28 CULTUUR SHOW Ogenschijnlijk is er weinig aan de hand in het koninkrijk van Queen of Pop Madonna. Net als in 2012 komen er dit weekend 34.000 fans voor haar naar de Ziggo Dome. Maar waarom heeft bijna niemand het meer over de koningin van de controverse? Afgelopen week was er zomaar in eens een nieuwtje: 'Madonna gelooft nog in de liefde', meld den diverse sites op basis van een quote tijdens een concert in Londen. Maar meer dan de inhoud ('Na twee huwelijken, een kind van haar fitnesstrainer en hele middelbare school klas vol toyboys, durft de zangeres best nog eens te trouwen') viel de timing van het be richt op. Want, o ja, Madonna (57) is op we reldtournee en verschijnt morgen en overmor gen ook in Amsterdam. Een jubileum is het, want het is haar tiende mondiale concertreeks. Maar tegelijk mis schien wel haar meest onopgemerkte tot nu toe. Sterker: het meest opzienbarende is de vol strekte rust waarin die tournee zich voltrekt. Nooit eerder waren schandaal en oproer zo ver weg als nu.Dat doet de publieke belangstelling geen goed. Voor het eerst in jaren zijn er vlak voor aanvang nog enkele kaartjes te koop voor het concert van zondag in de Amsterdamse Ziggo Dome. Radio 2-dj Gerard Ekdom zal ze niet aan schaffen. Hij zag de Queen of Pop al drie keer eerder optreden. „En dat vond ik genoeg. Ei genlijk dacht ik de laatste keer al: dit had ik niet moeten doen. Iets teveel playback", zegt hij. Ekdom voelt zich niet schuldig over zijn ab sentie. „Want", verklaart hij met hoorbare spijt in de stem, „de tijd dat Madonna heel ur gent was, is voorbij. Ze drijft steeds meer op nostalgie. Haar laatste plaat Rebel Heart was best goed, maar gewoonweg niet meer zo spraakmakend als de nieuwe Adele of de nieuwe Coldplay." Het zijn woorden die dwars ingaan te gen de filosofie van Madonna, die steevast meedeinde op de voorste golf van alle trends. „Tot en met het einde van de jaren 90 vond ze zichzelf steeds op tijd op nieuw uit", analyseert Ekdom. „Ze maakte ook misstappen, zoals het met dat Sex-boek uit 1992, maar bleef rele vant. Alleen heeft ze het gevoel voor de actualiteit ergens halver wege het eerste decennium van deze eeuw verloren." Is Madonna haar status als popkoningin nu definitief kwijt aan een jongere troonpretenden- te? Ekdom nuanceert: „Voor alle veer tigers zal ze die status altijd houden, maar de tieners van nu denken: 'Wie is die oude vrouw? En waarom doet ze zo raar?' Voor hen zijn Adele en Rihan- na veel groter. „Ik denk dat Madonna haar dwang matige drang om hip te zijn het best kan afbouwen. Ik zou haar wel een stijlvolle, bij haar leeftijd passende popplaat willen zien maken. Volgens mij wordt dat een groot succes." 'Madonna? Wie is die oude vrouw?' door Stefan Raatgever Madonna staat zaterdag 5 en zondag 6 december met haar Rebel Heart Tour in Ziggo Dome, Amsterdam. Info: www.ziggodome.nl foto Joel Ryan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28