Verwijlen heeft Rio in vizier Stof tot nadenken voor Nederlandse hockeyers Bliksemdebuut voor de een, eerste halte op afscheidstournee voor de ander Routinier Inge Dekker (30) en rookie Marrit Steenbergen (15) gaan voor een plekje in de estafetteploeg. SPORT 9 'Kromo' wint twee keer goud, maar is niet tevreden NETANYA. Terwijl Inge Dekker (30) bezig is aan haar af scheidstournee langs de grote toer nooien, staat Marrit Steenbergen (15) aan het begin van een veelbe lovende zwemtoekomst. Zowel qua leeftijd als qua carrièrepad zit er een wereld van verschil tussen de twee Nederlandse topzwem- sters. Maar ze jagen op hetzelfde doel: een plekje in de olympische estafetteploeg 4x100 meter vrije slag, die volgend jaar in Rio de Janeiro mikt op goud. Gisteravond gaf de Nederlandse ploeg die am bitie extra cachet door de eerste plaats te grijpen op de Europese kampioenschappen kortebaan in Israël. Laatste kunstje De afgelopen dagen beleefde Dek ker haar twaalfde en allerlaat ste EK kortebaan. In 2001 maakte ze haar debuut op het Europese ti- teltoernooi in het 25-meterbad. Haar collega in de nationale ploeg, Steenbergen, was toen welgeteld één jaar oud. De inmiddels 30-jarige Dekker greep in Netanya voor het eerst sinds 2008 naast een individuele medaille op de EK kortebaan. De vlinderslagspecialiste zal daar niet om malen. Sinds begin dit jaar wordt ze geplaagd door een lage- rugblessure die haar noopt tot aan gepaste trainingsarbeid. Ze train de sinds de zomer niet meer de vlinderslag, maar louter de borst- crawl. Haar gouden estafetteplak op de 4x50 meter wisselslag vormde gisteravond niet alleen een mooi slotakkoord, maar ook het bewijs dat Dekker nog altijd in staat is om hard te zwemmen. Het moet haar vertrouwen geven richting 'Rio'. De zwemster met de indruk wekkende erelijst is - als haar rug haar niet in de steek laat - in au gustus present op haar vierde Olympische Spelen. Afgelopen zo mer voldeed ze tijdens de wereld kampioenschappen in Rusland op de 100 meter vlinder aan de olym pische kwalificatie-eis. Eerste kunstje Jildou Marrit Steenbergen, roep naam Marrit. Geboren en getogen in het Friese Oosterwolde, in ja nuari 2000. Zij debuteerde afgelo pen week op de EK kortebaan. Na haar vuurdoop op de WK-estafet- te in Rusland van afgelopen zo mer, mocht Steenbergen nu voor het eerst ook individueel starten op een seniorentoernooi. Vanwege haar drukke program ma trok de bescheiden vwo-leer- ling zich terug voor haar specialis me: de 100 meter vrije slag. Maar hierdoor kon ze wel frank en vrij knallen op de 100 meter wissel slag. Het leidde tot een verrassen de bronzen medaille. De 15-jarige Steenbergen maakte op slag inter nationaal naam. Na Inge de Bruijn en Ranomi Kromowidjojo heeft Nederland weer een megatalent van olympische allure. Gezamenlijk kunstje Ze heeft al olympisch estafette brons (2004), goud (2008) en zil ver (2012) in de kast liggen. Maar de honger van Dekker is nog niet gestild. Met een plekje in de 4x100 vrij-ploeg gaat ze in Rio opnieuw voor eeuwige roem. Indien Dek ker om fysieke redenen moet kie zen tussen haar individuele vlin derslagnummer of de estafette, gaat ze voor honderd procent voor de aflossingsploeg. Steenbergen denkt dat het indi vidueel 'lastig zal worden' om een olympisch ticket te veroveren, liet ze onlangs optekenen in deze krant. „Maar op de estafette wil ik er echt wel bij zijn." Als er geen gekke dingen gebeu ren, komen de wegen van Dekker en Steenbergen over acht maan den nog één keer samen. Op het kortste sprint nummer klopte Rano mi Kromowidjojo gis teravond Sarah Sjöström op de Europe se kampioenschappen kortebaan in Israël. 'Kromo' prolongeerde daarmee haar Europese titel op de 50 meter vrije slag. Vrijdag moest zij op de 100 me ter vrij de Zweedse veelvraat nog voor la ten gaan. De 25-jarige Eindhoven- se zwemster was op de slotdag van de EK ze venhonderdste sneller dan Sjostrom; 23,56 te genover 23,63 secon den. Een zelfkritische Kromowidjojo was daar niet tevreden mee. „Ik ben zeker blij met het goud, maar ik ben teleurgesteld in mijn tijd. Ik ben naar Netanya gekomen om mijn beste tijden op de 50 en de 100 meter te verbeteren, maar daar ben ik niet in geslaagd. Als we thuis zijn moe ten we dit gaan analyse ren", zei Kromowidjo jo, die een persoonlijk record (en tevens we reldrecord) op de 50 vrij heeft staan van 23,24 seconden. Evenals op de dubbele afstand, klokte de olym pische kampioene van 2012 ook op de 50 vrij haar beste tijd in de hal ve finales. Kort na haar gouden ra ce loodste Kromowidjo jo de Nederlandse wis selslagestafette naar de hoogste trede van het podium. Tessa Vermeu len (rugslag), Moniek Nijhuis (schoolslag) en Inge Dekker (vlinder slag) leverden prima werk, waarna Kromo met de borstcrawl het karwei afmaakte. Nederland won in to taal twee gouden, drie zilveren en vier bron zen medailles. In de halve finale verloor Verwij len junior nipt, na een gouden treffer van de Zwitser Fabian Kau- ter. Na de eerste teleurstelling daarover kon hij toch tevreden zijn met de karrenvracht aan olympische kwalificatiepunten die hij meenam vanuit Qatar. Is de invloed van een coach dan zo groot? „Bij sporten als schermen en judo kun je als coach tijdens een partij best veel communiceren met de sporter", stelt Roel Verwijlen. „Meer dan bij voetbal bijvoorbeeld. Met kor te kreten vooral, maar Bas en ik werken al zo lang samen dat we aan een half woord genoeg heb ben." Die samenwerking werd tijde lijk onderbroken, omdat bij sport koepel NOC*NSF en de scherm- bond werd gedacht dat Bas Ver wijlen vreemde ogen nodig had om dichter bij olympisch ereme taal te komen. „Daar waren we niet blij mee, maar we gaven het een kans", zegt Roel Verwijlen over de periode dat zijn zoon ver plicht gecoacht werd door de bondcoach, de Hongaar Gabor Sa- lamon. Tegenvallende resultaten deden de Verwijlens besluiten om hun samenwerking weer in ere te herstellen. Met minder fi nanciële middelen weliswaar, maar sportief blijkt het voorals nog de goede keuze. Bas Verwijlen staat nu op een positie die recht geeft op deelna me aan de Olympische Spelen van Rio de Janeiro. Er zijn nog drie toernooien waarop hij die positie moet zien vast te houden: in januari in Heidenheim (Duits land), in februari in Vancouver (Canada) en in maart in Boeda pest (Hongarije). „De afstand tot de concurrentie is behoorlijk", al dus Roel Verwijlen. „We hebben er vertrouwen in." RAIPUR. De Nederlandse hock eyers hebben acht maanden voor de Olympische Spelen nog ge noeg huiswerk te doen. De ploeg van bondscoach Max Caldas gaf gisteren tijdens de troostfinale van de Hockey World League (HWL) in India een vrijwel zeke re medaille uit handen. Na de re guliere speeltijd stond het verras send 5-5, het gastland nam daarop de shoot-outs net iets beter: 3-2. Het was onthutsend hoe Oranje, dat overigens niet in de sterkste formatie op het toernooi in Rai- pur aantrad, het brons aan India cadeau deed. Een 0-2 voorsprong (goals van Mirco Pruyser en Niek van der Schoot) werd kinderlijk eenvoudig uit handen gegeven: 3-2. Strafcornerspecialist Mink van der Weerden trok de score ge lijk (3-3), maar onder leiding van de Nederlandse bondscoach Roe- lant Oltmans profiteerden de In diërs daarna opnieuw optimaal van de chaos bij Oranje (5-3). Ne derland had het aan Van der Weerden te danken dat het via een strafbal en een strafcorner nog aan shoot-outs toekwam. De HWL was de laatste serieuze krachtmeting voor de Spelen. Fa voriet Australië, dat in de finale met 2-1 van België won, ging met de hoofdprijs aan de haal. MAANDAG 7 DECEMBER 2015 Hetzelfde doel voor ogen door Natasja Weber Ranomi Kromowidjojo met haar gouden plak na de 50 meter vrij. foto AFP door Max van der Put DOHA. Zo wonderbaarlijk vindt Roel Verwijlen het niet dat zijn zoon Bas plots de goede resulta ten weer aaneenrijgt, sinds de twee weer samenwerken als coach en pupil. Zaterdag greep de degenschermer uit Oss brons bij het belangrijke grand-prixtoer- nooi in Doha. door Anneke Liebrand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38