Plek voor nog een super in Oostburg Voormalig SGP-voorman Wim Kolijn overleden Voorspellen Ratten Inkopen voor pakjesavond 2 ZEELAND Vol verwachting klopt ons hart: nog één nachtje, dan is het pakjesavond. Zeeuwen doen de laatste inkopen. COMMENTAAR De Zeeuwse bevolking krimpt minder hard dan eerder werd voorspeld, zo is te lezen in de jongste prognose van de provincie. De afname wordt geremd door het buitenlandse migratiesaldo. De komende 25 jaar zou den een kleine 28.000 buitenlanders zich in de provincie vesti gen door de grote instroom van vluchtelingen. Zo luidt de voor spelling. Dit getal is allesbehalve een vaststaand gegeven omdat de komst van asielzoekers afhangt van onzekere factoren als oor log en vrede. Niemand had in 2014 voorzien dat zoveel mensen dit jaar in Nederland een veilig heenkomen zouden zoeken. Laat staan dat nu een kwart eeuw met zekerheid vooruitgekeken kan worden. De vergrijzing van de Zeeuwse bevolking is beter voorspelbaar. Het aantal tachtigplussers verdub belt, de behoefte aan verpleeg huisbedden neemt sterk toe. In weerwil van het dalend inwoner tal neemt het aantal huishoudens juist toe om daarna weer af te ne men. Het zal bijzonder lastig worden om al deze soms tegenstrij dige, soms tijdelijke en vaak wisselende bewegingen en onzeker heden in beleid om te zetten. Maar dat maakt voorspellen nog niet zinloos. Elke bestuurder moet naar de toekomst kijken. Een glazen bol - hoe beslagen ook - is daarbij onmisbaar. Een glazen bol - hoe beslagen ook - is voor een bestuurder onmisbaar B en W in Sluis hebben al heel lang plannen om aan de Lange- straat, naast de huidige Lidl, de vestiging van een supermarkt mo gelijk te maken. Vijf jaar geleden concludeerde Rho al dat dit moge lijk was zonder dat andere super markten daardoor dicht moeten. Uit een vervolgonderzoek blijkt nu hetzelfde. Onderzoekers van Rho lichtten woensdag, tijdens een commissie vergadering, raadsleden in over het onderzoek. Die reageerden kri tisch, met name omdat de inkom sten die de vestiging van de super markt met zich meebrengt, ge bruikt worden voor de forse herin richting van het centrum van Oostburg. Ofwel: als er geen su permarkt komt, staat ook de herin richting op losse schroeven. „Het is een beetje: wij van wc-eend ad viseren wc-eend", vond Wim Huigh (D66). Robert Evers (PvdA) viel hem bij. „Een nieuwe super markt voegt veel te weinig toe, ter wijl andere, óók die in Aarden burg en IJzendijke, erop achteruit gaan. Maar u hebt het geld nodig, dus wilt u deze supermarkt koste wat kost realiseren", liet Evers aan wethouder Peter Ploegaert weten. Die wees erop dat het winkel aanbod in Oostburg erop vooruit gaat. „We zetten op allerlei manie ren in op de versterking van de centrumfunctie van Oostburg. Dit is één van de manieren om dat te bereiken." De procedure voor de bouw van de supermarkt is inmiddels begonnen. De gemeenteraad wordt gevraagd deze maand de eerste stap te zetten door een 'coördinatiebesluit' goed te keu ren. De raad besluit daar op 17 de cember over. Welke supermarkt er komt, is officieel nog niet bekend. In de wandelgangen wordt gesproken over Jumbo. Die detaillist wil niet reageren. „Wij gaan nooit in op vragen over mogelijke vestigings plannen", zegt een medewerker. Almanak De hardwerkende verslaggever was op zoek naar contactgegevens van on- gediertebestrijders. Al snel verscheen op het beeldscherm een lijst met aller lei bedrijven die plechtig beweerden een einde te kunnen maken aan de overlast van muizen, ratten en ander leed. Want vooral ratten zijn gevaar lijk. Die kunnen virussen overdragen. En die zijn blijkbaar ook gevaarlijk voor internetsites, bleek bij nadere aanschouwing. De site is mogelijk ge hackt', meldde de zoekmachine. Daar zat geen woord Spaans bij. De Zeeuwse ongediertebestrijder prees zichzelf aan in het Chinees. Vernieuwing wijk Lievenspolder Woningcorporatie Clavis kan aan de slag met de ver nieuwing van de Terneu- zense Lievenspolder, waar de komende drie jaar 117 verouderde woningen wor den vervangen door 95 nieuwe, energiezuinige huizen. De raadscommis sie omgeving stemde er woensdagavond mee. De gemeente sluist ruim 2,2 miljoen euro stadsvernieu- wingsgeld door naar Clavis om het project financieel mogelijk te maken. Het is de tweede vernieuwings ronde in Lievenspolder, de vroegere Bloemenbuurt. Sluis onderzoekt aanleg fietspad B en W in Sluis bekijken de mogelijkheden voor de aanleg van een fietspad aan de Vlamingpolderweg bij Cadzand-Bad. Omwo nenden willen dat graag. Het gaat om het enige stuk je langs de West-Zeeuws- Vlaamse kust zonder vrij- liggend fietspad. De Vla mingpolderweg is redelijk smal en er komen veel fiet sers en wandelaars. Wet houder Christiane van de Vijver zegde toe het onder zoek toe. Etos Breskens bij beste van 't land Drogisterij Etos in Bres kens hoort bij de twintig beste Etos-winkels van Ne derland en maakt kans om voor een jaar het beste fili aal van Nederland te wor den. Er deden 540 filialen mee aan een wedstrijd die het drogisterijconcern uit schreef. Etos Breskens blonk volgens een jury en klanten uit in het geven van advies, deskundigheid en klantvriendelijkheid. In maart 2016 wordt be kend welk filiaal het beste van Nederland is. Sanering van oude recreatiegebieden Vereveningsgelden van re- creatiebedrijven in de ge meente Sluis worden voortaan gericht ingezet voor de sanering van verou derde recreatieterreinen en de inrichting van recreatie ve natuur. De mogelijkheid om het geld aan het veel bredere doel 'versterking van voor zieningen die bijdragen aan het toerisme' te beste den, laat Sluis vallen. Vere- veningsgeld wordt betaald door recreatiebedrijven die uitbreiden. e pakken dit jaar uit met pakjesavond. Per persoon wordt in Zee land alleen al bij verkoopsite bol.com 26,50 euro uitgegeven. Dat is iets meer dan het landelijk gemiddelde van 26 euro. Zeeland staat als het gaat om bestedingen per klant op plaats vier in de ranglijst van provincies. Kolijn was van 2000 tot 2011 landelijk voorzitter van de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP). Hij was de eerste voorzit ter van de partij die geen predi kant was. De Terneuzenaar zat sinds 1974 in de politiek. Tot 2007 zat hij voor de SGP 21 jaar in de Pro vinciale Staten van Zeeland. Daarvoor was hij twaalf jaar ge meenteraadslid in Terneuzen. Kolijn werkte jarenlang als werkvoorbereider bij Dow Che mical. Hij was getrouwd en va der van vier kinderen. De SGP noemde zijn oud voorzitter gisteren op de partij website een 'gezaghebbend poli ticus', die 'koersbepalend en sa menbindend' was. Marije Dekker uit Middelburg „Ik heb Roadblock ge kocht. Het is een kinder spel met autootjes, voor mijn neefje. We vieren pakjesavond met de hele familie: mijn broer, neefjes, mijn ouders en onze kinderen. We kopen alleen cadeaus voor de kinderen, niet voor elkaar. Dat hoeft voor mij niet. We hebben afgesproken dat ieder kind voor dertig euro cadeau tjes krijgt, zodat de één niet meer dan de ander krijgt. Pakjesavond vind ik heel gezellig. De kinde ren genieten, dat is het be langrijkste. We hebben een dvd laten maken, waarin Sinterklaas de na men van de kinderen noemt. Hij vertelt dat de cadeautjes in de gang staan. Hun enthousiasme als ze de pakjes openma ken, daar gaat het om." FZC door Martijn de Koning OOSTBURC. De bouw van een vier de supermarkt in Oostburg heeft weliswaar gevolgen voor de omzet van andere supermarkten in de om geving, maar is voor hen niet fu nest. Dat blijkt uit een onderzoeks rapport van bureau Rho. Sluise raadsleden reageren kritisch. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN CADZAND-BAD BRESKENS OOSTBURC Genieten door Cornelleke Blok w door Cornelleke Blok TERNEUZEN. Voormalig SGP-voor man Wim Kolijn uit Terneuzen is woensdagmiddag op 71-jarige leeftijd overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79