r In geestelijke nood? Er is altijd hulp ZEELAND 3 Zeelandbrug 50: mail uw verhaal Volwassenen Lianne Weug uit Oost-Souburg „We vieren elk jaar Sinter klaas met de familie, sa- «f men met mijn twee zus- sen en mijn ouders. Mijn vader zegt na het eten dat hij even drinken gaat halen in de schuur, en klopt daarna op de deur. Dan staan de kinde- ren te springen in de woonkamer. Helemaal hy- 3 per worden ze. Ik vind het vooral gezellig, Het is leuk om te zien dat de kinderen zo blij zijn met hun cadeautjes. Ze mogen om de beurt iets uit de zak pakken. We heb ben afgesproken dat ze ie der vier cadeautjes krij gen. Ik denk dat ik in to taal ongeveer 120 euro uit geef aan pakjesavond. Nee, ik ben nog lang niet klaar met de inkopen. Ik moet vanavond, als het koopavond is, ook nog even de stad in." Poepspel Kinderen Timothy Veerman uit Arnemuiden „Pakjesavond, daar doe ik niet aan. Vroeger wel na tuurlijk, maar nu ben ik daar te oud voor. Het is een kinderfeest, vind ik. Toch heb ik net twee cho coladeletters gekocht: één voor mijn vader en één voor mijn moeder. Waar om? Ach, je moet af en toe een beetje lief zijn toch? Ze staan gewoon altijd voor me klaar. Ik doe dit uit liefde. Ik had nog helemaal niet bij Sinterklaas stilgestaan ofzo, maar ik liep net langs de Jamin en toen dacht ik: laat ik eens gek doen. Het zijn van die let ters met een Zwarte Piet erop. Ze kostten vijf euro per stuk. Een gedicht? Nee, dat gaat me te ver. Als ik straks thuis ben, dan geef ik de cadeautjes meteen aan ze." Noord-Brabant geeft het meeste uit aan sinterklaascadeaus, terwijl Groningen en Overijssel het minst besteden. Ruim negentig procent van de gezinnen met kinderen viert Sin terklaas, blijkt uit onderzoek van onderzoeksbureau SAMR, maar ook onder gezinnen met oudere kinderen is het sinterklaasfeest nog altijd in trek: 68 procent houdt pakjesavond. Bij de helft van de Nederlanders doen opa en oma ook mee. De nieuwste cd's van Adele en Marco Borsato staan op verlanglijstjes van volwasse nen bovenaan, meldt bol.com. Voor kinderen wordt vaak het poepspel of een kinderziekenhuis van Playmobil besteld. Ook gepersonaliseerde sinter klaascadeaus zijn populair, merkt de Zierikzeese online cadeauwin kel YourSurprise. Volgens direc teur Wouter de Vries worden dit jaar 'tientallen procenten' meer ca deaus besteld dan vorige jaren. Vooral voorleesboekjes, chocolade letters en mokken met de naam van de ontvanger zijn in trek. Veel ouders bestellen bij YourSurprise een film, waarin de Sint hun kin deren persoonlijk toespreekt. Ze kunnen daarvoor informatie over hun kroost insturen, die in de film verwerkt wordt. Het bedrijf heeft persoonlijke cadeaus dit jaar extra gepromoot. Volgens de Vries passen dit soort geschenken goed bij pakjesavond. „Het is een fami liefeest. Dan is het extra leuk iets te geven waarin een kenmerk zit van de degene die je wilt verras sen of waarop een foto staat van iets dat je samen beleefd hebt." Minister Edith Schippers van Volksgezondheid ant woordt dat op vragen van PvdA-Kamerlid Joyce Ver- mue uit Schoondijke. Die laatste maakt zich zorgen nu ZorgSaam en het Ad miraal De Ruyter Zieken huis hun psychiatrische af delingen sluiten. Verwar de mensen die opgeno men willen of moeten worden, moeten voortaan naar Emergis in Kloetin- ge- Daarmee verdwijnt niet de gehele geestelijke zorg uit de regio. Mensen kunnen thuis of polikli nisch in de ziekenhuizen worden behandeld. Tegen het verdwijnen van de opnamemogelijk heid is veel protest. Ver- mue wilde van de minis ter weten in hoeverre iede re inwoner van Zeeland binnen 45 minuten acute psychiatrische zorg kan krijgen. Schippers stelt dat in spoedgevallen ieder een binnen 45 minuten in een ziekenhuis moet kun nen zijn. Die norm geldt volgens haar niet voor de geestelijke gezondheids zorg. Daarvoor zijn aparte afspraken gemaakt. Nood Iemand in geestelijke nood moet uiterlijk bin nen drie uur worden ge holpen. De zorgverzeke raars moeten ervoor zor gen dat hun verzekerden zorg krijgen als zij daar recht op hebben. Of ze dat waarmaken, is onlangs on derzocht door de Neder- 'ledereen in geestelijke nood, krijgt hulp' landse Zorgautoriteit. En dat doen ze, aldus minis ter Schippers. Met andere woorden: iedereen in gees telijke nood, kan ervan verzekerd zijn dat die hulp krijgt, ook in Zee land. Kamerlid Joyce Ver- mue vraagt zich af of de Zeeuwen in dit soort ont wikkelingen nog iets te vertellen hebben. Schip pers zegt van wel. In het toekomstplan voor de Zeeuwse zorg staat al dat de Paaz-afdelingen wor den gesloten. Dat plan is tot stand gekomen met in breng van inwoners. MIDDELBURG. De Zeelandbrug be staat 15 december vijftig jaar. Ter gelegenheid daarvan is de provin cie op zoek naar bijzondere verha len, foto's of herinneringen. Inzen den kan tot 13 december op 50jaarzeelandbrug@zeeland.nl of www.facebook.com/ provinciezeeland. De mooiste foto's, verhalen en/of herinneringen geplaatst op de website van de provincie. In zenders maken ook kans op een rondleiding in de machinekamer en de kelder van het beweegbare deel van de Zeelandburg. De pro vincie geeft ook een foto van de Zeelandbrug op canvas weg. De drie winnaars krijgen uiterlijk maandag 14 december bericht. VRIJDAG 4 DECEMBER 2015 van die blije gezichten Adele 25 -cd Claudia de Breij, Neem een geit - boek ±JJL£Lil ff Pt- J ff PM'» The Hobbit 3 Extended version - dvd Playmobil Kinderziekenhuis Just Dance 2016 - game Jochem Myjer, De Gorgels - boek The Bridge, seizoen 3 Extended version - dvd fotografie Ruben Oreel 26,50 geven Zeeuwen uit aan sinterklaascadeaus bij bol.com. Ze zijn iets guller dan de gemiddelde Nederlander. Die geeft 26 euro uit aan sintcadeaus. 4e Zeeland staat op de vierde plek als het gaat om bestedingen per klant. De provincie Noord-Brabant staat eerste. In Groningen en Overijssel wordt het minst uitgegeven. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. Zeeuwen die acuut geestelijke zorg no dig hebben, krijgen die, ook na de sluiting van de psychiatrische afdelingen van de ziekenhuizen (Paaz) in Terneuzen en Vlissingen. Edith Schippers, minister

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35