Moordend echtpaar beschikte over vier legale vuurwapens De schutter in San Bernardino was mogelijk een geradicaliseerde moslim, maar motief onduidelijk. 4 NIEUWS SAN BERNARDINO. Syed Farook (28) en zijn vrouw Tashfeen Malik (27) waren tot in de puntjes voor bereid toen ze naar de kerstvie ring van Farooks collega's kwa men. Ze vertrokken er minuten la ter met 14 doden op hun geweten. Ze waren gemaskerd, gekleed in het zwart en droegen naast vier legaal aangeschafte wapens - waar onder lange aanvalsgeweren, een op afstand bedienbaar explosief en grote hoeveelheden extra muni tie bij zich. In hun huis lagen nog twaalf staafbommen. Hun zes maanden oude dochter hadden ze die ochtend achtergelaten bij de moeder van Farook, een Ameri kaan met Pakistaanse ouders. Farook, inspecteur van een voedsel- en warenautoriteitach tige afdeling van de overheid in San Bernardino, was eerder die ochtend zelfbij het feestje aanwe zig geweest. Naar verluidt ging hij boos weg. Het bleef gisteren on duidelijk waarom hij collega's te grazen nam. De politie sluit voor alsnog geen enkel scenario uit, ook jihadistische terreur niet. Dat Farook een toegewijde mos lim was en aanviel op een manier die deed denken aan aanslagen in Parijs, doet vermoeden dat er op z'n minst een terroristisch tintje aan zijn actie zit. Volgens CNN heeft de politie bovendien aanwij zingen dat de man geradicaliseerd was en contact had met terreurver dachten. Hij reisde volgens colle ga's voor een bedevaart naar Sau di-Arabië en keerde in juli 2024 te rug in de VS met zijn vrouw, een Pakistaanse van geboorte die hij online had ontmoet. De actie van het stel kan haast niet alleen een woede-uitbarsting na een ruzie op de kerstborrel zijn President Obama wijst er opnieuw op dat het in de VS 'gewoon te makkelijk is' om aan vuurwapens te komen geweest, gezien de planning die er aan vooraf is gegaan. „Mogelijk is sprake van gemengde motieven", zei president Obama gisteren in een gesprek met journalisten. „Het kan terrorisme zijn, maar we weten het niet." Het onderzoek richt zich vol gens een bron van de Los Angeles Times onder meer op de achter grond van Malik. Zij kwam net als haar man om in het vuurgevecht met de politie dat ontstond toen de gehuurde vluchtauto van het stel werd gezien bij hun huis. De echtgenote zat achter het stuur, haar man stierf op het asfalt naast het wapen waarmee hij op 21 ach tervolgers vuurde. Een vrouwelijke dader, meerde re schutters, die er ook nog in sla gen weg te komen van de plaats delict: het zijn zaken die het bloed bad in San Bernardino wat anders maken dan de schietpartijen waar Amerikanen aan gewend zijn ge raakt. Van alle 160 lopende schiet incidenten waar de FBI tussen 2000 en 2013 op af ging, waren in slechts twee gevallen meerdere aanvallers actief. Veel vaker gaat het om een eenling die ter plaatse gedood of gearresteerd wordt. Maar afgezien daarvan past het geweld in een verontrustend pa troon van massaschietpartijen. Nog geen vijf dagen voordat slacht offers vielen in San Bernardino doodde een verwarde man in Co lorado Springs drie mensen in een kliniek die onder meer abortussen uitvoert. In oktober rouwde de VS om de negen studenten van een school in Roseburg, Oregon, die door een medeleerling werden ver moord. In de zomer was er de mas samoord in een kerk in Char leston (negen doden), kort na een aanval op een bioscoop in Lafayet te (twee doden). En dat is alleen het geweld dat opvallend genoeg was om de me dia te halen. Elke dag vindt ergens in de VS een schietpartij plaats waarbij vier of meer doden of ge wonden vallen, berekende shoo- tingtracker.com, een website die vuurwapengeweld monitort. San Bernardino was dit jaar al num mer 353. De Verenigde Staten ken nen meer vuurwapendoden dan alle andere ontwikkelde landen in de wereld. „Het is gewoon te makkelijk", zei president Obama gisteren in reactie op de aanval in San Bernar dino. Zijn pogingen om de soepe le wapenwet van de VS aan te scherpen zodat het voor kwaadwil lenden moeilijker wordt om aan een wapen te komen, zijn tot op heden steeds op niets uitgelopen. Onder invloed van de machtige wapenlobby willen voornamelijk Republikeinse politici en hun con servatieve achterban geen duim breed toegeven als het gaat om het grondwettelijk recht om een wapen te bezitten. De president verwees naar alle inspanningen die op andere vlak ken worden gedaan om terroris ten dwars te zitten. „We hebben een no-fly list zodat zulke men sen niet aan boord van vliegtui gen kunnen komen, maar diezelf de mensen kunnen in de VS wel naar een winkel gaan en een vuur wapen kopen." Een groep mannen houdt elkaar vast in gebed bij het Inland Re source Center waar de schietpartij plaatsvond, foto AFP Schietpartij nummer 353 deed denken aan Parijs door onze correspondent Karlijn van Houwelingen De 28-jarige Syed Rizwan Farook (foto) schoot met zijn vrouw Tash feen Malik (27) in koelen bloede 14 mensen dood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4