Een leven in poëzie Stefan Brijs in Zeeland Er is geen held te bekennen Jubileumboek van een ambitieuze dub hunkeren horizon ZEELAND GEBOEKT 13 Voetbal in Zeeland - het kan raar lopen - is en blijft vooral Hoek. De club is nu 65 jaar jong. naar de Als je de gedenk waardige leeftijd van 65 jaar bereikt, dan wil je wat. Voor sportief Hoek was al snel duide lijk hoe en wat. 'We willen een boek'. PZC-verslaggevers Barry van der Hooft en Rudy Boogert namen die niet geringe taak op hun schouders. Het resultaat mag er zijn. De belangrijkste vraag is na tuurlijk: heeft zo'n boek ook een boodschap aan wie niet al sinds zijn kinderjaren langs de lijn staat te juichen? Het antwoord kan in dit geval een dik yes zijn. Dat komt vooral omdat de mannen van Hoek zelf het verhaal vertellen. Recht door zee, zonder opsmuk, vol lof maar ook kritisch als ze daar behoefte aan hebben. Zo komt het enfant terrible Remco van Keeken (1968) ruim aan het woord over zijn schorsingen, vertrek en terug keer. Hij is goed voor lekkere cita ten: „Ik zie al dat gedoe na zo'n wedstrijd ook niet zitten, zo'n dronken sponsor die om je nek hangt en je vertelt hoe je moet voetballen. En als we nu zo'n enorme vriendenploeg hadden... Nee, laat mij nu maar alleen spe len en laat de mensen me daarop beoordelen." Bepaald niet alleen rozengeur en manenschijn dus, in dit boek. Dat maakt het zeer leesbaar. Grap pig vaak ook. Trainer Johan Balie- geer stoort zich aan het feit dat er supporters meereizen in de spe lersbus. En verder: „Ik heb ook niet graag dat vrouwen van de spelers in de bus meerijden. Die zitten maar wat te zeuren aan het hoofd van de spelers." Het leuke is dat er door zo'n boek vergeten herinneringen bo venkomen. De naam van Dave Gijsel komt voorbij. Wat een man was dat: 'Een geniale linkspoot die wedstrijden uit het niets kan beslissen'. Zonde dat hij met zijn gezondheid sukkelt, hij is voor 33 procent invalide verklaard. Denoek! Franky Standaert is Mister Hoek, dat is te zien op de foto met het levensgrote spandoek. Hij is met 237 gespeelde competi tieduels de man die het vaakst voor Hoek binnen de lijnen heeft gestaan. Van de trainers is Piet Meeusen met r6o duels in de pe riode 1965-1973 de absolute koplo per. Trainer Jan Dooms bracht het in de jaren 1980-1987 tot 154 duels. Een apart hoofdstuk is gereser veerd voor de wedstrijd tegen Feyenoord, 30 oktober 2013. Le gendarisch, heroïsch, veertig bus sen met supporters rijden er die dag naar de Kuip. „Na afloop be dankten we het publiek. En we kregen applaus van de fanatieke aanhang van Feyenoord achter het doel. Echt een kippenvelmo ment." Zo is het maar net. Hoek be zorgt Zeeland kippenvel. Begin dit jaar debuteerde Willem Jacobs (1947) met de dichtbundel Wandelen op de wolken. Toen kondigde hij aan: nog eind dit jaar zal de tweede er zijn. Hij houdt woord: nu is Hunke ren naar de horizon beschikbaar. Vijftig gedichten, met een flinke dosis nostalgie, natuur, veroude ring. De bundel (13,95 euro) kan gelezen worden als een verslag van het leven van Willem Ja cobs, het pseudoniem van Wil lem Jacob van den Hoek. Stefan Brijs signeert in Goes, dinsdag 8 decem ber van 15.30 tot 16.30 uur in boekhandel De Kope ren Thin in Goes. Diezelfde dag geeft hij in Porgy en Bess Terneu- zen de Prometheus-lezing: aan vang 20.00 uur, de toegang kost tien euro. Onlangs verscheen Maan en zon, de derde roman van Stefan Brijs. Hij werd bekend met de ro man De engelenmaker, een ver haal over genetische manipula tie. Zijn roman Post voor me vrouw Bromley geldt als een van de mooiste boeken over de Eer ste Wereldoorlog. Maan en zon speelt op Curasao, een verhaal over vaders en zonen, afkomst en armoede, eer en bedrog en de ziel van een eiland. Stefan Brijs werd op 29 decem ber 1969 geboren in Genk (Bel gisch Limburg). Sinds 1999 schrijft hij voltijds. Brijs woont in het diepe zuiden van Spanje. Zijn bezoek aan Goes en Terneu- zen mag dan ook bijzonder wor den genoemd. www.pzc.nl/zeelandgeboekt Namen verzinnen kan Anneke van Dok in ie der geval. Camiel Ca nard heet de hoofdper soon van Het jaar van de held, de 'roman over gemeentepolitiek' waarmee ze in 2014 debuteerde. Haar tweede roman, in 2015 uitge komen, Het recht van de sterkste, 'over blauw bloed, machtmisbruik en oud zeer', handelt over Jean ba ron Trevin van Beaufort. De vraag is, de vraag die ze zich vooral in Vlissingen zullen stellen: wat heeft de schrijfster verder verzon nen? Over Het recht van de sterkste, een ietwat moeizaam en gekun steld geheel, zal niemand zich zor gen maken. Vlissingen heet ge woon Vlissingen en is onmiddel lijk herkenbaar: 'Daarna fietsten ze over de boulevard naar het ha venhoofd - waar Michiel de Ruy- ter op zijn sokkel troonde - om hun weg te vervolgen naar een molen, die een merkwaardig ba ken vormde op de steile dijk van de Schelde.' De hoofdpersoon, be halve een baron ook een journa list met een drankprobleem, reist Anneke van Dok naar Vlissingen vanwege het jaar lijkse filmfestival, dus zien we de Scheldestad in dagen van gla mour. Veel spannender is de verhou ding tussen werkelijkheid en ver zinsel in Anneke van Doks eerste boek, vlot en ironisch geschreven, actueel en spits. 'Deel 1 van een drieluik,' meldt ze. Waar blijven de vervolgdelen? Zij was beroeps politica, onder meer jarenlang bur gemeester van Vlissingen, tot ze in 2007 struikelde over een lokale affaire. In burgemeester Greet uit het boek kun je haar herkennen: 'Kordaat en niet op haar mondje gevallen.' Het verhaal speelt in Elft. Door allerlei situaties en personages krijg je de indruk dat die denk beeldige plaats griezelig dicht bij Vlissingen ligt, waar ook de ge meentepolitiek bruisend als de branding is. Moet burgemeester Greet vriendelijk zijn voor de on veilige fabriek om de werkgelegen heid te redden? Het jaar van de held is geen wraakactie, maar een waarschuwing van een betrokke ne die de ambtsketen voor de pen verruilde. Elft ligt niet alleen in Vlissingen, Elft ligt overal. Politiek betekent onvermijde lijk dat een web van wantrouwen wordt gesponnen. In zo'n omge ving is, de romantitel ten spijt, geen held te bekennen. Zeeland geboekt VRIJDAG 4 DECEMBER 2015 Feyenoord-Hoek, 30 oktober 2013, een wedstrijd om nooit te vergeten, foto Camile Schelstraete Denoek zorgt voor kippenvel door Jan van Damme De pieken en dalen van een ambitieuze dorpsclub Rudy Boogert en Barry van der Hooft 276 pagina's 25,- euro door Mario Molegraaf Het jaar van de held -HET JAAR - VAN DE HEID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45