8 SPORT De Nederlandse shorttrackploeg beleefde een succesvol weekeinde in Japan. Sjinkie Knegt was andermaal het goudhaantje. Wie anders? Brons voor Van Riessen en Ligtlee Cal moet Werth voor zich dulden Net niet voor Müllenberg Wereldtitel Blomdahl ij won het afgelo pen seizoen alles wat er toe deed. Sjinkie Knegt kroonde zich in eigen huis tot Eu ropees kampioen en greep in Mos kou de wereldtitel. Maar een af standszege op het hoogste mondia le niveau, die wist de 26-jarige al- leskunner nog nooit op zijn naam te schrijven. Tot dit weekeinde. Stiekem knaagde het best een beetje aan Knegt. Tien individuele zilveren plakken verzamelde hij de afgelopen jaren. En vaak was hij al dichtbij, zoals bij de eerste wereldbekers in het Canadese Montreal en Toronto. Maar als de Fries dacht het goud te kunnen pakken, dan schoot voormalig we reldkampioen Yoon-Gy Kwak uit Zuid-Korea als een duveltje voor bij. Weer zilver, zijn zoveelste. Tot dit weekeinde dus, bij de wereldbeker in Nagoya. In Japan viel de puzzel voor Knegt in el kaar. De wereldkampioen, dit jaar met het nummer één op zijn helm, had geduld op de 1.500 me ter. Rustig wachtte hij af in de buik van de groep. Een versnel ling buitenom bracht hem naar de kop van de race, om gelijk een gaatje te slaan met Semen Elistra- tov, de Russische wereldkampi oen op de 1.500 meter. Met macht in zijn slagen reed Knegt onbe dreigd naar de zege. Bijna eenvou dig, zo leek het. „Als je wint, ziet het er vaak makkelijk uit, maar ik moest behoorlijk wat energie leve ren om op kop te komen", reageer de Knegt. „Ik zag het wel aanko men. Vandaag klopte alles." Met twee gebalde vuisten en een vreugdekreet vierde de door gaans zo nuchtere Fries zijn feest je. Bondscoach Jeroen Otter deel de langs de baan in de vreugde. Hij had genoten van het optreden van zijn pupil. „Dit was wel een hele mooie, hoor. Je ziet dat hij conditioneel en technisch verder geoptimaliseerd is. Dat is als coach goed om te zien." Knegt pakte zijn eerste wereld bekerzege op de schaatsmijl, maar het had net zo goed gekund op de 1.000 meter. En zelfs op de 500 meter grist de antisprinter tussen de specialisten zijn medailles mee. „Sjinkie weet verdomd goed wat het is om finales te rijden", zei Otter. „Als een zege steeds uit blijft, dan is dat vervelend. Maar daaraan zie je ook wat een all roundtopsporter hij is. Uniek." Op de aflossing maakte Knegt er een gouden dubbelslag van. Daan Breeuwsma, Freek van der Wart, debutant Dennis Visser en Knegt lagen tot de slotrondes op een derde plaats en dus lag het ge wicht andermaal op de schouders van Knegt. Met een magnifieke passeeractie gleed hij in de laatste ronde in één beweging langs we reldkampioen China én Canada. „Wij zijn de werkpaarden in dienst van Sjinkie", verklaarde 'We moeten Sjinkie Knegt zoveel mogelijk sparen. Dan tovert hij er zo'n actie uit' ploeggenoot Van der Wart het suc ces van de ploeg op de 5.000 me ter. „Hem moeten we zoveel mo gelijk sparen. Dan tovert hij er zo'n actie uit. Hij heeft die kwali teit en die gebruiken we op deze manier ten volle." Met het dubbele goud in Japan zet Knegt zijn nominatie voor sportman van het jaar extra kracht bij. Dat is mooi, maar niet iets waarmee de nuchtere Fries zich bezighoudt. Dat de Nederlandse shorttrack- ploeg voor medailles niet meer al leen afhankelijk is van Knegt, be wees Van der Wart in Japan. De voormalig Europees kampioen greep brons op de 1.000 meter. Het was pas zijn tweede indivi duele wereldbekermedaille. De Zuid-Hollander werd op tweede positie uit de baan gereden door drievoudig olympisch kampioen Charles Hamelin, waardoor brons het maximaal haalbare was. Fenomenaal „Freek heeft een fenomenale wed strijd neergezet. Er had meer inge zeten, maar hij koos voor de aan val omdat hij zich goed voelde", al dus zijn coach Otter. De shorttrackploeg presteerde sterk in de breedte. Lara van Ruij- ven en Suzanne Schulting zorg den dit weekeinde voor de andere noteringen in de top-5. Van Ruij- ven drong door tot de finale van de 1.000 meter en de pas 18-jarige Suzanne Schulting won de kleine finale van de sprint. „Onze andere vrouwen kunnen nu ook met de wereldtop mee. Ze hebben echt een stap gemaakt", stelde Otter te vreden vast. Jorien ter Mors liep in haar laatste shorttrackwereldbe ker van dit seizoen tegen een penalty aan. De Twentse zal zich de komende tijd richten op de lan- gebaan en wil dat combineren met de titeltoernooien shorttrack. Baanwielrensters Laurine van Riessen en Elis Ligtlee hebben brons gewonnen bij de wereldbeker in het Nieuw-Zeelandse Cam bridge. De twee waren het Duitse duo Miriam Welte en Emma Hinze te snel af: 33,433 om 34,263. Het goud ging naar China. Op het niet-olympische onderdeel scratch werd Kirsten Wild tweede. Ze moest haar meerdere erkennen in Jo- lien D'Hoore. Wild werd vierde in het omnium. Ook de achtervolgings- ploeg greep net naast het brons. Edward Gal is gisteren tweede geworden in de we reldbekerwedstrijd van het Oostenrijkse Salzburg. De ervaren dressuurruiter moest evenals in de Grand Prix ook in de kür op mu ziek Isabell Werth voor zich dulden. De Duitse amazone kreeg voor haar proef met Don Johnson een score van 84,125 pro cent. Gal, die met Glock's Voice in de ring kwam, moest zich tevreden stel len met 80,9. Hans Peter Minderhoud haalde met Glock's Romanov 75,825en werd daarmee zevende. Amateurbokser Peter Müllenberg heeft het giste ren in de finale van het olympisch testtoernooi in Rio de Janeiro net niet ge red. De 27-jarige Tukker moest in de klasse tot 81 ki logram zijn meerdere er kennen in de Brit Joshua Buatsi, van wie hij eerder dit jaar nog twee keer had gewonnen. Het oordeel van de jury (3-0) was om streden. „Eigenlijk dachten we dat Peter duidelijk had gewonnen", aldus coach Hennie van Bemmel. De Zweedse biljarter Torbjörn Blomdahl (53) heeft zaterdag in het Fran se Bordeaux voor de zesde keer de wereldtitel drieban den veroverd. De nummer één van de wereld was in de finale te sterk voor de Zuid-Koreaan Kang Dong- koong. Nadat het duel in 26 beurten op 40-40 was geëindigd, tikte Blomdahl in een extra beurt één ca rambole meer weg dan Kang (2-1). Eerder in het toernooi was Blomdahl te sterk voor Dick Jaspers. Shorttracker Sjin- kie Knegt was niet verrast door de twee gouden medailles die hij in Japan vero verde. „Ik zag het wel aankomen. Alles klopte", zei de Fries, foto Koen Suyk/ANP Knegt vult weer een hiaat op zijn erelijst door Fiona van Doorn H Freek van der Wart shorttracker BAANWIELRENNEN PAARDENSPORT BOKSEN BILJARTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37