Alles van deze varkentjes wordt gebruikt Inwoner Zierikzee veroordeeld tot negen maanden voor mishandeling Al veel aanmeldingen van acties voor Glazen Huis in Zierikzee BBB1P 5 SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Wonen in een Serviceflat: Ze kunnen er wroeten in de grond, hebben er alle ruimte en krijgen gega randeerd dagelijks de keu kenbrigade op bezoek. Brasserie de Vierbannen in Ouwerkerk heeft sinds woensdag twee knor rende Hongaarse wolvarkens op de dijk lopen. De in Hongarije geboren leer lingkok James Maros heeft het beeld uit zijn jeugd nog steeds pa raat. Het moment dat de hele fami lie -opa, oma, ooms, tantes, nich ten en neven- bij elkaar kwam om een varken te slachten. „Dat mocht nog aan huis toen. Ik herin ner me dat ik voetbalde op straat en dat opa het bloed wegspoelde met emmers water." De vrouwen maakten bloedworst en trokken bouillon. De mannen stortten zich op de bereiding van spareribs en goulash. „Alles van het varken werd gebruikt. Van oren tot neus tot staart. En ieder familielid kreeg iets mee naar huis." Groentenafval Zijn verhaal inspireerde het jon ge keukenteam van de Vierban nen en besloten werd om zelf twee wolvarkentjes (mangalica's) groot te brengen naast het restau rant. „Je weet waar je vlees van daan komt, hoe het geleefd heeft en opgegroeid is", omschrijft sous chef Jordy van Doorn de waarde van die nabijheid. Zo krijgen de varkens onder meer het groenten- afVal uit het restaurant te eten. „Biologische groenten en verder MIDDELBURG. Marcel de B. (34) uit Zierikzee is door de Middel burgse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van negen maanden. Daarnaast moet hij van de drie rechters van de meervoudige strafkamer zijn ex vijfhonderd eu ro betalen. De B. is veroordeeld omdat hij zijn vriendin vorig jaar en dit jaar meerdere keren ernstig heeft mishandeld en bedreigd. Hij zou onder andere gedreigd hebben haar 'verrot te slaan'. Het mishan delen bestond onder meer uit het aan de haren trekken, schoppen, van de trap duwen, slaan in het gezicht en hardhandig tegen de muur drukken. Ook zou hij de nieuwe vriend van zijn ex heb ben mishandeld. De inwoner van Zierikzee is al De B. is veroordeeld omdat hij zijn vriendin vorig jaar en dit jaar mishandelde en bedreigde eerder veroordeeld voor huiselijk geweld. Volgens de rechtbank be gaat hij die misdaden als hij ste vig alcohol heeft gedronken. Zelf vindt de inwoner van Zierikzee niet dat er sprake is van een pro bleem als hij drinkt en weigert hij hulp om iets te doen aan zijn drankgebruik. Om die reden vindt de rechtbank dat het geen zin heeft hem te verplichten om een anti-alcoholcursus te laten volgen of een andere therapie waardoor hij inziet dat hij ver keerd bezig is. Zo'n cursus of the rapie heeft alleen kans van slagen als iemand inziet dat hij verkeerd bezig is. ZIERIKZEE. De aanmeldingen van acties stromen binnen. Donder dagavond 17 december om 18.30 uur opent burgemeester Rabe- link het Glazen Huis Schou- wen-Duiveland bij de Dikke To ren in Zierikzee. 58 uur aan uitzendingen van ROSD, een gevarieerde reeks aan live-optredens en film bij Glazen Huis in Zierikzee Een half uurtje daarvoor start Radio Omroep Schouwen-Duive- land met de uitzending. Achten vijftig uur lang zendt ROSD uit, alleen in de nachtelijke uurtjes non-stop via de computer. Ver der vooral live. Zo ongeveer de hele studio verhuist naar het Gla zen Huis. „Een hele operatie, maar dat is een uitdaging", lacht radiomaker André van der Voort van der Kleij. Het draaiboek is rond, de aanmeldingen stromen binnen en er heerst onder de me dewerkers een gezonde span ning. „Zeker op deze schaal is het voor ons nieuw maar ook voor de bevolking is dit natuurlijk leuk." Vanaf de start tot het einde van het evenement -zaterdagavond 19 december- komen optredens voorbij van onder meer Scaldis Jazz Band, dj Kostas, Freak Out, Superfly, Main4, Siruside, Bad Hairday, Moving Frost, Joost Pie- ters, Enge Buren, Oddjob, Snabbel&Babbel en Hakim van Sesamstraat. In fiZi draaien zater dag de films Echoes of War en Dheepan vertoond. De opbrengst van de kaartverkoop is voor Se rious Request. Ook expositie en film in de Dikke Toren kunnen worden bezocht. veel aandacht en een goed leven hebben gehad. En ook wij gaan al les van de dieren gebruiken. Zo'n dier verdient dat er met respect met 'm wordt omgegaan." Nu al zijn Maros en Van Doorn volop aan het nadenken over de produc ten die ze na de slacht kunnen ma ken. De in 1970 bijna uitgestorven mangalica is best een populair var kentje. „Het is een supergezond beest, een beetje vergelijkbaar met olijfolie. Z'n vet is rijk aan omega 3, daar zit zelfs drie keer meer van in dan in vis." Super vinden ze het zelf. „Er is niets mooiers voor een kok dan dit. En wij krijgen de ze kans." noten, hooi, gras en biologische biks." De biggen eten dagelijks een kilo of zeven aan voer weg en drinken een litertje of tien aan wa ter. Zijn ze tussen de 140 en 200 kilo dan zijn ze klaar voor de slacht. Vrees voor hartverscheu rende afscheidstaferelen hebben de koks niet. „Je weet straks dat ze Huur appartementen Comfortabel Zelfstandig Veilig Service op maat Kom vrijblijvend informeren op De Open Dag zaterdag 12 december tussen 10.30 en 14.00 uur. '"PI I.J, ^iWÊ\ Serviceflat De Horst De Horst 48 4461 WZ Goes Onbezorgd wonen in een Service-appartement op een unieke locatie in Goes. VRIJDAG 4 DECEMBER 2015 door Esme Soesman door Emile Calon door Esme Soesman Jordy van Doorn (I) en James Maros bij de twee wolvarkentjes op de dijk in Ouwerkerk. foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67