Buitrug heeft ruime sop gekozen Delta eens met sluiten centrales Woonsfeer is door jarenlange pesterijen om zeep in Hulst 4 ZEELAND Een toevluchtsoord voor ouderen? Appartementen complex Refugium doet zijn naam bepaald geen eer aan. De laatste waarneming was woensdag tussen vijf en zes. Jesse Meliefste zag vanuit de post van Rijkswaterstaat aan de Comman- doweg in Vlissingen het dier wat op en neer zwemmen. Hank Per ree van sportvisserij Wiesje uit Vlissingen zag op een meter of tachtig van zijn boot de walvis bo ven water komen. Dat gebeurde rond kwart voor twee. „Hij spoot een keer of zeven door zijn adem gat en daarna zagen we hem niet meer." Een vliegtuig van de Beheers- eenheid van het Mathematisch Model van de Noordzee (BMM), een onderzoeksinstituut van de Belgische overheid, probeerde gis teren de buitrug te volgen. Maar het dier is vanuit de lucht niet meer gezien. Het was de tweede keer dit jaar dat deze walvissoort in Zeeland is waargenomen. In februari zwom een exemplaar in de Oosterschel- de. Het dier wist via de kering de open zee weer te bereiken. Vorige maand werd nog een buitrug voor de kust van IJmuiden gespot. DEN HAAG. Energiebedrijf Delta is blij dat op last van de Tweede Ka mer alle Nederlandse kolencentra les moeten worden gesloten. Dat moet zorgen voor een lagere uit stoot van broeikasgassen. Minister Henk Kamp van Eco nomische Zaken was tot nu toe te gen een vroegtijdige sluiting van kolencentrales. De Kamer wil nu dat de minister samen met de energiebedrijven een plan voor sluiting maakt. Delta is verheugd. Om de opwarming van de aarde onder de twee graden Celsius te houden en onomkeerbare schade aan het klimaat te voorkomen, is actie nodig, stelt Delta in een ver klaring. „Dat vereist leiderschap. Tijdens de klimaattop is er een kans voor Nederland om te laten zien dat wij hard aan de weg wil len timmeren voor een nieuw kli maatakkoord. Dat betekent slui ting van onze kolencentrales, om dat het moet en kan." De eens zo prachtige gemeen schappelij ke binnen tuin van het wooncomplex in hart je Hulst is inzet van getrei ter tussen bewoners on derling. Buurtbemidde ling haalde eerder niks uit en Woonstichting Hulst zag uiteindelijk geen ande re oplossing dan de Hof van Eden compleet te bete gelen en de huurders aan een héél kort lijntje te houden. „Bleekwater bij de bloe men gieten, vogelvoer weghalen, een vlaggen mast afbreken, wasgoed van het rek in het zand gooien, gluren, intimide ren. Dat maken wij hier al lemaal mee, het is hier echt niet meer leuk wo nen, we hebben er erg veel verdriet en stress van", beklagen een paar huurders hun lot. Het lijkt allemaal gedrag van klei ne kinderen, maar dat is het allerminst. Enkele se nioren van appartemen tencomplex Refugium ma ken elkaar al het leven zuur sinds het complex met gemeenschappelijke binnentuin in 1994 werd opgeleverd. De tuin was door de corporatie inge richt en een hovenier hield het netjes. Het ge doe begon nadat een be woonster de corporatie had gevraagd de gemeen schappelijke tuin op eigen kosten te verfraaien. „Dat mocht, maar de tuin bleef wel gemeenschappelijk", zegt corporatiedirecteur Jos Valckx. Het resultaat was een paradijsje, prachti ge beplanting, een zee van bloemen en een vlonder terras, alles werd keurig onderhouden. Volgens de gedupeerde huurders, wil de de initiatiefneemster echter niet meer hebben dat andere bewoners ook van de tuin gebruik maak ten. „Ze eigende zich alles toe! Je moest het niet wa gen in 'haar' tuin te gaan zitten." Probeerden ande re huurders de gemeen schappelijke tuin zelf ook aan te kleden met eigen potten en planten, of vo geltjes te lokken door me- zenbollen in de boompjes (van de Woonstichting) te hangen, dan volgden er re presailles; vandalisme. Er kwam opstand toen de initiatiefneemster in de zomermaanden een grote partytent in 'haar' tuin zette. Andere huur- 'Bleekwater bij de bloemen gieten, was in het zand gooien, gluren...' 'De tuin rooien was helaas nog de enige oplossing' 'Een prettige leefomgeving? TVissen al dit beton?' ders, door de tent gehin derd in hun uitzicht, gin gen verhaal halen bij Woonstichting Hulst. Be schuldigingen vlogen over en weer. Buurtbemidde ling werd ingeschakeld, maar dat haalde niks uit. „Onze bemiddelingspogin gen waren uitgeput", zegt Valckx. „En daarom na men we eind oktober een drastisch besluit om de rust weer terug te krijgen in het Refugium: de tuin eruit, alles bestraat. Kos ten: 11.000 euro. Niemand mag meer iets op de stoep zetten, zodat er niks meer is om ruzie over te maken. Hopelijk wordt het Refu gium nu weer een pretti ge leefomgeving." De huurders betreuren het besluit van de Woon stichting ontzettend, „Een prettige leefomgeving? Tussen al dit beton? En on dertussen gaat het pesten door. Sommige bewoners zijn er ziek van." Zelfs de wijkagent is ingeschakeld en een gang naar De Rij dende Rechter wordt over wogen. Klimtrex Nieuwerkerk - Tel: 0111 -643113 info@klimtrex.nl VLISSINGEN De buitrug die afgelo pen woensdag in de monding van de Westerschelde werd gezien is waarschijnlijk terug naar de Noord zee gezwommen. De gemeenschappelijke tuin van het Refugium in volle zomerglorie. Alleen was bijna niemand er welkom. Van groene hemel naar hel van beton door Sheila van Doorsselaer Jos Valckx Verkoop verhuur - Ladders - Trappen - Rolsteigers - Verhuur van Hoogwerkers Het kale betegelde gemeenschappelijke plein. Weer voor iedereen toe gankelijk, maar niemand voelt zich er echt welkom, foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36