot en met 8 al over kin deren heeft verzameld. Alle groep 8-leerlingen in het hele land zijn sinds vorig school jaar verplicht om een eindtoets maken. De eindtoets is minder be langrijk geworden, omdat het ad vies van de leerkracht doorslagge vend is. Scholen moeten kiezen uit drie toetsen, die goedgekeurd zijn door het ministerie. De toet sen worden pas tussen 15 april en 15 mei afgenomen. Voor die tijd moeten leerkrachten van groep 8 hun advies voor het vervolgonder wijs al doorgeven. PAGINA 15 Erik Troost maakt bolognesesaus in de keuken van zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland. Hij kookt voor tweehonderd vluchtelingen en dat is geen sinecure. Ze zijn in De Schutse wel wat gewend, maar toch is dit wat anders dan koken voor de bewoners van het zorgcentrum. „We hadden de bolognesesaus voor bij de pasta al extra pittig gemaakt, maar de potjes sambal en flesjes chilisaus die we op tafel hadden gezet, gingen vrijwel schoon leeg", vertelt facilitair manager Henk Aarnoudse. Hij kijkt met een tevreden gevoel terug op de drie dagen, maar de verhalen die tijdens de maaltijd loskwamen, grepen hem wel aan. „Je hoort zo veel trieste geschiedenissen." De Schutse kookte de maaltijden afwisselend met zorgcentrum Ten Anker in Tholen-Stad. Vandaag, maandag, vertrekken de vluch telingen weer naar een andere opvang, foto Leo Adriaansen Zeeland schouwen-duiveland@pzc.nl School stapt af van Cito-toets door Cornelleke Blok Extra pittig graag!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50