Eerste uitgave in serie over Zeeland in de bezettingstijd ZEELAND 17 Gemeente Zeeland meer uit het interview met Piet Dircke, wereldwijd hoofd water management van Arcadis (krant van 5 december). Onbegrijpelijk dus dat sommigen in onze provincie zich wanhopig afvragen hoe de passagiers van de vele aanmerende cruiseschepen bezig gehouden kunnen worden. Haal hen naar Zoutelande! Gene raties Amerikanen en anderen zijn namelijk grootgebracht met een verwarrende illustratie in het kinderboek bij de cruciale scene. Daarop is overduidelijk te zien dat het jongetje zijn vinger niét steekt in een bedreigde veendijk bij Spaarndam, maar in de massie ve duinenrij voor ons eigen Zou telande. De selfïes die toeristen op die plek kunnen maken, zul len de hele wereld over gaan. Breng de bezoekers vervolgens naar Ouwerkerk, om ze daar in het Watersnoodmuseum het wa re verhaal te vertellen. Evenals het Haagse Binnenhof het bestuurscentrum is van Ne derland zo is de Middelburgse Ab dij dat vergelijkbaar voor Zee land: een netwerk van bevriende politici die elkaar de bal toespe len. Ik neem aan dat de heer van der Wouw daar ook toebehoort gezien zijn pleidooi voor één ge meente Zeeland(PZC, 2 en 3 de cember). Middelburg en Vlissingen (een kwart van de Zeeuwse bevol king) worden het episch centrum van de macht. De Bevelanden, Schouwen Duiveland, Tholen en Zeeuws-Vlaanderen (driekwart van Zeeland) worden in zijn voor stel qua invloed naar de marge verwezen. Ik heb al eens voorge steld om ter vervanging van de provinciale bestuurslaag te stre ven naar drie gemeenten in Zee- land.Dat is voor Zeeuws-Vlaande ren de beste oplossing: niet meer afhankelijk van het Middelburgse netwerk en beter in staat tot in tensieve samenwerking met Bel gië. De ziekenhuiszorg is een goed voorbeeld in tegenstelling tot de politiek gedwongen fusie van onderzoeksbureau Scoop en de bibliotheken. Twitter RTV Oost nieuw @rtvoost Weerman Dennis Wilt uit Borne fietst NK Tegenwind: "Als of je bergop fietst en bijna stilstaat" Uit Eten Beste leraar Online Top-5 Het blijft een las tig verhaal. Nog altijd staat de Tweede Wereld oorlog voor be grippen als on derdrukking, deportatie, vernie ling, vernietiging, moord. Dat er een groot deel van de bezettings jaren ook 'gewoon' werd doorge leefd wordt daarbij dikwijls ver geten. Sterker nog, dat er ook 'ge woon' menselijk contact was tus sen de 'vijand' en de Zeeuwen willen we liever niet horen en zien. Paul Voskamp (1966) uit Mid delburg heeft van zijn hobby een handel gemaakt. In zijn jonge ja ren scharrelde hij al in de bun kers in de duinen rond om oor logsmateriaal te verzamelen. De laatste jaren heeft hij zich toege legd op het verzamelen en ver handelen van fotomateriaal. Voor al via internet weet hij vaak bij zondere foto's en fotoalbums te achterhalen. Veel beelden komen uit particuliere collecties. Voskamp is nu begonnen met de publicatie van een serie 'onge publiceerde foto's van Zeeland tij dens de bezettingstijd'. De eerste Paul Voskamp laat in zijn fotoboek het 'gewone' leven in oorlogstijd zien uitgave bevat opnamen van het leven in en rond de Batterij Dis hoek. De door het Nederlandse leger aangelegde versterking werd door de Duitse bezetters uitgebouwd. In het boek zien we foto's van militairen aan het werk en aan het oefenen. Ook zijn er foto's van Duitse militai ren, die tijdens hun vrije uren volop contact hadden met de Zeeuwse bevolking. Dat was in derdaad ook het 'gewone' leven. MAANDAG 7 DECEMBER 2015 Leven in en rond Batterij Dishoek Vanaf de kust worden de resultaten van een schietoefening bekeken. Een buitgemaakt geallieerd pantservoertuig in de duinen bij Dishoek. Aad de Klerk Park Overwater 5, Middelburg Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen De derde editie van het Neder lands Kampioenschap Tegen- windfietsen op de Oosterschel- dekering trok weer landelijk de aandacht. Op een herenfiets met terugtraprem moest 8,5 ki lometer tegen de straffe wind in worden afgelegd. Pico de Ja ger uit Amsterdam won in 19.15 minuten. Zin om uit eten te gaan, maar geen idee waar je nu eens naar toe moet? Onze recensenten Frank Balkenende en Marloes Matthijsen bezoeken elke week een restaurant in Zeeland en ge ven hun kritische maar eerlijke oordeel. Van eetcafé tot sterren restaurant, ze komen op allerlei plaatsen in de hele provincie. Op www.pzc.nl/uiteten vind je niet alleen de recensies, maar ook alle bezochte restaurants overzichtelijk op een kaart bij eengebracht. Zo weet je niet al leen waar je terecht kunt, maar ook wat je er kunt verwachten. De strijd is nog steeds span nend in de PZC-verkiezing Bes te Leraar van 2015. De top 3 be staat nu uit Evert van Dijk van het Pontes Goese Lyceum, Arthur Capel van het Zwin Col lege en Henk van Dongen van het Calvijn College in Goes. Moet jouw leraar of lerares win nen? Stem dan snel op www.pzc.nl/leraar en maak zelf kans op een iPad mini. Stemmen kan nog tot donder dag 12.00 uur. 1Gerco Murre (19) nog ver mist 2. 20 keer ingebroken in Zee land dit weekend 3. "s Ochtends zit je nog achter je bureau, 's avonds zoek je een kist uit' 4. Nog geen spoor van vermiste Gerco uit 's-Gravenpolder 5. Bijen maken volop gebruik van nestheuvels op dijken Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie G facebook.com/depzc @pzcredactie Paul Voskamp: Batterij Dishoek - Zee- landfotowo2, deell, ongepubliceer de foto's van Zeeland tijdens de be zettingstijd, 24,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18