Minister Schippers: 'Iedereen in geestelijke nood, krijgt hulp' Siebe Schets knokt bij FC Twente voor zijn toekomst Terneuzen strijdbaar voor nieuw winkelhart Een op vijf reeën in de pan Ingraven 380kV-hoogspanningsleiding onverantwoord geacht Nieuwe stroomkabel van Borssele naar Rilland moet via masten vanwege kans op stroomuitval. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. Het ondergronds aanleggen van (een deel) van de nieuwe hoogspan ningsleiding van Borssele naar Rilland is onverantwoord. De kans op storingen is dan zo groot dat de stroom kan uitvallen. Minister Henk Kamp van Economische Zaken schrijft dat aan de Tweede Kamer op basis van onderzoeken van Tennet en second opinions van Tractebel. In Zeeland wordt aanmerkelijk meer elektriciteit geproduceerd dan er wordt verbruikt. Door de komst van de Sloecen- Gaat de kabel onder de grond dan is er kans op storingen en is de leveringszekerheid onvoldoende gegarandeerd. trale en het wegvallen van grootverbrui kers Thermphos en Zalco, wordt de bestaande leiding volledig benut voor transport naar het achterland. Daarmee zit de lijn vol en is er onvoldoende capaciteit voor het transport van groene stroom die in de toekomst wordt opgewekt door twee nieuwe windparken voor de monding van de Westerschelde. Bovendien is onderhoud van de leiding erg lastig, omdat die moet samenvallen met de onderhoudsstops van de elektriciteitscentrales (stroom moet direct worden gebruikt). Een nieuwe stroomleiding is dus noodzakelijk. Eerder bleek dat het technisch onmogelijk is om de gehele stroomkabel onder de grond te stoppen. Op aandringen van bewoners en politiek is onderzocht of dan op zijn minst delen van de nieuwe kabel ondergronds kunnen. Maar ook dat kan niet. Want dan kunnen er ontoelaatbaar hoge overspanningen ontstaan op zowel het hoogspanningsstation Borssele als Rilland als gevolg van het inschakelen van een nabijgelegen transformator of een kort sluiting in de verbinding. Doordat er meer kans is op storingen, is de leveringszekerheid onvoldoende gegaran deerd, schrijft minister Kamp. En dat vindt hij onverantwoord. Tractebel onderschrijft de conclusies van Tennet. Aanvullende berekeningen beves tigen dat de kans op stroomuitval onver antwoord groot is. Daarmee is onder grondse aanleg (van delen) van de lijn Borssele-Rilland definitief van de baan. Henk-Jan van Doorn van actiegroep 'Zeeland zegt nee tegen 38okV' wil vooralsnog niet reageren. „We willen de brief van de minister eerst goed lezen." Ons standpunt is bekend: de hoogspan ningsleiding moet onder water of onder de grond." Begin 2016 worden het ontwerp inpas singsplan, de milieueffectrapportage en de ontwerpvergunningen ter inzage gelegd. TERNEUZEN. De komst van een nieuw winkelcentrum in Ter- neuzen, met onder meer twee supermarkten, is goed voor alle bestaande ondernemers. Advocaat Jan Jacobse betoog de dit gisteren namens de ge meente voor de Raad van State in Den Haag. Terneuzen zal er volgens hem veel aantrekkelij ker door worden, met name voor Belgen. Het nieuwe winkelhart is ge pland aan de Kennedylaan- West, bij de binnenstad. Agri- markt wil er het eerste Zeeuws- Vlaamse filiaal openen en er komt een Aldi. Jumbo dat vlak bij, in het pas in 2010 geopende Schuttershof zit, is fel tegen. De gemeente vertelt fabeltjes, volgens Jumbo, en meer leeg stand dreigt. De Raad van State doet begin 2016 uitspraak. Gerard Wösten van het Bij standsteam Grof Wild schat dat het werkelijke aantal nog 10 tot 25 procent hoger ligt. „Op wegen waar veel verkeer is, is zo'n dier snel stukgereden. Op B-wegen in de buurt van dor pen krijgen we vaak pas een melding als iemand thuis is. Het gebeurt regelmatig dat we niets meer vinden, als we het dier gaan ophalen. Je kunt er van uitgaan dat iemand het reetje in de kofferbak heeft ge gooid om te slachten." Damherten overleven vaak een botsing. Auto's raken er be hoorlijk door beschadigd, is de ervaring van verzekeraar ZLM. www.pzc.nl walcheren@pzc.nl VRIJDAG 4 december 2015 ZEELAND 3 ZEELAND 14 15 Stroom niet onde de grond VLISSINGEN. Honderd reeën en zestien damherten zijn dit jaar gesneuveld in het verkeer, blijkt uit cijfers van de Wildbeheereen heid Zeeland. meer op pagina 5: Zeeuwse ree is de weg kwijt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33