ifwl WMM «r Ministerie baalt van criminele 'bone Gedetineerde deelt ervaringen via social media en dagboek 8 NIEUWS Obbens, vader van drie kin deren en oud burgerraads lid van Groenlinks, was op vele fronten een afwijken de gedetineerde. Ver voor hij de gevangenispoort überhaupt in beeld had, twitterde hij al openhartig over zijn aanstaande 'avontuur'. Hoe hij met zijn dochter (12) in de bus stapt. En zij halverwege uitstapt om naar school te gaan, terwijl hij doorreist om zich voor de eerste keer te melden in de gevange nis. Hoe positief Obbens zijn nieuwe wereld ook tegemoet trad, een gevangenis is be paald geen sportkantine. „Toen ik tijdens mijn allereerste avondrecreatie over de ba lustrade keek, zag ik een grote diversiteit aan mensen. Groot, klein, met en zonder ta toeages, gespierd, slank, stevig, Nederlan ders, Surinamers, Antillianen, Polen, noem het maar op. Naar later bleek zag ik mensen die een moord of moorden hebben ge pleegd, een overval hebben begaan, de be lastingdienst hebben getild of drugsdealer waren geweest." Beginnersfout In zijn onschuld maakte hij meteen een be ginnersfout. Hij vertelt zijn lotgenoten openhartig over de fraude via zijn BV MDAWB (Met Dank Aan Wouter Bos): „Dat doe je dus niet in de eerste week. Je vertelt niet waar je voor zit. Daar ben je in de gevangenis niet meteen open over. Je maakt je er niet bepaald populair mee. Ik had natuurlijk geen idee waar ik in terecht zou komen. Ik viel ook uit de toon. Had bij voorbeeld t-shirts aan met zo'n V-hals. Pre cies in de kleur van de Dienst Justitiële In richtingen. Dat realiseer je je pas op het mo ment dat je het ziet. Sommige gevangenen keken mij maandenlang afwachtend en met de nek aan omdat ze dachten dat ik een undercover was. Zo ontstaan in de ge vangenis dus spanningen." Die spanningen liepen soms hoog op. „Op basis van een compositiefoto bij Op sporing Verzocht wees iemand een keer een gedetineerde aan als kindermisbruiker. Terwijl dat uit niets bleek. Hij wilde hem te lijf gaan. De moordzucht straalde er van af. Dat is gevaarlijk hoor. In de dagen daarna moesten we regelmatig ingrijpen om hem niet door het lint te laten gaan. We zagen het niet aankomen. Het was er ineens." Beschermengel Gelukkig voor Obbens nam een medegede tineerde hem onder zijn hoede. Ineens had hij een soort van beschermengel. En niet de eerste de beste ook. „Die man had de misbruiker van zijn dochter doodgeslagen. Hij heeft mij vanaf dag één opgevangen. Je moet weten dat het in de gevange nis allemaal draait om groepjes. Zo heb je bijvoorbeeld de Antillianen en de kampers. Het is fijn om te we ten dat iemand desnoods fysiek voor je opkomt, al was het uiteindelijk bij mij niet nodig. Hij was een kop groter dan ik en twee keer zo breed. Dat was pret tig. Het zet op zo'n afdeling wel iets neer. Dan weet de rest heel goed dat zo iemand naar jou omkijkt." In een moderne gevangenis is de meer- persoonscel niet meer weg te denken. In een dergelijke duo-cel zitten twee gevange nen iedere dag tussen vijf uur in de avond en acht uur in de ochtend op eikaars lip. Ob bens zelf zat ruim zeven maanden met wis selende celgenoten in een meerpersoonscel. „Zo zat ik vier maanden met een cold tur key van de base-pipe afkickende verslaafde met ADHD en smetvrees. Die ging om drie uur 's nachts de toko boenen en richtte vier keer per dag onze cel van twee bij vijf me ter opnieuw in. Dan kun je je lol op hoor. Dat is intensief." Een spiesenset die wordt aangeprezen als Choose your weapon, een barbe cue met de naam Sparta Gate en een afvalbakje dat de Bone Collector heet. Sinds mei dit jaar verkoopt Bad Boys Brand spullen die in de bajes worden gemaakt. Iedereen blij: de gedetineerden doen zinvol werk, de gevangenis heeft extra inkomsten en Bad Boys Brand kan een 'uniek' pro duct verkopen. Toch baalt het mi nisterie van Veiligheid en Justitie ervan. „We willen dat gedetineer den neutrale producten maken", zegt woordvoerder Jaap Ooster- veer van Veiligheid en Justitie. „Bad Boys Brand loopt ermee te koop dat hun spullen 'door stoere mannen in de bajes' zijn gemaakt. De marketing is gangsterachtig. Dat willen we niet." Bas van der Landen, reclameman en directeur van Bad Boys Brand, snapt niets van de kritiek. „Het klopt dat we 'We willen dat gedetineerden neutrale producten maken' in onze reclame-uitingen het rand je opzoeken. Zo hebben we dealers van buitenhaarden een nepdreigbrief gestuurd, met de tekst 'We komen ff bij je langs'. In uitgeknipte krantenletters." Maar dat is een gimmick, vindt Van der Landen. „Wij doen er niet schim mig over dat onze producten uit de gevangenis komen. Wat gedeti neerden hebben gedaan weten we niet en daar gaat het ook niet om. Het gaat erom dat gevangenen ei genwaarde creëren en een mooi product maken." Het overgrote deel van de opbrengst van de ver koop van barbecues en aanverwan te spullen gaat naar de Dienst Jus titiële Inrichtingen (DJI). Gedeti neerden verdienen met hun werk slechts 76 eurocent per uur. „We werken al lang goed sa- 'Beschermengel hard nodig tussen de zware jongens door Chris Klomp door Peter Winterman Bad Boys Brand, een bedrijf dat tuinhaarden en barbecues ver koopt die door gevangenen zijn ge maakt, ligt onder vuur. Het ministe rie van Veiligheid en Justitie vindt de marketing van de webwinkel 'te gangsterachtig'. Jaap Oosterveer woordvoerder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8