2 I IINNEN TIPS NIEUWTJES Wil je als eigenaar van een doorsnee woning kou buitenhouden? Een rot kozijn is simpel te vervangen. En je bepaalt zelf hoe je bet dak aanpakt. Maar voor bezitters van een monumentale woning is 'even isoleren' een heel ander verhaal. jVloiiiimenIcnxoi'g Bij oostenwind krijg ik het niet warm. Het raam is vier bij twee meter groot. En vergeet de stalen kozijnen niet Mieren krioelen in de slaapkamer Flamnian pookt vuurtje weer op Kerstroos bloeit nu i W) i 8? TEKST ARNOUD KLUITERS FOTO'S SHODY CAREMAN EN DESIRÉE SCHIPPERS Het is een gezichtsbepa lend gebouw, de Am sterdamse Wolkenkrabber. Twaalf verdiepingen telt de monumentale woontoren met daarin 24 woningen. Architect Jan Staal pakte bij de bouw flink uit en maakte ruim gebruik van staal, ge wapend beton en enkel glas. Mo derne bouwmaterialen in 1931. „Bij aankoop van mijn woning in 2006 koos ik voor de pracht en de nostalgie van het gebouw," zegt be woner Gerbert van Loenen. „Keer zijde is dat ik de woonkamer niet warm krijg bij oostenwind in de winter. De muren isoleren goed, maar het raam is liefst vier bij twee meter groot. Het balkon bereik je via een glazen deur. En vergeet de stalen kozijnen niet. De kou komt genadeloos naar binnen. De stook kosten zijn erg hoog. Ik betaal 200 euro per maand, met uitschieters in de winter." Unaniem Vele jaren werken de bewoners van de Wolkenkrabber aan een perma nente oplossing om die kou buiten te houden en energie te besparen. „We zijn het unaniem eens dat we dubbel glas en isolerende kozijnen willen. Maar voor welk materiaal kiezen we en voor welke aanpak? Wat mag het kosten? Binnenkort horen we of we van de gemeente dubbel glas mogen plaatsen." De kosten? „Reken maar op de prijs van een mooie auto." Tel daarbij op dat intensief overleg nodig is met verschillende commis sies, om de bouwkundige en histo rische staat van de Wolkenkrabber goed in kaart te brengen. „Je krijgt met veel regels te maken bij het vaststellen van isolerende en ener giebesparende maatregelen." Nederland telt ongeveer 120.000 monumenten, waarvan 62.000 rijksmonumenten en 55.000 ge meentelijke monumenten. In Dren the en Noord-Holland zijn ook monumenten met een provinciale status te vinden. Rijksmonumenten zijn meestal gebouwen die van na tionaal belang zijn. Bij gemeente lijke monumenten is er een bijzondere betekenis voor een stad, regio of dorp. Van alle monumenten in ons land is naar schatting 30 procent niet bewoond. Dat kunnen kerken en kastelen zijn, maar ook musea en winkels. De overige 85.000 monu menten zijn woningen. Ze variëren in grootte, van herenhuizen en landgoederen tot pittoreske rijtjes huizen. Meestal zijn die woningen in bezit van een particulier; wo ningcorporaties bezitten circa 15.000 monumenten. Om de status van monumenten te waarborgen, bestaan verschillende spelregels. Die zijn gebaseerd op specifieke wet- en regelgeving, waardoor aanpassen, verbouwen of restaureren niet zomaar mag. Elke oude balk, elke raampje heeft zijn verhaal en waarde. Elke aanpas sing, hoe klein ook, vraagt om maatwerk. Dan moeten deze woningbezitters op avontuur, zegt Birgit Dulski. Als onderzoeker en adviseur is zij een belangrijke schakel tussen de mo numentenzorg en 'de wereld van de duurzaamheid'. Ze werkt onder meer voor het Nederlands Instituut voor Bouwbiologie en Ecologie in Bussum en voor Nyenrode Business Universiteit in Breukelen. vrijdag 4 december 2015 GO De nieuwe collectie van kinderkamer specialist Saartje Prum is voor stoere jongens en meisjes. De spullen van de lijn 'Padvinder' toveren hun slaapkamer om tot kampeerplaats waar van alles te ontdekken is en waarin de natuur en dieren de hoofdrol spelen. In de collectie zitten kussens in de vorm van een bi vaktent of een boomstam, muurstickers met mieren, pootafdrukken of torren erop en een kapstok in de vorm van een insect, www.saartjeprum.nl flk Na een wandelingetje of een bood schap wil je dat de open haard zo snel mogelijk weer een comfortabel vuurtje geeft. Met de Flamman wakker je een nagloeiend vuurtje makkelijk weer aan. Het is niet alleen een pook, maar ook een blaaspijp. Als je door de holle buis blaast, voorzie je het vuur weer van zuurstof. Daarna zetje hem naast de kachel op de voetplaat met mag neet. De Flamman kost 79 euro. Zie: outdoorgemak.nl Veel tuinplanten zijn in middels in winterslaap, maar dat geldt niet voor de (Oosterse) kerstroos. Deze plant bloeit van no vember tot maart en heeft paarse, witte, roze, zacht gele, zwarte of gespik kelde bloemen. Bij vorst kan hij hangen, maar zodra de temperatuur iets stijgt richt hij zich op. MET EEN DEKENTJE TUSSEN DE ornamenten Bernard Vercouteren kreeg zijn Middel burgse monument eindelijk warm. 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54