4 I mmm Ze zijn er nog, buiten de gebaande paden van de grote ketens: échte speciaalzaken van ondernemers die niet uitgepraat raken over hun bedrijf. Zoals Rini Fenijn en Heleen de Bliek van vintagewinkel Ferini in Nieuwvliet. Terug naar de winters van toen Verfrissende kamerplanten Zomers moestuintje Mae Engelgeer beste ontwerp Ik heb de mooiste ontmoetingen met klanten. Je wilt niet weten wat er op het bankje voor de winkel al is gedeeld Theater Openluchtmuseum Scliune lucht Kruiden I .ei ris Laken TEKST PAULA KOSTER WIE WAT WAAR WEBSITE an het eind van een rit door het Zeeuws- Vlaamse herfstland schap wachten Rini Fenijn en zijn vrouw Heleen de Bliek ons op in hun vin tagewinkel, Ferini Nieuwvliet. Hon derden tweedehandsboeken en evenzovele nieuwe en gebruikte hebbedingen vullen het pand van plafond tot grond. Dan duiken we de naastgelegen loods in. De grot van Ali Baba is er een kleine jongen bij. Meubels, sie raden, antieke deuren, blikken speelgoed, camera's en toverlan taarns, in onbruik geraakte gereed schappen, een loodzwaar orthopedisch korset van leer en metaal, serviezen, tuinornamenten, elektrische treintjes, kandelaars, een antieke fiets, enorme klossen met draad, lampen: het aanbod is grenzeloos. In de keuken van hun bijna volle dig met vintagespullen ingerichte dijkhuisje vertellen Rini en Heleen over hun leven en werk. Rini: „Mijn ouders richtten de winkel in de jaren 1950 op en 23 jaar geleden namen wij het over. Wat wij hier doen is ons op het lijf geschreven. Pa was een vrijbuiter, wars van con venties. Ik heb een aardje naar mijn vaartje; van een degelijke baan bij een baas zou ik totaal ver pieteren. Heleen staat er net zo in." De ene tak van Ferini - een samen trekking van Fenijn en Rini - omvat de vintagewinkel, waarin vooral Heleen de scepter zwaait. Uiteraard is de geldelijke opbrengst belang rijk, vertelt ze. Maar de immateri ële oogst betekent minstens zo veel voor haar. „Ik heb de mooiste ont moetingen met klanten, met wie ik om de een of andere reden vaak in een mum van tijd onder de opper vlakte ga. Rini heeft dat ook, blijk baar trekken we het aan. Je wilt niet weten wat er op het bankje voor de winkel al is gedeeld." Voor de inkoop gaan Heleen en Rini graag op pad in Nederland, België, Luxemburg en Engeland. Het liefst kopen ze stukken met een verhaal. Ooit hadden ze een web shop, maar die hebben ze weer op gedoekt. Rini: „Het voelde niet goed, onpersoonlijk. En al dat mai len en die logistiek. Weg ermee!" De tweede tak van Ferini bestrijkt de theaterwereld van Rini. Hij ver zorgt kindervoorstellingen en heeft diverse levende-standbeeld-acts in zijn portefeuille. Ook exposeert hij met installaties. Kortgeleden ver zorgde hij een middag voor Syri sche vluchtelingen in de sporthal van Cadzand. „Met de kinderen heb ik liedjes gezongen en tekenin gen gemaakt. Tegen iedereen die onzekerheid jegens deze mensen voelt, zou ik willen zeggen: zoek ze op, kijk ze in de ogen en formuleer dan pas je mening." Sowieso zijn Rini en Heleen geen types die wegkijken en weglopen. Rini: „Als er nog geen sloot is waar je in kan lopen, graaf er dan zelf een." Hij overhandigt hun visite kaartje met daarop een racefiets. „Einstein zei het al: als je fietst, vooral blijven trappen, anders val je om." vrijdag 4 december 2015 Rini en Heleen: wars van conventies OEN DEKKER SCHATZOEKEN IN NIEUWVUET Rini Fenijn en Heleen de Bliek Ferini Nieuwvliet Sint Bavo- dijk 31, Nieuwvliet ferini.nu A 44 Hoe vierden we Kerst in 1910? Hoe warm was het eigenlijk bij een hout vuur? En wat deden de Marker vissers als er ijs lag? Deze en meer winterse vragen beantwoordt het Arnhemse Openlucht museum de komende tijd. In de Amster damse steeg is bijvoorbeeld vuurverkoper Lambertus te bezoeken, die een nerinkje heeft in gloeiende kooltjes en heet water. In grote steden vond je vroeger veel win kels die heet water verkochten. Verder openen morgen ook nog een schaats- en sleebaan en een krabbelbaantje voor be ginners. seconden heeft een kijker nodig om een in druk te krijgen van een huis dat hij of zij bezich tigt. Huis te koop gezet? Zorg er dus voor dat alles spie en span is. Nu de verwarming weer loeit en we met z'n allen binnen zitten, is het belang rijk om de lucht in huis schoon te houden. Kamerplanten zijn echte luchtzuiveraars. Vooral de lepelplant, de drakenbloed boom, de klimop, de Canarische dadel palm en de Arecapalm verbeteren de luchtkwaliteit. Ze zetten C02 om in zuur stof en brengen waterdamp in de lucht, waardoor de luchtvochtigheid verbetert. Ook kunnen luchtzuiverende planten on frisse geuren afbreken; ze zijn dus een natuurlijke luchtverfrisser. Met dit plantenbakje in de vorm van een strandhuis haal je een beetje zomer in huis. Het mint- groene strandhuisje a 34,95 wordt geleverd met een zakje muntzaad- jes, een bloembak, een uitlekscho tel en een potgrondtablet. Meer info:ditverzinjeniet.nl Studio Mae Engelgeer heeft de ont werpwedstrijd Nieuw Leids Laken #2 ge wonnen. De stoffenontwerpwedstrijd is in het leven geroepen door Museum De La kenhal in Leiden. Tot 1977 werd zeven eeuwen lang het Leids Laken geprodu ceerd. Het museum blies de traditie vorig jaar nieuw leven in door tot 2018 elk jaar een andere Nederlandse designer een stof te laten ontwerpen. Het ontwerp van Mae Engelgeer is tot eind dit jaar in het museum te zien en vanaf 2018 per meter te koop in de museumwinkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56