Meer verpleeghuisplaatsen nodig Niet elke oudere wil in appartement Tfti. rote verschillen per gemeente ZEELAND 11 Het is opmerkelijk stil rond dit onderwerp", zegt directeur-bestuur der Jan de Graaf van WVO Zorg in Vlissingen. Zijn stichting heeft vier verpleeghuizen in Vlissin gen en één in Middelburg onder haar hoede. De behoefte aan plaatsen in ver pleeghuizen zal de komende 25 jaar door de vergrijzing in Zee land met zo'n vijftig procent stij gen tot rond de 7500. Die plaat sen heeft De Graaf nu niet leeg staan. „Nee, wij hebben een wachtlijst." Het landelijk beleid gaat nog al tijd uit van besparen op de lang durige zorg. In 2017 hangt de ver pleeghuissector een bezuiniging van ongeveer 250 miljoen euro boven het hoofd. De ontwikkeling van het aantal personen die voor langdurige zorg in een verpleeghuis verblij ven verloopt niet in alle Zeeuwse regio's gelijk. De komende tien jaar is overal sprake van een lich te toename, met uitzondering van de Bevelanden. Na 2025 groeit ook in deze regio het aan tal verpleeghuisbewoners tot het huidige niveau in 2040. In alle andere Zeeuwse regio's, en dan met name Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen neemt de be hoefte aan verpleeghuisbedden sterk toe. Er zullen dus verpleeghuisplaat sen bij moeten komen. „Maar het beleid is weerbarstig. Er zijn veel partijen bij betrok ken", zegt De Graaf. Maar het wordt wel tijd dat hierover se rieus wordt nagedacht. Tussen plannen maken voor en de ope ning van een nieuw verpleeg huis kan wel zeven jaar zitten. De Zeeuwse woningcorpo raties houden de bevol kingsprognoses nauwlet tend in de gaten, evenals de voortdurend veranderende woon wensen. „We zijn voortdurend bezig met het in kaart brengen van vraag en aanbod", zegt direc teur-bestuurder Marco van der Wel van Woonburg, tevens voor zitter van de samenwerkende Zeeuwse corporaties. „Als de vraag verandert, moet je het aan bod aanpassen." De nieuwe cijfers van de provin cie bevestigen de trend die al lan- INC HUISHOUDENS TOT 2040 ger duidelijk is, zegt Van der Wel. Dat betekent vooral: vergrij zing en kleinere huishoudens. „Bij Woonburg hebben we veel eengezinswoningen. Het aantal gezinnen neemt af en het aantal alleenstaanden toe. Bij woningen waar geen vraag meer naar is, moeten we kiezen tussen slopen of zo aanpassen dat ouderen er langer kunnen blijven wonen. Het is niet zo dat we iedere 55-plusser een klassieke senioren woning kunnen aanbieden." Woonburg, actief op Walcheren, verwacht met het aanpassen van huizen de veranderende vraag te kunnen opvangen. „Er zijn ook steeds meer oplossingen op de markt. We hadden al de traplift. Nu gaan we ook units in achter tuinen plaatsen. Daardoor ont staat er extra ruimte en is het mo gelijk alle voorzieningen op de begane grond te krijgen. Dat sys teem is ook heel flexibel." Het is niet meer zo dat senioren perse naar een appartement wil len, aldus Van der Wel. „Wij zien juist steeds meer vraag ontstaan naar grondgebonden woningen met een klein tuintje." AANTAL VERPLEEGHUISPLAATSEN IN ZEELAND IN 2040 111.673 103.823 59.639 2015 2040 OLKING ZEELAND TOT 2040 AANTAL 80-PLUSSERS IN ZEELAND IN 2040 Twitter O ti Mariska Vermaas @Mariska_Vermaas Van Dam: voedsel moet eerlijker, na tuurlijker, beter en groener. Dat moeten we met elkaar doen. Kansen liggen in kwaliteit. #begrEZ Uw foto Online Top 5 Hardloopblog VRIJDAG 4 DECEMBER 2015 grijzer én kleurrijker Jan de Graaf, directeur-bestuur der WVO Zorg Marco van der Wel, directeur-bestuurder Woonburg taanden Meerpersoonshuishoudens 2015 2020 2025 2030 2035 2040 2020 2025 2030 2035 2040 50.000 42.651 40.000 20.000 21.642 20.000 10.000 2015 2040 infographic Eva Bonneur Staatssecretaris Martijn van Dam van Economische Zaken zei gisteren in de Tweede Ka mer dat hij de verkoop van vlees tegen stuntprijzen niet wil verbieden. Maar, hij gruwt wel van de aanbiedingen van vlees waarmee mensen naar de supermarkten worden gelokt. Daarom pleit hij voor een bete re kwaliteit van leven voor de dieren. Heeft u een foto gemaakt van een mooi stukje Zeeland of een bijzondere gebeurtenis? Deel die dan met ons! Wij zien de fo to's graag terug op de website. U kunt uw kiekje insturen via pzc.nl/foto. De mooiste en meest bijzondere foto's plaat sen wij op ons Instagram-profiel of in deze rubriek, dus wie weet ziet u uw foto nog terug. 1. Zeeuws-Vlaanderen krijgt weer een discotheek 2. Noodopvang vluchtelingen in Hedwigepolder zeker wel moge lijk 3. Buitrug zwemt de Wester- schelde op (video) 4. Zeeuws huishouden bezit vijf tig mille 5. Wetten en regels zitten vm- bo Goes dwars Een Zeeuwse etappewedstrijd, een goed idee? Blogger Maurice Steketee van de PZC Hardloop blog denkt van wel. De wed strijd zou bijvoorbeeld kunnen beginnen met een wedstrijd van 1500 meter in Middelburg of Goes. De dag erna ziet hij een minitrail op Westenschou- wen wel zitten. Op de derde dag een halve marathon in Bres- kens, en op de finaledag een Tien Engelse mijl Strandloop langs de Walcherse kust. Be nieuwd naar het compleet uitge werkte idee? Lees het op pzc.nl/hardlopeninzeeland Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie fï facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43