Verrassend december voordeel! 1000 OO - Nederlandse waterbouwkundige was in zijn tijd al internationaal bekend 'V 10 NIEUWS Watermanager Piet Dircke vindt het, net als Leeghwater destijds, niet erg in de belangstelling te staan. Er is ook verschil: timmeren kan hij niet. iPhone 5s hollands nieuwe. Hun werk en leven liggen drie eeu wen uit elkaar en toch voelt de Ne derlandse inge nieur en waterma nager Piet Dircke zich diep ver bonden met een van zijn beroem de voorgangers: Jan Adriaanszoon Leeghwater. Dircke zegt: „Ik heb Leeghwa ter ontmoet, bij Den Bosch." Op zijn gezicht verschijnt een tevre den glimlach, die in alles uit straalt: zo, nu jij weer. Waar Jan Adriaanszoon Leeghwater, de be kende Nederlandse molenbouwer en waterbouwkundige, zich begin 17e eeuw bezighield met het droogleggen van de door de Spaan se bezetters onder water gezette landerijen rond Den Bosch, deed Dircke aan het einde van de 20e eeuw het tegenovergestelde. Dircke, tegenwoordig wereld wijd hoofd watermanagement bij het Nederlandse ingenieurs- en adviesbureau Arcadis, begint te vertellen, als zo'n Chinese rol in de nieuwjaarsnacht. Het gaat van ramtamtamtam, ogenschijnlijk zonder adempauze tussendoor. „Weet je het nog, aan het begin van de jaren '90? De bijna-over- stromingen van de Nederlandse ri vieren, de Betuwe die geëvacu eerd moest worden? Ja toch? Wat veel mensen vergeten zijn, is dat de snelweg Ai bij Den Bosch twee weken onder water stond en geslo ten was. Echt, hét beeld dat de we reld overging was dat van een windsurfer op de ondergelopen snelweg, die onder het bord voer waarop staat: Maastricht, 120 kilo meter. Dat bord ken ik maar al te goed." Handig om te weten; Dircke is een Maastrichtenaar. Maar snel verder, op naar de verbinding met Leeghwater. „Nou goed, het water peil zakte uiteindelijk op een na tuurlijke manier, maar daarna kwamen wij in actie. We besloten een reusachtig gebied bij Den Bosch, het Bossche Broek, in te richten als reservoir voor als het water in de rivieren de Aa en de Dieze te hoog komt. Nu moet je weten dat dit gebied in Leeghwa- ters tijd gebruikt werd als verdedi gingslinie, om de stad te bescher men tegen vijanden. En hij heeft de boel daar juist drooggemaakt zodat de Nederlanders Den Bosch terug konden veroveren op de Spanjaarden. Zo zijn we elkaar te gen gekomen. Maar wel met drie eeuwen tijdsverschil." Hun grootste daden verricht ten Leeghwater en Dircke elders. Leeghwater zal altijd bekend blij ven vanwege het bedenken van de inpolderingen in Noord-Holland. De Beemster, de Wormer, de Purmer: Laag Holland was een wa tervlakte voordat hij met zijn mo lens aan de slag ging. Dirckes /mest hours tikten weg in New Orleans, de Amerikaanse muziekstad die tien jaar geleden zo zwaar getroffen werd door or kaan Katrina. „Een typisch ver haal van die ene keer in je carrière dat je op het juiste tijdstip op de juiste plaats bent", zegt hij nu. „Collega's en ik waren daar al een jaar bezig om een grote opdracht te verwerven. Letterlijk een dag voordat de ramp zich daar voltrok, viel de getekende opdracht in de bus." Mag hij misschien wat foto's la ten zien op zijn laptop? Hier: New 'Leeghwater heeft niet alleen de loop van onze geschiedenis beïnvloed, maar hij heeft ook een deel van de landkaart hertekend' MB/MIN/SMS totaal per maand hollandsnieuwe.nl/pzc Liever Sim Only? Nu Sim Only 1000 voor maar 10,- per maand! Orleans nu, de indrukwekkende waterkering. Waar Dircke en zijn bedrijf hielpen met de bouw van het grootste pompstation ter we reld. „Zeker, zeker, zeker!" Mijmerend: „Ach, kon hij het nog maar zien." De interviewafspraak is op het Ar- cadiskantoor in Maastricht. Niet zijn gebruikelijke werkplek, maar tussen alle vlieguren door is het wel fijn als hij soms een werkdag in zijn stad kan blijven. Gistera vond laat kwam hij terug uit Lon den ('we gaan daar met onze Brit se collega's werken aan een prach tige waterkering in de Theems, heel fijn'). Eigenlijk had hij nu door gemoeten naar de Indonesi sche hoofdstad Jakarta. Maar de vergaderingen daar heeft hij kun nen omzetten in een 'conference call', die hij straks moet voorzit ten, met inbellers uit Los Angeles, Denver, Singapore, Jakarta en, wel ja, Amersfoort. Ernstig: „Vergis je niet, hè, ook Leeghwater stond internationaal bekend. Hij heeft ook werk in Duitsland, Engeland en Frankrijk verricht. In die tijd, met de beperk te communicatiemiddelen, moet je nagaan hoe groot zijn roem ge weest moet zijn, vele malen groter dan die van mij tegenwoordig. Dat kan niet anders." „Heel eerlijk: zijn naam niet. Hans je Brinker en zijn vinger in de dijk is internationaal veel bekender, want een Amerikaans romanfi guur. Ik laat wel de resultaten van Leeghwaters werk zien: het land schap in Noord-Holland, de lap pendeken van polderlandschap pen. Voor veel mensen in het bui tenland blijft het moeilijk te gelo ven dat miljoenen Nederlanders zo aangenaam, comfortabel én vei lig onder de zeespiegel leven. Hij heeft niet alleen de loop van onze geschiedenis beïnvloed, maar ook een deel van de landkaart herte kend. Ik denk ook dat veel Neder landers niet weten hoe zijn tech niek precies werkt, alleen vaag we ten dat het iets met molens te ma ken heeft." „Men neme een meer of een an der stuk water, zet er een dijk om heen met molens, de schoepen van de molens pompen het water op, naar het boezemwater naast de polder, net zolang tot de polder droogvalt. En dan kan men het land ontginnen." Die winst van drooggevallen land, betoogt Dircke, is nu hyperactueel in metropolen over de hele we reld. Na de orkaan Sandy is zijn be drijf in New York bezig. Hong kong en Singapore denken er over na en dan is er natuurlijk Jakarta. Een nieuwe Chinese rol begint te klapperen: ramtamtamtamtam. „Die stad zit aan alle kanten vol en heeft ook nog eens met immen se waterproblemen te maken door bodemdaling; ze snakken daar naar ruimte. En nu zijn er plan nen om letterlijk een sprong op het water te maken, met een inge nieus systeem. „Een Nederlandse stedenbouw kundige heeft al een plan ge maakt, in de vorm van een Garu- da - de Indonesische nationale be- schermvogel. Zijn vleugels zijn dan de dijken die de stad moeten beschermen, terwijl op de romp een nieuw zakencentrum moeten verrijzen, waar 500.000 tot een miljoen inwoners moeten kunnen wonen. Dit is echt een enorm pro ject, maar die landwinning is echt dé erfenis van Leeghwater. „Leeghwater maakte nogal een verhaal van zijn werk. Hij was geen no-nonsense ingenieur die altijd op zijn werkkamer zat en verrast werd door zijn roem. Nee, hij wilde zijn verhaal graag vertel len." „Ik vind mezelf geen ijdeltuit, maar ik vind het ook niet erg om in de belangstelling te staan. Ik heb bij toeval ontdekt dat ik daar ook mee kan omgaan, als inge- 'Ach, kon Leeghwater door Jeroen Schmale Bij hollandsnieuwe profiteer je deze decembermaand van nog meer voordeel op de iPhone 5s. Kijk voor dit en meer op: Toestel t.w.v. 519,- i.c.m. 2-jarig contract. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot en met 31 december 2015. Waarvan de basis dus ooit door Leeghwater is bedacht. Jullie zijn schatplichtig aan hem. Dat ging in de tijd van Leeghwater toch wel anders. Laat u zijn naam nog vaak vallen in ontmoetingen met internationale de legaties? En u maar uitleggen. Dat lijkt me een regelrechte overeen komst tussen hem en u. JAN ADRIAANSZOON LEEGHWATER De Rijp, 1575 - Amsterdam, 1650 Molenmaker en waterbouw kundige Onlosmakelijk verbonden met droogmakerijen in vooral Noord-Holland. Minder bekend: de timmermanszoon was betrok ken bij de bouw van de Wester en Zuider- toren in Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10