Terrorist kan niet meer zomaar met vliegtuig Rondreizen 2016 Gratis brochure NIEUWS 9 Britse astronaut rent Londense marathon in ruimtestation ISS Europa 100% vertrekgarantie! ili liii imift 679 729 779 679 699 1276 Ministers van de EU-lidstaten lie pen gisteren naast hun schoenen van trots toen ze het na jaren pra ten eens waren geworden over de nieuwe regels. Maar tegelijker tijd moesten ze erkennen dat zon der de aanslagen in Parijs van 13 november en eerder dit jaar op Charlie Hebdo, de nieuwe wetge ving er wellicht nooit was geko men. Compromis Dankzij de aanslagen is de wet ook stukken steviger geworden. Van passagiers worden niet al leen gegevens uitgewisseld voor vluchten van en naar Europa, maar in principe ook voor vluch ten binnen de Europese Unie en voor charters. „Je kunt nog steeds lopend de grens over of met ande re vervoermiddelen, maar het vliegtuig wordt lastig voor terro risten", aldus de Franse minister van Binnenlandse Zaken Bernard Cazeneuve, na de recente aansla gen een van de voornaamste pleitbezorgers van wetgeving. Hij vocht tot het laatste mo ment om de voorgestelde bewaar termijn van een maand naar een jaar op te rekken, maar moest ge noegen nemen met het Luxem burgse compromisvoorstel van zes maanden. Na dat halve jaar worden de gegevens geanonimi seerd, maar blijven ze nog wel 4,5 jaar in de database. Het gaat om persoons- en reis- gegevens (vluchtschema, bagage, betaalwijze, plaats in het vlieg tuig). De lidstaten mogen ze on der elkaar en met derde landen ook uitwisselen in het belang van misdaadbestrijding, van auto diefstal en vliegtuigkapingen tot gewapende roof, valsemunterij en handel in mensen, drugs en wapens. 'Terroristen kunnen nog steeds lopend de grens over maar het vliegtuig wordt lastig' Volgens Eurocommissaris Dimi- tris Avramopoulos (Binnenland se Zaken) kan de nieuwe wet 'heel snel, zo niet onmiddellijk' van kracht worden. „Iedereen be grijpt dat we geen tijd te verlie zen hebben." Al was het maar om de terugkeer te beletten van Syriëgangers die nu nog verblij ven in gebied dat in handen is van terreurorganisatie IS. Enkele lidstaten hadden al hun eigen regels voor het vastleg gen van passagiersgegevens, maar alleen Europese wetgeving is effectief, aldus de Luxemburg se vicepremier Etienne Schnei der. Hij zette gisteren de zaak op scherp door al bij binnenkomst te zeggen: „Als het vandaag niet lukt, wordt het heel moeilijk überhaupt nog een akkoord te be reiken." Dat is er nu onder 27 lan den. Denemarken, dat zich don derdag per referendum uitsprak tegen meer Europese samenwer king op veiligheidsgebied, doet niet mee. Doelpalen verplaatsen De enig mogelijke sta-in-de-weg is nu nog het Europees Parle ment. De fractieleiders van chris tendemocraten, sociaaldemocra ten en liberalen zeggen een ak koord alleen te steunen als de be waartermijn alsnog negen maan den wordt. De Britse conservatief en onderhandelaar namens het parlement Timothy Kirkhope, die maandenlang met alle frac ties heeft overlegd, is daar woe dend over en weigert 'de doelpa len nog te verplaatsen'. Hij vindt ook dat de rest van het parlement op deze manier net zo goed kan stoppen. Volgende week stemmen de specialisten in het Europees Parle ment over de nieuwe wet, de week daarop het voltallige parle ment. 'Drogering Dascha waarschijnlijk' Het toxicologisch onderzoek dat de ouders van Dascha Graafsma hebben laten doen door foren sisch patholoog Frank van de Goot, lijkt erop te wijzen dat het meisje is gedrogeerd. Of dat be wust of onbewust, vrijwillig of onvrijwillig is gebeurd, is nog on duidelijk. Dat meldt misdaad journalist Peter R. de Vries, die de familie Graafsma bijstaat. Het r6-jarige meisje kwam bijna een week geleden in Hilversum om het leven bij een aanrijding met een trein. De politie ging uit van zelfmoord, maar haar nabestaan den geloven dat niet. Duizenden klachten ingediend over NS Ruim 5.000 reizigers die denken recht te hebben op een schade vergoeding van de Nederlandse Spoorwegen hebben zich al ge meld bij ConsumentenClaim, al dus directeur Stef Smit. Bij Con sumentenclaim kunnen reizi gers die ontevreden zijn over de overvolle treinen tijdens de spits sinds maandag een klacht indie nen. Veel reizigers vinden tij dens de spits geen zitplaats in de trein. Ze moeten dus staan tij dens hun reis terwijl volgens de claimorganisatie het spoorbe drijf verplicht is om mensen een zitplaats te bieden. De marathon van Londen heeft vol gend jaar een bijzon dere deelnemer: de Britse astronaut Tim Peake. In het ruim testation ISS rent hij op 24 april de 42 kilo meter en 195 meter mee op een loop band. Hij start op hetzelfde moment als de 30.000 deelne mers op aarde, 400 kilometer onder hem. Bij het rennen in het ISS krijgt Peake te maken met een probleem dat niet op te lossen is: de gewichtsloosheid. Om te voorkomen dat hij wegzweeft, heeft hij de hele tijd elastieken vanuit de vloer om zijn schou ders zitten. Peake verwacht dat hij al na veertig minuten last krijgt van die banden. Om hem af te leiden, ziet hij tij dens het rennen de straten van Londen voor zich op een iPad. Peake rende de marathon van Lon den in 1999 ook. Toen finishte hij na drie uur en bijna ne gentien minuten. Nu hoopt hij binnen vier uur over de 'streep' te komen. In het ISS draait hij in die tijd bijna drie rondjes rond de aar de. De wereld is Kras Nü Kras Kortingsdagen Toscane, Umbrië Rome Klassiek Griekenland Spanje Portugal Compleet Bloemeneiland Madeira Historisch Spanje Macedonië Albanië Corsica Sardinië of bel 0900-969770cpg ZATERDAG 5 DECEMBER 2015 door Frans Boogaard BRUSSEL. De kans dat terroristen op een luchthaven tegen de lamp lopen, wordt een stuk groter. Eu ropa gaat na vijfjaar gesteggel ein delijk gegevens van luchtvaartrei zigers opslaan en uitwisselen. Bernard Cazeneuve minister HILVERSUM LONDEN AMSTERDAM €100 Sevilla Populaire regio's met o.a. Florence, vestingstad Orvieto, de 'Eeuwige Stad' Rome, Perugia en méér. Hotel aan het Meer vanTrasimeno Ontbijt en 5 x diner Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/38625 Cultuur, natuur en historie. Met o.a. de Akropolis in Athene, Epidaurus, Tolo, Olympia en Delphi. Alle klassieke highlights Ontbijten 5 xdiner Verlenging mogelijk Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/35656 8 dagen v.a. 12 dagen v.a. 15 dagen v.a. Twee prachttanden in één reis met o.a. Koninklijk Madrid, Santiago de Compostela, Porto en Lissabon. Verlenging mogelijk Ontbijten 5 xdiner Vlucht met KLM Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/38310 10 dagen v.a. Mix van veel zien en vrije tijd! O.a. Funchal, de natuurbaden in Porto Moniz en de Madeira-huisjes in Santana. Verlenging mogelijk Ontbijt en diner 4* hotel in Funchal Klantbeoordeling 8,8 Zie: Kras.nl/38871 8 dagen v.a. Afwisselend en complete reis met o.a. Madrid, Salamanca, Sevilla, Córdoba en de ongerepte Extremadura. Ontbijt en 9 x diner Bezoek aan steden meteen rijk verleden Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/35617 Grand Tour Andalusië Zéér complete rondreis met alle hoogte punten. Witte dorpjes, historische stadjes en lekkere tapas. Incl. entree Alhambra Ontbijten 11 x diner Vrije (strand)dagen Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/38125 Unieke rondreis. Volop cultuur, historie en natuur met Ohrid, Gjirokastër, Berat, Tirana en méér. Met vleugje Griekenland Opgravingen Apollinia I Ruïne van Butrint Nieuw bij Kras Zie: Kras.nl/62053 Twee parels van eilanden in één reis. Met o.a. de Barbagia streek, Cagliari, Bonifacio en Ajaccio. Ontbijt en diner Verlenging mogelijk Incl. ferrytochten Klantbeoordeling 7,5 Zie: Kras.nl/38903 12 dagen Zie Kras.nl/brochures

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9