IINNEN 8?BUI1 3 0 LEESTIPS Aannemer gezocht Het dak mocht niet aan de binnenkant worden geïsoleerd, omdat zich daar unieke geknikte stammetjes bevinden krokodil neemt hap van je labiel €24,50) wfuViji^-.y „Neem zoiets eenvoudigs als het vervangen van enkel glas, een klus die in de top 3 van energiebespa rende maatregelen staat. Voordat je daaraan kunt beginnen, moet je een reëel plan overleggen. Ten on rechte denken bewoners soms dat een aanpassing al goed wordt ge vonden als die lijkt op de oude situ atie. Je kunt ramen op vele manieren isoleren, bijvoorbeeld door bij enkel glas aan de buiten- of binnenzijde een tweede venster te plaatsen. Of juist door nieuw iso lerend glas in de bestaande kozij nen te plaatsen. Welke oplossing het best past, hangt af van de speci fieke situatie." Per gemeente kan het beleid anders zijn, per monument ook het over leg. Zo vinden veel gemeenten het niet passen in het straatbeeld, als het nieuw geplaatste venster an ders reflecteert dan het aanwezige historische glas elders in het ge bouw. Of ze vrezen bouwschade - door bijvoorbeeld schimmelvor ming - als het isoleren ten koste gaat van een goede ventilatie. Dulski: „Je moet een geduldig mens zijn als je wilt restaureren of verbouwen wil." Bernard Vercouteren van den Berge is zo'n man van de lange adem. Met zijn vrouw kocht hij in 1995 de Ver gulde Schoe in Middelburg. Het Tips logon kou vijftiende-eeuwse pand was ver moedelijk een schoenmakerij of schoenenwinkel. „De zolder was een opslagruimte, het werd de slaapruimte van onze kinderen. Maar in zijn eerste winter schopte ons oudste kind steeds zijn deken tje van zich af, terwijl de tempera tuur met moeite boven de 5 graden kwam. Ingrijpen was nodig." Restauratieplan Als architect en docent Bouwfysica op de Hogeschool Zeeland kent Vercouteren het klappen van de zweep. In overleg met andere des kundigen maakte hij een restaura tieplan. In de reactie van de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed en het Nederlands Instituut voor Bouwbiologie en Ecologie stonden 21 mogelijke verbeterpun- ten voor het gehele huis. „We pas ten er zes toe. De overige vonden we te duur of niet praktisch." Het tochtende dak bijvoorbeeld mocht niet aan de binnenkant wor den geïsoleerd, waar zich enkele 'unieke geknikte stammetjes' bevin den. „De sporen van die tijd moes ten zichtbaar blijven. Uiteindelijk brachten we aan de buitenzijde van het dak een isolatielaag van piep schuim aan. De dakpannen kwa men een paar centimeter hoger te liggen en de aansluitingen met de gevel moesten links en rechts om hoog." Vercouteren heeft flink geïnves teerd in de woning. „Ik denk dat de verbouwing zo'n 40.000 euro heeft gekost. Anderzijds ontving ik wel zo'n 7.000 euro aan subsidies. Bo vendien steeg de waarde van het pand flink in de afgelopen twintig jaar." De terugverdientijd van het uitge geven geld schat hij op circa 135 jaar. „Maar comfort is niet in geld uit te drukken. Onze energiereke ning is gedaald van 350 naar 110 euro, niet alleen door de genomen isolatiemaatregelen, maar ook door een heel bewust energieverbruik. „We verbruiken veel minder stroom en gas dan andere gezinnen met twee kinderen in een goed geïso leerd huis." Vercouteren staat in zijn energiege drag niet alleen als monumentbe woner, bleek afgelopen zomer uit marktonderzoek van het adviesbu reau Duurzaamheid Rijksmonu mentale Woonhuizen (DWA). Ondanks hun vaak hogere inkomen dan niet-monumentbezitters, is het stookgedrag anders. Niet alleen sto ken ze op een lagere temperatuur, verhoudingsgewijs verwarmen ze ook minder kamers. Deken Birgit Dulski: „Monumentbezitters waarderen hoe ze wonen en nemen voor lief dat ze het 's winters kou der hebben. Bij velen is de mindset anders. Ze beperken het aantal leef ruimtes of slapen onder een dik kere deken. In een modern huis wordt anders geleefd. Daar verho gen bewoners makkelijker de tem peratuur en zorgen in meer kamers dan eigenlijk nodig is voor aange name temperaturen." Dat beaamt Gerbert van Loenen: „Een keer per jaar vloek ik hard, als het écht heel koud is. Dan trek ik de trui aan die ik enkele jaren terug in IJsland kocht. En kijk ik uit naar 2016. Het ziet ernaar uit dat we dan eindelijk nieuwe kozij nen en dubbel glas hebben." vrijdag 4 december 2015 GO Deze krokodil lijkt misschien ge vaarlijk, maar is eigenlijk best lief. Hij beschermt je tablet en zorgt er met zijn tanden ook nog eens voor dat die blijft staan. De beschermhoezen van het kinder- merk TabZoo zijn er voor 7/8 en 10/11 inch tabiets, hebben een schokbestendige binnenkant en een dubbele rits. Ze zijn te koop vanaf 18,99 euro en zijn er ook als aap, tijger en dinosaurus. PYJAMA PARTY! Net ge leerd met de naaima chine om te gaan? Maak dan een pyjama. Hilde Ley- sen geeft tips en over laadt je met ideeën, van baby's eerste pyjama tot onesies. (Pyjama Party! Manteau, €24,99) B0EDDHA@H0ME Boeddha@home neemt je mee op retraite in je vertrouwde omgeving. Je leert mediteren en begint bij de basis: thuiskomen in het nu. Van daaruit breng je aandacht naar wat er in en om je heen ge beurt. (Asoka, 11 a J i I l Mitiibi|be-l Bakken BAKBIJBEL In Minibij- bel Bak ken staan 135 bak- recepten. Van klas siek Amerikaans gebak tot pasteitjes en vruch tentaarten: bakfans kunnen hun hart opha len. Ook staan er recep ten in voor allerlei soorten deeg. (Veltman, €10 euro) SLIM RUIMTEGEBRUIK Schrijvershuisjes, stu- diootjes, kunstateliers: in 'Slim ruimtegebruik' komen ze voorbij, plus 16 andere ruimtes met een klein oppervlak. Wie slim met ruimte wil omgaan, vindt hierin veel inspiratie. (Bouwtotaal, €24,95) GERBERTTOCHT 'S WINTERS ZIJN APPARTEMENT UIT Gerbert van Loenen: 'Een keer per jaar vloek ik hard, als het écht heel koud is. En dan trek ik mijn IJslandse trui aan'. Eindelijk groen licht ontvangen van de Monumentencommissie? De ver bouwing of restauratie kan begin nen? Voorzichtigheid is nog altijd geboden. Alleen al het ondoordacht laten plaatsen van een simpel voor- of achterzetvenster kan leiden tot onherstelbare schade. „Je zult niet de eerste zijn die te maken krijgt met vochtplekken tus sen beide vensters, waarna het mo numentale kozijn gaat rotten. Of de ruimte wordt potdicht geïsoleerd, waardoor een goede ventilatie weg valt," zegt adviseur Birgit Dulski. „Schakel daarom een gespeciali seerde architect of aannemer in die je behoedt voor denkfouten. Pro bleem is dat een gemeente niemand mag aanbevelen, terwijl net zo'n zorgvuldig en tijdrovend traject is afgelegd. Vraag een aannemer daarom rechtstreeks naar zijn op gedane ervaringen in de monumen tenwereld, liefst in de omgeving van jouw woning." wHang houten luiken op of goede passende dikke velours overgor dijnen. i«"Zoek een specialist die het proces van de bouw- en monumen tenvergunningen kent. Die adviseert bij het vinden van subsidies of hypotheken tegen een lage rente. wMaak gebruik van een infraroodcamera. Warmtebeelden maken inzichtelijk waar on zichtbare warmte naar buiten lekt. ie"Download op dwa.nl de duurzaamheids waaier voor een ener giezuinig monument. 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55