CAFE-BILJA VLISSINGE 'Een roman over mij? Ik had mijn twijfels' KNVB onderzoekt mogelijk wangedrag na duel Vlissingen-UDI'19 (1-2) 16 ZEELAND Walcherse zondag hoofdklasser is zich van geen kwaad bewust na klacht van arbitraal trio. Raas mocht NK van 1984 winnen 331 VLISSINGEN. De scheidsrechter heeft net voor het laatst gefloten als er wat commotie ontstaat aan de Irislaan. Arbiter Vink wil Geral- di Geerman bij zich hebben, de nog jonge buitenspeler die zijn frustratie van de onnodige 2-1-ne- derlaag tegen UDI'19 in enkele krachttermen heeft verpakt. De leidsman uit Heerlen steekt zijn armen in de lucht als een luchtver keersleider en fluit enkele keren om Geerman te sommeren te ko men, maar die laat op zich wach ten. Uiteindelijk wordt de Vlissin- ger de rode kaart getoond in het kleedgebouw. „Maar ik heb daar na geen doodsbedreiging ge hoord", stelt Vlissingen-trainer Jurriaan van Poelje tweeënhalve week na het voorval. Want dat is de zaak die de tuchtcommissie van de KNVB nu onderzoekt: er zou een mogelijke doodsbedreiging geuit zijn door één of meerdere personen die be trokken zijn bij de zondag-hoofd klasser. 'Ik maak ze kapot', is de uitspraak die het arbitrale trio - ar biter Vink en assistenten Van den Oetelaar en Hoeksma - achter een gesloten kleedkamerdeur te horen zou hebben gekregen. „Daar ben ik door verrast", stelt Van Poelje. De hoofdcoach bivak keerde lang in de gang waar de kleedkamer van Vlissingen bijna aan die van de scheidsrechter grenst. „Ik heb Geraldi terugge haald uit de kleedkamer, was erbij toen hij rood kreeg en heb daar nog even met hem gepraat, want hij was er wat emotioneel onder, op een normale manier." Daarna stond Van Poelje, in die zelfde gang, de pers te woord, tot het arbitrale trio gedoucht en wel de bestuurskamer opzocht. Daar trof het wedstrijdsecretaris Peter Snaaijer. „Henk Hekkers, onze be geleider van de scheidsrechters, kwam daarvoor al naar me toe. Hij zei dat hij door het arbitrale trio was weggestuurd uit de kleed kamer en dat zij het wedstrijdfor mulier in wilden vullen en direct wensten te vertrekken", recon strueert hij. „Ik ben toen naar ze toe gegaan en vroeg hen wat er aan de hand was. Grensrechter Van den Oetelaar ontplofte bijna en zei: 'We zijn met de dood be dreigd!'. Ik vroeg alleen maar: 'Niemand heeft een bedreiging gehoord, dus we accepteren geen enkele straf Door wie, wanneer en wat is er ge zegd1 Daar konden ze geen ant woord op geven. Van den Oetelaar zei alleen: 'Je zult het nog wel mer ken'. Dat is nu zaak twee." Want zaak één, de berisping van Geerman, is inmiddels afge handeld. Diezelfde Van den Oete laar rapporteerde dat de aanvaller van Vlissingen verwensingen aan het adres van de arbiter had geuit, maar dat kon niet bewezen wor den. De schorsing is terugge bracht van vijf naar drie duels. „Dat de zaak van een mogelijke doodsbedreiging er dan nog eens bijkomt, kwam voor de spelers groep als een verrassing", zegt aan voerder Etienne Mallie. „Ik kreeg zelf nog een gele kaart, omdat ik op het veld al verhaal ging halen waarom hij Geraldi rood wilde ge ven. Ik vroeg alleen, al was het misschien ietwat opgefokt: Waar om danVerder hebben we geen problemen met hem gehad." „De scheidsrechter stotterde tij dens de wedstrijd alleen wel wat en had moeite om ons verbaal uit te leggen waarom hij voor iets floot", zegt Mallie. „Hij maakte zijn zinnen vaak niet af. Daardoor was het in eerste instantie een beetje vaag waarom Geraldi rood kreeg. En ook dit blijft wat vaag." Tuchtcommissie Afgelopen vrijdag werd Vlissin gen verzocht een verweerschrift in te dienen. „De tuchtcommissie vroeg ons een persoon aan te wij zen", vertelt Snaaijer. „Dat kun nen we niet, want wij hebben dit niet waargenomen." Van Poelje durft zijn hand er voor in het vuur te steken dat nie mand van de eerste selectie derge lijke woorden gebezigd heeft. „Als ik dit gehoord had, was ik er op in gesprongen en had ik er wat van gezegd. Ik weet heus wel wat toe laatbaar is en wat niet. Maar ik weet zeker dat zo'n uitspraak niet is gedaan door de spelersgroep of de technische staf." De KNVB verwacht over een week meer duidelijkheid te heb ben over de zaak, het arbitrale trio is gedurende het onderzoek niet bereikbaar voor commentaar. Snaaijer: „Je hoort dan links en rechts wat geluiden dat je als ploeg vijf punten in mindering kunt krijgen of uit de competitie gegooid kan worden. Maar ik heb geen bedreiging gehoord, nie mand heeft iets gehoord, dus we vechten gewoon door en accepte ren geen enkele straf." "X ohan van der Velde ontdekte 1 pas toen hij 26 was, dat er een I 'r' in zijn achternaam zat. „Je gelooft het bijna niet, hè? Maar het is écht waar", zei de oud-wielrenner gisteravond in Terneuzen, in een aardig gevuld Café du Commerce. „Tot dat mo ment dacht ik dat het gewoon Van de Velde was. M'n supportersclub schreef het zo, er waren petjes in omloop met Van de Velde en de kranten lieten die 'r' ook weg. Maar op een gegeven moment keek mijn vrouw José in mijn pas poort en zei: hé, weet je dat je Van der Velde heet?" Het was één van de anekdotes waarmee de kleurrijke Brabander de lachers op zijn hand kreeg. Hij vertelde verder ronduit en op hu moristische wijze over zijn jeugd, 'Ik heb een jaar in dat hotel zonder sleutel gezeten. Nou, dan ga je wel nadenken, hoor' Johan van der Velde, oud-wielrenner zijn ontluikende passie voor wiel rennen, zijn succesvolle tijd bij TI-Raleigh, zijn jaren in dienst van Joop Zoetemelk, zijn amfeta minegebruik en zijn periode in de gevangenis van Breda. „Ik heb een jaar in dat hotel zonder sleutel gezeten", vertelde Van der Velde. Dat was halverwe ge de jaren negentig. „Nou, dan ga je wel nadenken, hoor. Ik voelde me zó rot en vond dat ik mijn fa milie zó tekort deed... Ik besloot dat ik nooit meer zou gebruiken. Ik moest mijn normale leven weer terrugkrijgen. Ik ben blij dat me dat weer gelukt is." Van der Velde kwam weer te rug in het wielrennen. Eerst als va der van Ricardo, een verdienste lijk coureur. En sinds 2014 is hij buschauffeur bij Team Roompot, de Zeeuws getinte procontinenta- le ploeg. „Ik ben heel dankbaar voor de kansen die ik gekregen heb. Ik ben nu ook al weer twin tig jaar van al die ellende af." De aanleiding voor de avond in Terneuzen was het verschijnen van een roman over hem, getiteld 'De Speer van Rijsbergen'. Breda- naar John van Ierland, die al eer der 36 boeken over onder meer de wielersport schreef, wilde het per se in die vorm gieten. Een biogra fie bestond immers al; in 2001 bracht Volkskrant-journalist Bart Jungmann 'Langs het ravijn' uit. Volgens Van Ierland een goed boek, maar Van der Velde kwam er minder warm in naar voren dan hij hem vond. Vandaar dat hij het anders wilde doen. „Een roman? Moest mijn leven- tÊWmm der nog spannender gemaakt wor den? Ik had daar mijn twijfels over", vertelde Van der Velde giste ren. „Maar ja, een schrijver wil schrijven en zo iemand dringt net zo lang aan totdat hij zijn zin krijgt. Het werd dus een roman. John zei ook tegen me: op zo'n ma nier is er nog nooit een boek over een wielrenner geschreven. Ik ging overstag en ik vind het ook een mooi boek geworden, hoor." Johan van der Velde heeft, naar ei gen zeggen, ooit één koers ver kocht: het NK van 1984. Jan Raas uit 's-Heerenhoek, zijn oud-ploeg genoot bij TI-Raleigh, mocht win nen. „Jan had een mislukt voor jaar. Hij had nog niet veel gewon nen. Ik had al twee keer het NK op de weg gewonnen en gaf er in dat jaar niet zo om. Ik had de titel wel kunnen pakken, maar gunde hem aan Jan." 'Doodsbedreiging? Niet gehoord' door Mitchell Minnaard LBATR UkKn J- i. r to*. -T VI IL, f. ''Wjfër;-,'V-V">J itvvV' 0/A^V'-'W - "1 V5 -f 1 Uit J&rv r-b/» r< Hv 1 Vlissingen-aanvoerder Etienne Mallie (links) tijdens het duel met UDI'19 in conclaaf met arbiter Vink uit Heerlen. foto Paul ten Hacken Peter Snaaijer wedstrijdsecretaris door Roeland van Vliet Dl JNINl LSpeefl Rijsbergen 'Romanfiguur' Johan van der Velde (links) met schrijver John van Ierland in Café du Commerce, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48