A VI r> 'Burger moet zelf datum zitting kunnen bepalen' Kinderdagverblijven zoeken manieren om tablet verantwoord te gebruiken eL, NIEUWS 7 Nu de meeste kleintjes thuis al leren 'swipen', kan de opvang niet achterblijven. ^KOOPJEDEALNL) dagaanbiedingen van 4 december Na de basisscholen verovert de tablet langzaamaan ook kinderdagverblij ven en peuter speelzalen. De Brancheorganisatie Kinderopvang ziet dat steeds meer locaties de iPad gebruiken. Tientallen grote kinderopvangorganisaties in het hele land werken inmiddels met Digidreumesen, een project van het Kinderopvangfonds dat be wuster gebruik van media in de kinderopvang wil stimuleren. Nog eens tientallen andere zijn be zig om de tabiets een plekje te ge ven. „Ze kunnen de digitale me dia niet meer negeren", zegt trai ner Denise Bontje. „Thuis komen de kinderen ook met de tablets in aanraking." Soms zijn kinderdagverblijven nog terughoudend, omdat ze weerstand van ouders ervaren. Die vinden dat de kinderen op de opvang moeten spelen, zonder ta blet. Ouderorganisatie Boink krijgt geregeld vragen en klachten binnen. „Zet een kind achter een tablet en het is stil", verklaart voorzitter Gjalt Jellesma. „De ta blet en smartphone fungeren thuis al als oppas. Ouders vinden het fijn als kinderen op het kinder dagverblijf digitaalvrij zijn." Dat merkten ook de leidsters van Kids Lodge in Houten. Het kinderdagverblijf werkt sinds het voorjaar met tabiets. „Sommige ouders schoten in een kramp, maar we hebben goed uitgelegd waarom we het doen", aldus loca tiemanager Danique de Ruiter. „Nu vinden de ouders het juist leuk hoe we werken. Er is nog ge noeg tijd om te spelen en naar bui ten te gaan." Met Digidreumesen krijgen de kinderdagverblijven hulp bij me dia-opvoeding en het verant woord inzetten van de digitale me dia. De organisatie heeft educatie ve apps op een rij gezet die aan sluiten bij de leeftijd van de jonge kinderen. Ook kunnen leidsters er digitale prentenboeken vinden. „Thuis zetten ouders de kinde ren nogal eens achter de iPad als ze aan het koken zijn. Maar in de kinderopvang moet een tablet geen zoethoudertje zijn", legt di recteur Jan-Maarten Rovers uit. 'in de kinderopvang moet een tablet geen zoethoudertje zijn' Leidsters kunnen de tabiets ge bruiken om de woordenschat van peuters te vergroten, ouders te le ren wat ze zelf met de iPad kun nen doen en de fantasie van kinde ren te prikkelen. „We zetten de ta blet niet geforceerd in. Alleen als die onze leidsters echt kan onder steunen, pakken we hem erbij", vertelt De Ruiter. Een kijkje bij een groep 2-jari- gen bij Kids Lodge. Muisstil zitten negen peutertjes met hun leid sters tegen elkaar aangekropen op een grijze bank en oud roze zit- zak. Waar de kleintjes normaal ge sproken kraaiend door het lokaal banjeren, kan je nu een speld ho ren vallen. Ze mogen vijf minuutjes naar een filmpje van het Zandkasteel kijken. Sassa, Toto en Koning Koos verkleden zich als Sinter klaas, Zwarte Piet en paard Ameri go. „Oh Sinterklaas! Dootjes", roept één van de peuters ineens, als de figuren discussiëren over wie de cadeautjes in de schoor steen moet stoppen. Leidster Sabine springt er met een op in. „Hebben jullie ook al ca deautjes van Sinterklaas gehad?" De stilte wordt abrupt verbroken. De kinderen roepen allemaal door elkaar. „Ikke, ikke!" „Mandarijn!" Dan is het filmpje afgelopen. „Zul len we ook gaan verkleden? Pak de zak van Sinterklaas maar", zegt de leidster. Intussen pakt collega Mariska de iPad erbij. Ze begint foto's te maken terwijl de kinderen zich als pietjes en sintjes verkleden. „We maken de hele dag door fo to's en filmpjes en laten die de kin deren zien", legt De Ruiter uit. „Je merkt dat de kinderen, hoe klein ook, spontaan beginnen te vertel len over wat ze hebben gedaan en meegemaakt. Door zichzelf en de andere kinderen te zien, worden ze gestimuleerd om te praten." Peter Nikken, bijzonder hoogle raar Mediaopvoeding en media-ex pert bij het Nederlands Jeugdinsti- tuut (NJI), stelt dat tabiets goed kunnen helpen bij de opvoeding en ontwikkeling van een kind. „Zolang je als ouder of pedago gisch medewerker de kinderen maar ondersteunt tijdens het ge bruik." Bijvoorbeeld door ze vra gen te stellen over wat ze op het scherm zien. Of dingen aan te wij zen en zelf te benoemen. Dat kinderdagverblijven niet kunnen achterblijven, is logisch, vindt Nikken. „De ouders zijn zelf ook veel met smartphones of tablets in de weer. Het is verstan dig de kinderen er op een goede manier mee te leren omgaan." Overigens is een tablet in de kin deropvang geen must. Als de loca ties maar bewust over de inzet na denken en hun keuze voor of te gen het gebruik kunnen beargu menteren. DEN HAAG. Burgers die van een klein vergrijp worden verdacht, moeten zelf een datum van hun zitting kunnen prikken. Het hui dige systeem waarin burgers per brief worden opgeroepen om op een strafzitting te verschijnen, is hopeloos verouderd, vindt hoofdofficier Johan Bac. Advoca ten en de Raad voor de Recht spraak hebben wel oren naar zijn idee om burgers de moge lijkheid te geven een datum af te spreken in de digitale agenda van de rechtbank. „Het huidige systeem komt uit de tijd van de postkoets", zegt Bac, die aan de slag gaat als directeur Strafrecht keten in Den Haag. In deze nieu we functie moet Bac de samen werking tussen politie, Open baar Ministerie en de rechtbank verbeteren. Het digitaliseren van het strafrechtproces is een van de speerpunten. „Als ik bij Bol.com iets bestel, kan ik zien waar mijn pakketje is. Wij we ten vaak niet eens of een dag vaarding goed is aangekomen en of de zitting doorgaat. Ik wil dat mensen met hun DigiD kunnen inloggen om te zien waarvan ze verdacht worden en dan zelf een datum kunnen kiezen wan neer ze willen verschijnen." Bac wil het systeem eerst invoeren bij kleine vergrijpen als rijden onder invloed of winkeldiefstal. Nu slechts 119,95 kortmö Nu slechts 89,95 VRIJDAG 4 DECEMBER 2015 Dreumesen gaan digitaal door Ellen van Gaaien Jan-Maarten Rovers directeur Kids Lodge Lederen Outdoor Laarzen van kwaliteitsmerk Travelin' - Voor hem haar! Gemaakt van hoogwaardig en waterafstotend leer Geschikt voor alle weersomstandigheden Adviesprijs Korting U bespaart: 249,95 52% 130,- 207-delige Gereedschapstrolley van Wolfgang Germany Groot ingekocht, dus profiteer hiervan! Gereedschappen zijn gemaakt van hoogwaardig Chroom-Vanadium staal Zeer goed gevuld; in één keer al het gereedschap datje nodig hebt In 4 lagen overzichtelijk gerangschikt Inclusief stevige aluminium koffer 599,95 85% 510,- Adviesprijs Korting U bespaart: BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen DPDf^l 1 NIET TEVREDEN? GELD TERUG! 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7