IINNEN&BUI1 5 EIGEN TUIN EERST Het liefste word je wakker zonder wekker. Als je dan toch per se moet opstaan, verzacht een leuk klokje de ochtendblues een beetje. Een heel klein beetje... Die winterberging kan van alles zijn: een schuur, kelder, zelfs een afgedankte diepvrieskist Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra ui tv liegen. Vandaag: de boomjas. in Doetinchem heb je eerder last van nachtvorst dan in Domburg, maar het is nu toch wel de hoogste tijd om de kuip- planten naar hun winterberging te bren gen. Die berging kan van alles zijn: een schuur, een kelder of zelfs een afge dankte diepvrieskist. Tenminste, zolang het gaat om dahlia's, knolbegonia's of fuchsia's, want dat zijn planten die in het donker de winter kunnen overleven. Maar oleanders, olijfboompjes en vijgen moeten 's winters licht staan. Bovendien zijn dat kuipplanten die door hun om vang niet gemakkelijk binnen te huis vesten zijn, als je ze al kunt tillen. Gelukkig verdragen ze aardig wat vorst, vooral als je ze 's winters warm inpakt. Voor dat inpakken zijn verschillende materialen verkrijgbaar. Niet slecht is de ouderwetse rietmat waar mee je een kuipplant kunt beschermen. Je kunt hem als een koker om de plant zetten, of je kan de plant tegen de muur van het huis schui ven, waarna je de rietmat er te genaan zet. Maak je een koker, dan kun je die ook nog vullen met afge vallen blad, als extra bescher ming. Neem wel droog blad. Rietmatten zijn niet lelijk, maar ook niet goed koop. Boven dien isoleren ze matig, vooral als ze nat zijn. Moderne isolatiematerialen zijn noppenfolie en vliesdoek. Noppenfolie wordt in kindertaal ook wel bobbeltjes plastic genoemd. Noppenfolie, datje per strekkende meter koopt, beschermt je planten redelijk tegen vorst, maar dit plastic heeft één nadeel: het laat geen lucht door. al staat hun stofwisseling op een laag pitje. Stop je ze in een tent van noppen folie, dan gaan ze vaak rotten of schim melen. Beter is vliesdoek, te vergelijken met fleece, maar dan veel dunner. Je drapeert het over kuipplanten heen. Je kunt het kopen in verschillende diktes. Vliesdoek ademt, laat vocht door en be schermt planten ook tegen plotselinge temperatuursverschillen die nogal eens optreden op een zonnige winterdag. Het ultieme beschermingsmiddel is de van vliesdoek gemaakte boomjas, een tent van vliesdoek die met een ritssluiting wordt gesloten. Wikkel noppenfolie om de pot, want de potkluit loopt vaak meer bevriezingsgevaar dan de plant zelf. 1. Invotis, €82,95 2. Lexon, €35 3. La Chaise Longue, €20,45 4. Metalenborden.nl, €7,50 5. Kikkerland, €19,95 vrijdag 4 december 2015 Wakker worden! En, staat de oleander al binnen? Natuurlijk, Planten blijven ook 's winters doorademen, Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57