Steketee kleedt eeuw lang dames 'Vijfhonderdduizendvieren... nou ja, eeeel vee bingocijfers!' Betrokken burgers waarschuwen elkaar WALCHEREN 15 'Leerling dreigt dupe te worden' Het aantal buurtwhatsappgroepen, waarin burgers elkaar waarschuwen voor verdachte situaties, op Walcheren stijgt. Paauwenburg is de nieuwste. VLISSINGEN. De bollen wol heb ben plaatsgemaakt voor fleurige tuniekjes. De bakfiets is een win kel geworden. Maar na honderd jaar is Steketee Damesmode in Vlissingen nog even persoonlijk als toen overgrootvader langs de deuren ging. Het hippe koffiehoekje dat in allerhande detailhandel opduikt? Hebben ze bij Steketee al jaren. Decennia. Er zijn zaterdagen dat er tien vrouwen achterin de win kel zitten te keuvelen. Niemand die de winkel zonder nieuwe aankopen verlaat. Het begon allemaal in 1915, toen overgrootvader vanuit de Palingstraat met zijn bakfiets vol fournituren langs huizen en boerderijen trok. Toen hij stierf, veel te jong, zette zijn vrouw met haar ouders het werk voort in een winkel aan de Nieuwend- ijk. Maar daar was na de oorlog weinig meer van over, dus ver huisde Steketee naar de Walst- raat. Daar dook het eerste textiel op. Lakens, handdoeken, een hempje hier en daar. Het assortiment verhuisde vijftig jaar geleden mee naar de Lange Zelke. De winkelstraat waar Steketee nu nog zit, maar waar toen nog auto's reden. Tweebaans zelfs. De winkel waar dochter Marga echtgenoot Rein mee naartoe nam, toen die een maal voet aan wal had gezet. En die intussen in handen is van dochters Alexandra en Jaqueline. Die verkopen geen garen en band meer, maar gaan samen naar Parijs voor de laatste mode. Ze houden modeshows waar over ze in Vlissingen nog lang na praten en halen de gemiddelde leeftijd van klanten steeds ver der omlaag. Steketee is niet al leen voor oudere dames. Integen deel, aldus Jaqueline. „Steeds va ker zien we dochters, of zelfs kleindochters, die wachten op hun moeder in het pashokje, in de rekken kijken. Goh, zeggen ze dan, ik wist niet dat jullie zulke leuke dingen hebben." En als je dan ook nog eerlijk tegen klanten durft te zeggen dat ze dat rokje beter een maatje groter kunnen nemen en ze krij gen koffie toe, dan houdt de zaak het nog wel een eeuw vol, denken de zussen. Marga en Rein beseffen dat ze boffen met zulke opvolging. „Het zit in onze genen", legt Alexandra uit. Zelf hebben zij en haar zus allebei twee zonen gekregen. Dat man nen het net zo goed kunnen, be wijst hun vader. „Zo goed", zegt Mar ja, „dat klanten die om een bh kwamen, niet door mij wil den worden geholpen. 'Meneer weet mijn maat', klonk het dan." En anders, knipoogt Alexan dra, krijgen we misschien wel heel leuke schoondochters. MIDDELBURG. De fractie van de PvdA in Middelburg doet een klemmend beroep op het Walcherse onderwijs om te gaan samenwerken. De so ciaaldemocraten betreuren het dat het een aantal scho len niet is gelukt om samen te gaan. Ze vinden dat school besturen te weinig aandacht hebben voor de lange ter mijn, 'waardoor leerlingen de dupe dreigen te worden'. „Stap over je eigen schaduw heen", waarschuwt de PvdA in een breed verspreid pers communiqué. Aparte vmbo's zijn op Walcheren, met een teruglopend aantal leerlin gen, volgens de partij op den duur onbetaalbaar. VLISSINGEN. Steeds meer Walche- naren houden elkaar via whatsapp op de hoogte van verdachte situa ties in hun wijk. Met name in bui tengebieden slaan buurtwhatsapp groepen aan. In een WhatsAppgroep kunnen mensen via een chatprogramma op hun mobiele telefoon informa tie uitwisselen. Over inbraken bij voorbeeld, of dubieuze figuren die in de buurt rondhangen. En, an ders dan met reguliere WhatsApp- groepen, is het bij buurtwhatsapp groepen de bedoeling dat de infor matie daartoe beperkt blijft. Geou wehoer is niet toegestaan. Buurtwhatsappgroepen worden aangemaakt via een landelijke web site. Om de chat overzichtelijk te houden, kan er een beperkt aantal mensen aan meedoen. Op Walcheren is afgelopen wee kend een buurtwhatsappgroep voor Paauwenburg/Westduin in het leven geroepen. In Vlissingen gingen Lammerenburg en de bin nenstad de buitenwijk voor. In Middelburg zijn de Mortiere, de Veersche Poort, Nieuw-Middel- burg en Middelburg-Zuidoost ver tegenwoordigd. Maar het meest populair zijn toch echt de dorpen op Walche ren. Oostkapelle, Meliskerke, West- kapelle en Aagtekerke voorop. Ar- De buurtwhatsappgroepen in het buitengebied hebben de meeste leden, die bovendien het meest actief zijn nemuiden gaat ook als een speer. De 'poldergroepen' hebben de meeste leden, die bovendien het meest actief zijn. De buurtwhatsappgroepen zijn ontstaan na een gewelddadige overval op een 83-jarige vrouw uit Meliskerke, begin vorig jaar. Dat veroorzaakte destijds een gevoel van onveiligheid in het dorp. Dorpsgenoot Martijn Hofman vond dat hij daar iets aan moest doen en riep een buurtwhatsapp groep voor Meliskerke in het le ven. Hij maakte er tevens eentje aan voor Walcheren. Dat sloeg zo aan bij bewoners, dat zich al gauw subgroepen vormden. Facebook Via de pagina Veilig Walcheren op Facebook worden alerte Walchena- ren op de hoogte gehouden van nieuw opgerichte buurt whatsappgroepen. Ook worden daar berichten over veiligheid, zo als actuele inbraakcijfers, geplaatst om te stimuleren dat zo veel moge lijk mensen hun ogen op straat openhouden. Mensen kunnen er bovendien lezen hoe zij zich ook kunnen aanmelden. MIDDELBURG. Anne en Geertje van Vrouwerf hebben vijf kinderen: vier van vlees en bloed en één van steen, wijkpost Het Bastion in Middelburg. Van die laatste nam het echtpaar zaterdag afscheid. En, zoals dat gaat met het loslaten van kinderen, dat viel niet mee. „Drie-hon-derd-acht-en-veer- tig bingo's", sprak spelleider Gui- do Mes, „weet je wel hoeveel ron des dat zijn?" 2784, bleek uit de vermenigvuldiging die hij op de flip-over maakte. „Maal drie is 8352. Meer dan achtduizend ron des die Anne heeft gedraaid, meer dan achtduizend kopjes koffie die Geertje heeft ingeschonken. Maal 65 is het aantal keer dat Anne cij fers heeft voorgelezen." Mes bleef hangen bij 'vijfhonderdduizend- vieren...' en raakte toen de tel kwijt. „Nou ja, eeeeel vee!" Het bingo-echtpaar bloosde van de rekensom. En van het ge dichtje van de klaverjasclub („ze staat altijd voor iedereen paraat, en ze wordt ook nooit kwaad") en van de bloemen van de wethou der en van het speldje van de wel- zijnsstichting en van de warme woorden van de wijkpostmensen. Ze hebben als beheerders in die 31 jaar veel gedaan voor het Bastion. Dat bleef niet bij schoon maken en organiseren alleen. „We zorgden ervoor dat de oudere be woners er lekker uit konden. Som migen komen niet veel buiten." Anne wordt in februari tachtig. „Eigenlijk wilde ik dan stoppen, zodat ik de 350 rond zou maken, maar daar stak de dokter een stok je voor. Het is genoeg geweest." Maar thuis zitten? Zeker niet. Met lootje nummer 348 won het echtpaar twee eeuwige bingo-kaar- ten, waarmee het voor altijd kan aanschuiven in het Bastion. 0118 6-3 69 68 MAANDAG 7 DECEMBER 2015 Rein Steketee met zijn dochters Jaqueline (links) en Alexandra. Hun da mesmodezaak in Vlissingen bestaat honderd jaar. foto Lex de Meester door Wendy Wagenmakers Whatsappen over buurtveiligheid door Wendy Wagenmakers door Wendy Wagenmakers Anne en Geertje van Vrouwerf hebben 31 jaar wijkpost Het Bastion in Middelburg beheerd. Nu stoppen ze. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16