Scholen nemen afscheid van Cito Bijen gebruiken hotels op dijken volop Gezinnen in geldnood Relatie 250 fietsers trotseren de wind 12 ZEELAND Op de Oosterscheldekering werd gisteren het NKTegenwindfietsen gereden. „Het was écht heel zwaar." COMMENTAAR Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) heeft goed nieuws en slecht nieuws. Onderzoek naar de betaalachterstanden leert dat min der Nederlanders last hebben van een gat in de hand of van een slecht betaalgedrag. Vergeleken met drie jaar geleden zijn we dus beter in het omgaan met geld. Het slechte nieuws is, dat steeds meer gezinnen de kosten van de gezondheidszorg en van het huren van een woning niet meer kunnen dragen. Want het blijkt heel lastig, verontrustend vaak zelfs ondoenlijk, een antwoord te vinden op zorgkosten en vaste lasten die in drie jaar tijd met twaalf procent stijgen. Het Nibud bewijst zijn nut als on afhankelijke stichting en wijst Een overheid die gezinnen zo in het nauw brengt met zorgkosten en hoge huren, faalt. zonder schroom naar Den Haag: politieke keuzes hebben deze fi nanciële ellende veroorzaakt. De oplossing zal ook uit Den Haag moeten komen. Zolang het parlement nog kan spelen met vijf miljard aan lastenverlichting zijn er mogelijkheden genoeg. Bijvoorbeeld door de burgers met een laag inkomen iets meer te laten profiteren en de bedrijven wat minder. Of door een nullijn voor de huren. Dit soort ingrepen zal veel partijen niet goed uit komen, maar het moet. Een overheid die gezinnen zo in het nauw drijft en vervolgens geen uitweg biedt, faalt hopeloos. VLISSINGEN. Steeds meer Zeeuwse basisscholen stappen af van de Ci- to-eindtoets voor groep 8-leerlin- gen. Ze vinden de toets te eenzij dig en te weinig kindvriendelijk. Iets meer dan een derde van de scholen kiest dit schooljaar voor de IEP Eindtoets van Bureau ICE, blijkt uit een inventarisatie van de PZC onder 173 van de ruim twee honderd Zeeuwse basisscholen. Bijna zestig procent kiest de Ruim een derde van de groep 8-leerlingen maakt een andere eindtoets. Die zou kindvriendelijker zijn Centrale Eindtoets van het Colle ge voor Toetsen en Examens. De ze toets wordt door Cito gemaakt. Een klein deel van de basisscho len kiest voor de Route 8-toets, of moet nog een keuze maken. Basis scholen hebben daarvoor tot eind januari de tijd. Vorig jaar koos nog ruim 80 procent van de Zeeuwse basisscho len voor de eindtoets van Cito. Een deel was toen terughoudend met overstappen, omdat het eerst de kwaliteit van de andere toetsen af wilde wachten. Basisscholen geven aan dat ze niet voor de Centrale Eindtoets kiezen, omdat er in de vragen te weinig variatie zit. Sommige kin deren, vooral leerlingen die niet sterk zijn in lezen en schrijven, hebben moeite met de 'talige' vra gen, zelfs op het onderdeel reke nen. Ook vinden scholen dat de Cito-toets veel druk en hectiek geeft en lang duurt. Basisscholen die vorig jaar al zijn overgestapt op de IEP eind toets zijn tevreden over de kind vriendelijke vormgeving. Alle groep 8-leerlingen in het hele land zijn sinds vorig school jaar verplicht om een eindtoets maken. Scholen moeten dit jaar voor het eerst kiezen uit drie toet sen, die goedgekeurd zijn door het ministerie. De toetsen worden pas tussen 15 april en 15 mei afgenomen. Voor die tijd moeten leerkrachten van groep 8 hun advies voor het vervolgonderwijs hebben doorge geven. Het advies van de leer kracht is doorslaggevend. Almanak Die Middelburgse heeft al een tijdje 'iets' met een man uit het oosten des lands. Een relatie, maar door de af stand voelt het vaak niet als echt vast. Tot ze van de week een appje van hem kreeg. 'Tessa heeft me aan de haak geslagen', kwam er in haar telefoon terecht. Einde fijne los-vaste relatieZe had het er moeilijker mee dan ze zelf gedacht had. Even later kwam er nog een appje. „Tessa is de tandartsassistente die met een haakje mijn tanden heeft schoongemaakt." Alle bozige emoti- cons schoten tekort om haar opluch ting weer te geven. Gids met routes van de wind Wie graag het hele jaar door tegen de wind in fietst, kan zijn lol op met de Zeeuwse wielergids, waarin vijf routes van de wind staan. De gids is ont wikkeld door het Routebu reau VW Zeeland en SportZeeland. De routes zijn genoemd naar beroem de wielrenners uit de Zeeuwse wielergeschiede- nis. Gedeputeerde Jo-An- nes de Bat overhandigde de gids gisteren aan de deelnemers van het NK Te- genwindfietsen op de Oos- terscheldekering. Inbreker betrapt op heterdaad In de nacht van vrijdag op zaterdag is een 45-jarige Vlissinger op heterdaad be trapt bij het openbreken van een geparkeerde bestel auto op het Ravesteijn- plein. Hij is aangehouden. Dank zij een oplettende buurtbe woonster kon de man snel ingerekend worden. De inbreker hield zich ver scholen in de bestelbus. De man staat te boek als veel pleger. Hij is voor verhoor en verder onderzoek inge sloten in een politiecel. Handtekeningen tegen Doel Belgische milieuorganisa ties hebben 165.000 handte keningen verzameld tegen de heropstart van de kern centrales Doel 3 en Tihan- ge 2. Ze pleiten voor defini tieve sluiting van de 'scheurtjescentrales'. De handtekeningen zijn aange boden aan federaal minis ter Jan Jambon van Binnen landse Zaken. De anti-kern energieorganisaties zijn on der meer Nucleaire Stop Kernenergie, Milieufront Eijsden en Aachenaar Aktionsbündnis tegen AKW. Direct nadat de hers tart van de twee centrales bekend werd, kwamen er ruim 100.000 handtekenin gen binnen. De rest was al eerder verzameld. Executieverkoop Belastingdienst Een beetje gek moet je er wel voor zijn: ruim 8,5 kilometer opboksen tegen een dikke windkracht ze ven. In de kou, op de Oosterscheldekering. En niet met een moderne racefiets, maar op een ouderwetse herenfiets met terugtraprem, zonder ver snellingen. Toch staan 250 fanatiekelin gen zondagochtend te trappelen om op de fiets te springen voor het NK Tegenwindfietsen. De één verschijnt in een snel race- Ik had het voordeel dat ik bij de laatsten reed. Dan weet je wat de tijden zijn. Ik ben vol gas gegaan' pak, de volgende heeft z'n dikke winterjas en spijkerbroek aan, en anderen hebben zich uitgedost. Maarten Janse (34) uit Wol- phaartsdijk bijvoorbeeld. Hij ver schijnt aan de start in een wit schaatspak met gekleurde papri ka's erop. „Ik ben agrariër", ver telt hij. „Dat moet je promoten, vind ik. Vorig jaar droeg ik een spruitjespak." Hij heeft de drie edities van het NK allemaal mee gemaakt. „Het is gewoon la chen." En hij is getraind. „Ik woon middenin de polder. Vroe ger fietste ik altijd vijftien kilo meter naar school, tegen de wind in." Peter Koeman (56) uit Krab- bendijke heeft z'n Zeeuwse wie- lerpak aangetrokken, want het NK Tegenwindfietsen is immers een goede promotie voor Zee land, vindt hij. „Ik heb twee jaar geleden ook meegedaan. Toen was ik meteen besmet. Het is een fantastisch leuk evenement. Mijn tactiek voor de wedstrijd? Die heb ik niet. Gewoon buffe len en gaan!" Dat lijkt de strategie van veel deelnemers. Ze stoempen op de pedalen, terwijl ze de pijlers van de kering, het Topshuis en nog meer pijlers passeren. Vooral in het tweede deel staat de wind vol op kop. Bij de finish blijkt dat die af stand van 8,5 kilometer gevoels matig veel langer is. Sommige deelnemers komen haast hyper ventilerend over de eindstreep. Peter van der Veen (47) uit Helle- voetsluis staat minutenlang over zijn stuur gebogen, voor hij een woord kan uitbrengen. „Ik heb al les eruit gefietst", zegt hij uitein delijk. „Ik doe mee met een colle ga, die moest ik natuurlijk inha len. Maar dat stuk na dat stenen gebouw (het Topshuis, red.) was écht heel zwaar." Dat beaamt Lieske Yntema (24) uit Delft. „Deze wedstrijd is vooraf leuk en achteraf, maar als je aan het fietsen bent, is het al leen maar afzien. Ik ben echt fit, want ik ben pas naar Istanbul ge fietst. Maar dit is heel wat an ders." Ook Geert de Ruiter (49) heeft zich verkeken op de 'Dutch mountain'. Hij is vanuit Katwijk naar Zeeland gekomen voor het NK. Hij is een geoefend fietser. „Ik rijd tienduizend kilometer per jaar, maar hier had ik vanaf het begin een hartslag van 180. Ik ben heel Amerika doorge- fietst. Dat was makkelijker dan deze wedstrijd." NK TECENWINpF|ETSEN VLISSINGEN. De zogeheten bijen hotels die de Stichting Land schapsbeheer Zeeland de afgelo pen jaren heeft aangelegd op de dijken langs de Oosterschelde en de Westerschelde, zijn een suc ces. Jaarlijks maken bijen meer dan twintigduizend nestholle tjes, staat in een evaluatierapport van de stichting. De bijenhotels, of bijennest heuvels, zijn gemaakt tijdens dijkversterkingen. Van overtolli ge grond werd op de steenbekle ding een zandhoop aangebracht. Het doel was om de zeldzame schorzijdebij de kans te bieden om een nest te maken. Uit de evaluatie blijkt dat de missie ge slaagd is: het grootste deel van de schorzijdebij maakt gebruik van de nestheuvels. En zij niet al leen: ook de schorviltbij maakt nestjes in de bijenhotels. door Cornelleke Blok Tip? redactie@pzc.nl NEELTJE JANS VLISSINGEN DOEL Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst. Kijk op www.veilingdeurwaarder.nl Buffelen door Cornelleke Blok Pico de Jager (38), winnaar Pico de Jager uit Amsterdam (op gegroeid in Wolphaartsdijk) was de winnaar in een tijd van 19.15 minuten. Patrick Tolhoek uit Yerseke was beste Zeeuw in 19.48 minuten. Beste vrouw was Mathilde Mat- thijsse uit Goes in 21.23.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13